Autor Tema: Sportski ribolov u Lici  (Posjeta: 5458 )

0 ─îlanova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline buki

• Novi Li─Źan/ka
  • *
  • Spol: Mu┼íki
Sportski ribolov u Lici
« : Lipanj 24, 2007, 12:08:08 »
Evo mene zanima ima li ribolovaca medju vama pa da malo podivanimo i o tome :)
I ja se drogiram ..... kotletima i pivom! :-)
Guests can not give points :(
point 0 Points

This topic did not receive points.

Offline buki

• Novi Li─Źan/ka
  • *
Odg: Sportski ribolov u Lici
« Odgovori #1 : Lipanj 24, 2007, 12:11:48 »
Evo ja cu zapocet malo o ribolovu na rijeci Lici i pritocima!                                                         

SRU Lika !

┼áportsko ribolovna udruga ┬źLika┬╗ Gospi─ç osnovana je davne  1927.godine.Udruga broji oko 300 ─Źlanova svih uzrasta i jedna  je od najmnogobrojnijih udruga na ovom podru─Źju.

┼áRU ┬źLika┬╗ Gospi─ç gospodari rijekom Likom s pritocima  (Nov─Źica,Bogdanica,Jadova,Ote┼íica i dr.) ┼íto ─Źini ukupno 155  km toka te akumulacijskim jezerom Kru┼í─Źica povr┼íine 1500 ha.
      Vode nastanjuje dvadesetak ribljih vrsta od kojih su  najzna─Źajnije: pastrva,┼ítuka,┼íaran som,zlatni karas i klen.U  gornjim (izvorskim) dijelovima toka ┼żivi autohtona endemska  vrsta li─Źki pijor ili li─Źki pijur(Phoxinellus croaticus) koja je  specifi─Źna za ovo kr┼íko podru─Źje.

Udruga ima i svoj ┬źDom ribi─Źa┬╗ na rijeci Nov─Źici koji je u  Domovinskom ratu razoren i zapaljen,a koji su ─Źlanovi Udruge  nanovo izgradili vlastitim snagama uz pomo─ç donatora.
 Tako─Ĺer je razvijen i natjecateljski ribolov pa se tako kroz  godinu odr┼żavaju razna natjecanja za sve uzraste od kojih su  neka postala i tradicionalna kao ┼íto su ┬ź┼átukijada┬╗,natjecanje  povodom otvorenja ribolovne sezone na ┼ítuku;┬╗Kup prijatelja┬╗  na koji dolaze natjecatelji iz cijele Lijepe na┼íe; te ┬źMini  liga┬╗,natjecanje u ─Źetiri kola za kadetkinje,kadete,juniorke i  juniore

Offline buki

• Novi Li─Źan/ka
  • *
« Odgovori #2 : Lipanj 24, 2007, 12:14:02 »
 Evo i malo detaljnije o udrugi:   

Ribolovni ┼íport na podru─Źju Like zapo─Źinje osnivanjem Ribarsko rakarskog dru┼ítva u Gospi─çu izme─Ĺu 1900. i 1910.g. Dru┼ítvo je okupljalo gra─Ĺanstvo Gospi─ça, a izdavalo je svoje novine "Glista".

Ribarsko dru┼ítvo u Gospi─çu osnovano je 1927.g. sa dvadesetak ─Źlanova.
Godine 1932. Lika i Nov─Źica poribljene su sa 250 komada jednogodi┼ínjeg kalifornijskog mla─Ĺa pastrve, a 1933. i 1934.g. rijeka Lika nasa─Ĺena je sa 4000 komada kalifornijske pastrve. dru┼ítvo 1933.g zapo─Źima s rakolovom i 1934. g. od rakova osnova fond za izgradnju ribogojili┼íta pastrva u Bru┼íanima.

Godine 1936. u vode je uba─Źen ┼íaran,a s njim nekontrolirano i klen,sun─Źanica,grge─Ź,bjelica i ostala sitna riba tako da su novonasa─Ĺene riblje vrste polako istisnule autohtone vrste pastrvu i li─Źkog pijora.
Predradnje za izgradnju ribogojili┼íta kapaciteta milijun komada ikre po─Źimaju 1935.g. ,a po─Źima raditi 1939.g. Sportsko - ribarsko dru┼ítvo Gospi─ça je ujedno podiglo i jednu zgradu uz samo mrijestili┼íte koja je bila ure─Ĺena kao hotel i gostionica, a slu┼żila je i za primanje ─Źlanova, gostiju i stranih turista.
      U drugom svjetskom ratu mrijestili┼íte je potpuno uni┼íteno i obnova je po─Źela 1953.g. Iste godine ribolovci su pristupili mrije┼ítenju oko 250 000 komada oplo─Ĺene ikre.
Godine 1954. u li─Źke rijeke pu┼íteno je 375 000 komada pastrvskog mla─Ĺa proizvedenog u Bru┼íanima.
Godine 1958. ribogoilište u Brušanima imalo je kapacitet od 500 000 komada ikre, a proizvodilo je oko 200 000. komada.
Nakon izgradnje jezera "Kru┼í─Źica" u Kosinju gospi─çki ribari unijeli su i soma u vode Like, ─Źiji su ulovljeni primjerci krajem osamdesetih godina bili te┼íki preko 50 kg., a krajem devedesetih i oko 100 kg.

Krajem devedesetih godina ribnjak u Bru┼íanima je potpuno zapu┼íten i devastiran premda je to bilo desetlje─çima omiljeno izleti┼íte brojnih Gospi─çana koje je bilo poznato po spremanju specijaliteta od pastrve.

Offline Mile

• Admin
  • Li─Źki/a sokol/ica
  • *
    • www.nasa-lika.com
Kup Gacka 2007
« Odgovori #3 : Srpanj 22, 2007, 09:27:46 »
U organizaciji ┼áportsko-ribolovne udruge ┬╗Gacka┬ź odr┼żano je natjecanje ribi─Źa u lovu pastrve umjetnom mu┼íicom ┬╗Kup Gacka 2007┬ź. Na dijelu toka Gacke nizvodno od Vivo┼íkog mosta 18 natjecatelja pokazalo je ribi─Źko umije─çe, a najbolji je bio Ivan Franceti─ç iz Oto─Źca koji je ulovio devet pastrva ukupne du┼żine 250 centimetara.

Aoj Liko kamena dr┼żavo,
tebe mi je ostaviti ┼żao.

Offline Danijel

• Stariji Li─Źan/ka
  • SEGRT!!!!!!
« Odgovori #4 : Prosinac 03, 2007, 19:02:19 »

Ovaj primjerak je uhvacen na Gackoj iza Crkve sv.Franje u Lescuuuu....
Li─Źani su gorom ogrnuti,
ne boje se vuka ni ajduka.

Offline ┼Żeljko62

• Novi Li─Źan/ka
  • *
« Odgovori #5 : Velja─Źa 08, 2009, 20:33:41 »
 Bistro po┼ítovanim kolegama ribi─Źima, ima Lika lijepe pastrve.

┼ŻAC

Offline Dra┼ża

• Super Moderator
  • Li─Źki/a sokol/ica
  • Spol: ┼Żenski
  • Ljubi bli┼żnjega svoga,kao samoga sebe..
« Odgovori #6 : Svibanj 21, 2012, 21:10:19 »
 pozdrav; Buki, nisam ribolovac, ali vidim da si ti ve─çi, po─Źeo si o ribolovu i nekako stao a mene zanima dali zna┼í kad se prva pastrva ulovila koje godine i koliko te┼íka bila? Nemoj zamjerit, ja bi dodala tu informaciju... ;masem;

Back to top