Autor Tema: Ličanin u Italiji  (Posjeta: 424034 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Draža

• Super Moderator
  • Lički/a sokol/ica
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Ličanin u Italiji
« : Veljača 12, 2013, 08:55:17 »

Ličanin u Italiji

Kad su ličke čete godine 1842. izašle iz Italije, ostao je tamo nezapažen jedan momak na straži kod nekakvog skladišta. Tamo je naučio talijanski i oženio se. Kad je 1866.g. opet prodrla austrijska vojska u Italiju, pobojao se taj izbjeglica, da ga ne će uvatiti i strijeljati. Misli sve, misli kako će da se iz nevolje izvuće, pa kad naiđoše krajiške trupe on brže bolje obuće svoj stari mundir, metne pušku na rame, pa poče stražariti pred kućom pred kojom je prije 17 godina ostao.
Nadošle krajiške trupe uhvate ga i stariji oficiri prepozna da je to stara krajiška uniforma pa ga zapitaju, odkuda mu:--Ma ja sam Ličanin i drža sam sve do danas stražu kroz svi ovi 17 godina na mistu, di me bilo postavilo.
“A kako da se nisi s drugima vratio, kad su bježali ili kako da nisi maker i kasnije pobjegao”.
“E nisam smija, nije doša ablez1

Ablez1-smjena straže.

Guests can not give points :(
point 2 Points

Users who gave points in this topic » kirijas (2) 

Offline Draža

• Super Moderator
  • Lički/a sokol/ica
Odg: Ličanin i željeznica
« Odgovori #1 : Veljača 15, 2013, 09:29:12 »
LIČANIN I ŽELJEZNICA

Vraćao se Ličanin iz svijeta kući. Bilo je to još onda, dok su vozile mađarske željeznice, a mađarski konduktori bili na glasu sa svojim vikanjaem, vičući glasno i bučno imena pojedinih štacija.
Došavši vlakom u Zagreb počeli su vikati kondukteri ”Zagreb” u Karlovcu “Karoly-varos”. Dakako da su kod svake štacije vikali i “Kimenet”(izlaz). Došavši u Ogulin, naš je Ličanin prečuo ono ”Ogulin”, samo je čuo “Kimenet”.
Izašavši u Ogulin iz vlaka koji je onda bio skupa s Košarama zadnja štacija za Liku, i došavši kući, pripovijedao je po selu:
“Da je ovaj prokleti Mađžar prekrstio Zagreb u Zagrab, a Karlovac u Karolyi-varos” još nekako razumin. Ali odakle li je samo mogao, da ga Bog ubije, prekrstit Ogulin u Kimenet!”

Offline Draža

• Super Moderator
  • Lički/a sokol/ica
Odg:Dosjetljiv Likota
« Odgovori #2 : Ožujak 22, 2013, 10:25:11 »
Zabasao Ličanin u senjskim tijesnim ulicama i nikako pogoditi na Velika vrata.Djece oko njega jato:"A što vi tuda dičino vičete,a ne idete gledati onoga ,što ga vješaju na Velikim vratima."?-Djeca strelimice prema Velikim vratima,a naš Likota za njima.

Offline Draža

• Super Moderator
  • Lički/a sokol/ica
Odg:Ne gleda stric energiju
« Odgovori #3 : Svibanj 06, 2013, 05:46:15 »

Ne gleda stric energiju

Vozio Ličanin gospođu,ženu nekvog oficira nekud na put.Tada se još nosile krinoline,pa tako se gospođa penjala na kola,pa se žurila,da se što prije popne u kola,jer je za nju jako nezgodno bilo,kad joj se zbog krinoline vidio sav donji i zadnji dio tijela.
Ona će onda Ličaninu,kad je sjela u kola:
Jesil vidio,striče,moju energiju?...(tobože kako se ona lako i brzo popela u kola).
A Ličanin će joj:

Bome,gospo,nisam vidio energiju,mal sve ostraga da prostiš!

Back to top