Autor Tema: Ostali stihovi  (Posjeta: 17593 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Jadranka

  • Stariji Ličan/ka
  • ***
  • Points: 113
  • Postova: 130
  • Karma: +4/-0
  • ...Ličanka sam govor me odaje.......
Odg: Ostali stihovi
« Odgovori #30 : Ožujka 29, 2014, 19:03:11 »
<ljepo si Snježo ovo rekla.Kad si spomenula križić sjetila sam se da je i meni drugarica Ankica
prišla i stavila lančić sa križićem ispod majice uz komentar "ako ga baš hoćeš nosit nosi ga
ispod majice dase nevidi.Došla sam plačuć kući iz škole jer nisam znala zašto to nesmijem
nosit dase vidi.

Nakon skoro 40 godina sretnem tu istu "drugaricu" na jednoj sahrani, a na njoj zlatno lanče
i križ od 5 cm.

Stala sam i nisam mogla vjerovati svojim očima, a onda sam prišla dotičnoj uljudno je
pozdravila prokomentirala fa ima lijep lančić i uzela križ u ruku i stavila joj ispod majice.

Pogledala meje zbunjeno i pitala zašto?? Samo sam joj odgovorila da je to isto i ona meni učinila kad sam išla u 2. razred ,okrenula sam se i otišla.

A što se tiče vjeronauka mi smo išli u crkvu na vjeronauk usprkos tome što je u neposrednoj blizini stara škola u kojoj su tada stanovali nastavnici,

Od svih tih učitelja koji su tu stanovali niko nam nije radio probleme osim te iste drugarice
Ankice.

Već smo znali da će nas idući sat sve ispitivat, a ako nisi znao neki odgovor njen komentar je bio"nisi imala vremena naučit morala si bit u crkvi na misi i vjeronauku.

Tako je to bilo draga moja,a poslje su takvi lizali oltare i krunice držali u rukama.

Offline Snježana

  • Stariji Ličan/ka
  • ***
  • Points: 105
  • Postova: 210
  • Karma: +10/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Ostali stihovi
« Odgovori #31 : Ožujka 29, 2014, 19:35:35 »


Upravo tako Jadro, i ja sam  čula kako je drugarica Đurđa bila kasnije redovita na misi. Vuk dlaku mijenja, ali ćud nikada.
Nama djeci iz nižih razreda, dok sam ja bila dijete, je bilo daleko u crkvu u drugo selo više od pet kilometara pa smo te godine Vjeronauk imali  u našoj kući. Znam kako sam se rano ustajala i sve morala rasčistiti da napravim mjesta kad se skupimo, nas dvadesetak djece. Tata je ponudio Velečasnom da se sastajemo kod nas. Kasnije kad smo bili veći išli smo u crkvu biciklima. Moje selo je veliko, ali crkve nije imalo do prije deset godina.
...još nas ima....

Offline Snježana

  • Stariji Ličan/ka
  • ***
  • Points: 105
  • Postova: 210
  • Karma: +10/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Ostali stihovi
« Odgovori #32 : Svibnja 31, 2014, 10:17:58 »
                 
                      RUŽE

Iz sjećanja pijem mirise djetinjstva,
nosnice mi širi bosonogo ljeto,
sijeno u navilku i trešnje za uhom,
prašnjavo i vruće sedamdeset peto.

Te starinske ruže, guste i bez trnja,
djetinjstvom mirišu na maline prve,
laticama rujnim obraze bojala,
višnjama usnice, a garom obrve.

U redu pod zidom u žutulji suhoj
mamile su mrave kada kiša stane
na medenu rosu sa svojih grančica
što su rasle ispred kuće babe Jane.

...još nas ima....

 


Back to top