Autor Tema: Basa  (Posjeta: 10002 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Josa

  • Novi Ličan/ka
  • *
  • Points: 7
  • Postova: 37
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Basa
« : Ožujka 09, 2013, 21:30:46 »
Basa je nacionalno jelo „našije" Ličana i priprema se jedino u Lici. Priprema se tako da se mlijeko izlije u čistu prozirnu platnenu krpu ili vrećicu - gazu, krpu - gazu, koja se zaveže i objesi na zgodno mjesto, a najčešće za ladicu od stola, te se tako cjedi dan i noć (24 sata). Kad se surutka ili sirutka potpuno iscjedi, krpa se izvrati i basa u sud istrese.
Surutka se obično daje svinjama. Za jelo, basa se pravi na način da se u nju ulije ledene vareni¬ke, metne skorupa, ulije jaje, zacukri, zera po¬soli, dobro izmješa i jede sa uštipcima, kajganom, pršutom i policama. 
Basa se spremala u drvene kačice, pa se ozgo zalije sa skorupom ili putrom, a ostavljala se za dane kad se ne posti ili kad krave zasuše.
U ljetno vr'jeme, da ne prokisne ili kako Ličani kažu da se ne ,,uzvrišti", stavljala se u kamre. O basi su ispjevane mnoge pjesme, šale i anegdote, poput one: „Evo Vase, koji voli base" ili „Bi li zera poje base", pa kad se r'ječi „poje" i „base" izgovore brže, šala ima sasvim drugo značanje odnosno željeno značenje.
Josa
Guests can not give points :(
point 0 Points

This topic did not receive points.

Offline Moje ognjište

  • Stariji Ličan/ka
  • ***
  • Points: 1
  • Postova: 152
  • Karma: +2/-1
  • Spol: Ženski
Odg: Basa
« Odgovori #1 : Ožujka 10, 2013, 00:16:46 »
ja sam iz pazarista i kod nas basa nije poznata,nije mi jasan ovaj tvoj recept, kazes da se mljeko ulije u gazu,sudeci po tome mljeko ce cjelo proci kroz nju i u gazi/krpi ce ostat nista.

Offline Snježana

  • Stariji Ličan/ka
  • ***
  • Points: 105
  • Postova: 210
  • Karma: +10/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Basa
« Odgovori #2 : Ožujka 10, 2013, 09:29:34 »
Ugnji, pitanje ti je na mjestu! Ni meni nema logike... pa molim objašnjenje... hehheheeh
...još nas ima....

Offline Mile

  • Admin
  • Lički/a sokol/ica
  • *
  • Points: 985
  • Postova: 1100
  • Karma: +67/-2
  • Spol: Muški
    • www.nasa-lika.com
Odg: Basa
« Odgovori #3 : Ožujka 10, 2013, 13:44:47 »
Je, greška je na početku, normalno ide da se određena količina toplijega mlijeka pomiješa sa 1 dcl kiseloga mlijeka, pokrije poklopcem te zamota krpom, ostavi na toplom mjestu da se kiseli oko 4 – 5 sati kad se ukiseli tj. zgusne onda se saspe u gazu i objesi da se cijedi.........


Aoj Liko kamena državo,
tebe mi je ostaviti žao.

Offline Snježana

  • Stariji Ličan/ka
  • ***
  • Points: 105
  • Postova: 210
  • Karma: +10/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Basa
« Odgovori #4 : Ožujka 10, 2013, 17:06:05 »
Hvala gazda na objašnjenju!  smi jem;- smi jem;- smi jem;- smi jem;-
...još nas ima....

Offline Jadranka

  • Stariji Ličan/ka
  • ***
  • Points: 113
  • Postova: 130
  • Karma: +4/-0
  • ...Ličanka sam govor me odaje.......
Odg: Basa
« Odgovori #5 : Ožujka 10, 2013, 19:08:51 »
Koliko ja znam basa se radi u Gornjoj Lici( Korenica,Udbina i onaj dio) mozda Ognji zato nisi  do sad znala za to jelo.

Offline Draža

  • Super Moderator
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg: Basa
« Odgovori #6 : Ožujka 10, 2013, 19:51:58 »
 kekek; kekek; kekek; Po ovome receptu od Jose,moga bi danonočno izlijevati kroz gazu,a nikada ne dobit basu kekek; kekek; kekek;

Offline Moje ognjište

  • Stariji Ličan/ka
  • ***
  • Points: 1
  • Postova: 152
  • Karma: +2/-1
  • Spol: Ženski
Odg: Basa
« Odgovori #7 : Ožujka 12, 2013, 16:53:09 »
Milane, Hvala sto si ti to nako slikovito rastumacio,ali mi nije jasno sto tu kiselinu treba muciti , nekako mi ta kobasa izbleda ko pokvarena kiselina,dok se liva kroz krpe pa visi uza stol kako to Josa kaze jos ako je toplo u kuci ta ce basa/ kobasa malo tuknuti, nije ni cudo da nije doprla do Pazarista.  kekek; kekek; kekek;

Offline Mile

  • Admin
  • Lički/a sokol/ica
  • *
  • Points: 985
  • Postova: 1100
  • Karma: +67/-2
  • Spol: Muški
    • www.nasa-lika.com
Odg: Basa
« Odgovori #8 : Siječnja 30, 2016, 09:03:41 »
Josa je na pocetku malo pobrkao loncice pa evo jos jednom.

KARAKTERISTIKE AUTOHTONE TEHNOLOGIJE LICKE BASE IZ OKOLICE VRHOVINE I OTOCCA

Svježe pomuzeno mlijeko procijedi se kroz dvostrulku gazu u čistu posudu. Mlijeko se kuha na laganoj vatri. Nakon kuhanja od oko 15 min. posuda
se pomakne na kraj štednjaka i ostane tamo dok se ne ohladi na temperaturu
od otprilike 45°. Nakon što se mlijeko ohladilo obere se izlučeni skorup, a djelomično obrano mlijeko prelije se u lonac u kojem se obično podsiruje mlijeko za
basu. Na jednu litru mlijeika dodaje se pola »žlice za juhu « »kvasca« (kiselo mlijelko od prethodnog dana). »Kvasac« se dobro promiješa sa mlijekom. Lonac
se pakuje i »umata« sa svih strana, te ostavi na toplom mjestu u blizini štednjaka.

Gruš se dobije za oko 3—4 sata. Zrelo mlijeko stavi se u hladnu prostoriju, da se što bolje »stisne«. Ohlađeno kiselo mlijeko pretrese se u čistu lanenu krpu i cijedi se sirutka. Mlijeko se cijedi gotovo 18 sati. Bijeli meki sir, koji se dobije nakon cijeđenja promiješa se sa skorupom (prema želji) i
posoli (prema želji). Svi dodaci se dobro umiješaju u sir, te se tako dobiveni proizvod naziva u ovim krajevima licka basa.

Ovako pripremljena basa se u zimskim mjesecima može čuvati i do 20 dana .

A basa nije nista drugo nego svjezi sir!

ila_rendered
Basa


Aoj Liko kamena državo,
tebe mi je ostaviti žao.

 


Back to top