Autor Tema: Pazari┼íte  (Posjeta: 25963 )

0 ─îlanova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mile

• Admin
  • Li─Źki/a sokol/ica
  • *
  • Spol: Mu┼íki
    • www.nasa-lika.com
Pazarište
« : Kolovoz 08, 2007, 17:39:05 »
Pazari┼íte, predio 13 km sjeverozapadno od Gospi─ça. Obuhva─ça sela: Donje Pazari┼íte, Klanac, prije Gonje Pazari┼íte i zaselak Srednje Pazari┼íte, koji su smje┼íteni na ulazu u klanac izme─Ĺu Kuka (708 m) na sjeveru i Ote┼ía (745 m) na jugu. Na brdima Ote┼íu i Ostrovici nalaze se ostaci srednjovjekovnih istoimenih gradova, koji su u XV. st. pripadali Frankopanima. Iznad Donjeg Pazari┼íta su ru┼íevine pavlinskog samostana i crkve (Klo┼ítar), zadu┼żbina obitelji Dra┼íkovi─ça iz 1489.

Aoj Liko kamena dr┼żavo,
tebe mi je ostaviti ┼żao.
Guests can not give points :(
point 15 Points

Users who gave points in this topic » Ive (15) 

Offline Mile

• Admin
  • Li─Źki/a sokol/ica
  • *
    • www.nasa-lika.com
Odg: Pazarište
« Odgovori #1 : Kolovoz 08, 2007, 17:40:51 »
U podno┼żju Velebita u nekada┼ínjoj bu┼íkoj ┼żupi nalazilo se >>Donje ┼Ża┼żi─Źno<<, gdje je na vrhu Gra─Źini godine 1490 bio Pavlinski samostan.O tom govori povijesna isprava od 01.Studenog 1411 godine ovako;  >>Plemeniti ljudi Dra┼íkovi─çi iz sela ┼Ża┼żi─Źna dolnjega, na kih deli iminja je vrh, ki se zove Grad─Źina, osnova┼íe na tom vrhu molstir (manastir) i crikvu sv. dive Marije, te ju daju redovniokom sv. Pavla.<<Dr┼żi  se da je dana┼ínje donje Pazari┼íte  upravo tamo gdje je u srednjem vjeku bilo Donje ┼Ża┼żi─Źno.
┼áematizam Senjske biskupije od godine 1896 kazuje da ┼żupljani jo┼í i saa svoju crkvu sv. Jakova zovu <<klo┼ítar<<; ─Źine to zato, ┼íto je tu zaista nekada bio samostan redovnika Pavlina, koji se (valjda od straha pred Turcima) preselie u Crikvenicu, te je narod od preostalih ru┼íevina podigao sada┼ínju crkvu.Opisuju─çi Liku i Krbavu odine 1696 javlja Senjski biskup Sebastijan Glavini─ç  da se ispod sela Pazari┼íte, Ostrovica i Hote┼í nalaze ru┼íevine od 4 crkve.Jedna od tih crkvi ima zidane stijene i svod, ali nema krova, koji bi je ┼ítitio od ki┼íe i snijega, u toj crkvi postoji jo┼í i krstionica od ─Źetvornoga kamena sa starim natpisima.
Vjerovatno je narod ovu crkvu pretvorio u svoju ┼żupnu crkvu. U─Źini┼íe to svakako krajem 17. Stolje─ça. Imamo naime popis Li─Źkih ┼żupa koji je godine 1700 sastavio Senjski biskup Martin Brajkovi─ç.U tom popisu glede Pazari┼íta stoji bilje┼íka; U novije doba  podignuta je crkva uza┼ía┼í─ça djevice marije. ┼Żupnik ┼żivi od sabiranja (lukna), koje doprinose katoli─Źki Vlasi ina─Źe zvani Bunjevci, njhovih je ku─ça mnogo. Pod Pazari┼ítem  je star crkva ispod tvr─Ĺe Ostrovice.Tamo bi radi mno┼żine stanovnika trebala biti ┼żupa, ili bi ondje imao neprekidno biti Kapelan.
Major Bach pisac povijesti Oto─Źke pukovnije veli da je ┼żupna crkva Uza┼ía┼í─ça bla┼żene djevice marije u Gornjem Pazari┼ítu sagra─Ĺena godine 1690, a ┼żupni dvor 1818. Isti Bach tvrdi da je ┼żupna crkva sv. Jakova u Donjem Pazari┼ítu sagradjena prije 1700 godine, ali da je bila filijalka ┼żupe u Gornjem Pazari┼ítu.
Pazari┼íte je isprva pripadalo li─Źkoj kraji┼íkoj pukovniji.Od nje je godine 1765 odvojeno i pripojeno Oto─Źkoj pukovniji. Sva tano┼ínja okolica od Velebita do rijeke Like ─Źinila je posebnu kraji┼íku satniju, kojoj ipak nije bilo sjedi┼íte  u Gornjem ili Donjem Pazari┼ítu, nego u selu Klancu.
U Klancu kao sjedi┼ítu kraji┼íke satnije osnovana je pu─Źka ┼íkola godine 1834. U Gornjemu Pazari┼ítu  otvorena je ┼íkola  iste 1834 godine .
Prigodom popisa koji je obavljen 31.Prosinca 1910 godine┼żivio je 331 ┼żitelj  u onom Pazari┼ítu koje se prije zvalo Klanac, te gdje se 1910 godine nalazilo sjedi┼íte upravne op─çine. Samo 66 ┼żitelja  bije┼íe u Donjem, a 230 u Gornjem Pazari┼ítu,  premda je porezna op─çina Gornje Pazari┼íte brojila 1152, a porezna op─çina Donje Pazari┼íte 2182 ┼żitelja. Cijela upravna op─çina Pazari┼íte brojila je 1910 godine 5632 ┼żitelja od toga 5627 rimokatoli─Źke, a samo 5 pravoslavne ispovijesti.

Aoj Liko kamena dr┼żavo,

Offline Mile

• Admin
  • Li─Źki/a sokol/ica
  • *
    • www.nasa-lika.com
« Odgovori #2 : Kolovoz 08, 2007, 17:46:22 »
Par slika iz Pazari┼íta evo prva la─Ĺenje velebitskog piva u Bunaru, al je bilo i mrzlo

Aoj Liko kamena dr┼żavo,

Offline Mile

• Admin
  • Li─Źki/a sokol/ica
  • *
    • www.nasa-lika.com
« Odgovori #3 : Kolovoz 08, 2007, 17:52:03 »
Naišao na potkivanje konja u voćaru pod slivon.

[blink]Klikni na slike[/blink]

ila_rendered
Pazarište
   ila_rendered
Pazarište

Aoj Liko kamena dr┼żavo,

Offline Mile

• Admin
  • Li─Źki/a sokol/ica
  • *
    • www.nasa-lika.com
« Odgovori #4 : Kolovoz 08, 2007, 17:54:19 »
ila_rendered
Pazarište
           ila_rendered
Pazarište

Aoj Liko kamena dr┼żavo,

Offline Mile

• Admin
  • Li─Źki/a sokol/ica
  • *
    • www.nasa-lika.com
« Odgovori #5 : Kolovoz 08, 2007, 17:56:25 »

Aoj Liko kamena dr┼żavo,

Offline Mile

• Admin
  • Li─Źki/a sokol/ica
  • *
    • www.nasa-lika.com
« Odgovori #6 : Kolovoz 08, 2007, 17:58:01 »

Aoj Liko kamena dr┼żavo,

Offline ─îuki

• Senior ─îlan
  • Spol: ┼Żenski
« Odgovori #7 : Kolovoz 08, 2007, 18:00:29 »
e da mi je provat kako je mrzla  piti  piva!!
OJ Letinac mnogi znaju zate
u tebi je crkva Svetog Ante

Offline Mile

• Admin
  • Li─Źki/a sokol/ica
  • *
    • www.nasa-lika.com
« Odgovori #8 : Kolovoz 08, 2007, 18:04:16 »
E bila piva jako mrzla, a  janjetina  vru─ça   ist; zivio

Aoj Liko kamena dr┼żavo,