Autor Tema: Muslimanske epske pjesme s podruÄja Like  (Posjeta: 7620 )

0 ÄŒlanova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline vuksamotnjak

  • Opći Moderator
  • Stariji LiÄan/ka
  • *****
  • Points: 3
  • Postova: 209
  • Karma: +7/-1
  • Spol: MuÅ¡ki
Muslimanske epske pjesme s podruÄja Like
« : Kolovoza 05, 2011, 13:13:15 »
LiÄki sandžak je bio graniÄna turska pokrajina prema kršćanskom zapadu, pa su djelovi Like trajno uÅ¡li u muslimansku epiku. Posebno se istiÄe Udbina kao centar u kojem su se okupljali muslimanski epski ratnici, mjesto u komu se vijećalo o junackim podvizima Äeta i pojedinaca, o pripremama i akcijama “neprijateljaâ€. Pjesme su saÄuvale geopolitiÄki znaÄaj Udbine osmanskog razdoblja kao centra u kome su se branili interesi Carstva i donosile odluke o provalama u okolinu Zadra, u Hrvatsko primorje i na sjever preko Kupe i prema Karlovcu. U pjesmama je ona oznaÄavana pojmom Turcija kojim se podrazumijevala i Bosanska krajina kao i Osmanska Carevina.

Ovdje možete proÄitati ep: Mustajbeg-liÄki izbavlja Ajku

Mustajbeg, koji se prozva po djedu Mustajbegović, zamjenio je svoga brata Mehmed-bega Hurakulović iz Udbine 1653. na dužnosti krÄkog sandžakbega. Poznat kao Mustajbeg LiÄki uÅ¡ao je u mnogobrojne narodne pjesme. Osim Mustajbega, poznatiji su junaci i Tale LiÄanin, dva Musića ispod PeruÅ¡ića, Bosnić Mehmed aga od Novog itd. LiÄki ili KrÄki sandžak formiran je 1580. godine ocjepljenjem dijelova KliÅ¡kog i Bosanskog sandžaka, a sastojao se od Like, Krbave i Kotara. Gornji i Donji Kotari su krajevi izmeÄ‘u rijeka Zrmanje i Krke, na prostorima gdje se nekad nalazila županija Luka. Uz Knin, sjediÅ¡te sandžaka, liva Krka je 1620. godine imala joÅ¡ 27 tvrdih gradova i varoÅ¡i. Kapetanije su bile u Kninu, Skradinu, Nadinu, Zemuniku, Islamu, Donjem Obrovcu i Udbini.

Pjesme zabiljezene u 19.vijeku u Krajini saÄuvale su tradiciju o zbivanjima u 17. stoljeću pa je u viÄ‘enju epskog junaka Ibre Durutagića granica Bosne ona koja je odgovarala granici liÄkog sandžaka i  Vojne krajine u 17. stoljeću:

A moj Lika, direk od Udbine,
ja sam skoro uzjahao dorata,
protjerao ga preko Velebita,
pa od Zadra do herceg Novoga,
(misli na Novi ispod velebita),
i od Brinja do vlaskog Lendjera,
od Zrmanje pa do Zvonigrada,
od Otocca do vode Gascice.
Tud’ sam, tada, beze sve vod’o dorata,
trazec,beze, jadnih nevoljnika,
nas’o n’jesam, Licki Mustaj-beze.
Pa sam otle otisko dorata,
na Kunaru u cesarovinu,
pa sam placuc doso do Karlovca,
u Karlovac utjero dorata.

(Narodne pjesme Muhamedovaca u BiH
Sabrao Kosta Hörmann. Knjiga druga,
Sarajevo 1889,str.324)

Više o tome
Guests can not give points :(
point 0 Points

This topic did not receive points.

 


Back to top