Autor Tema: Cindrić  (Posjeta: 5507 )

0 ÄŒlanova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Draža

  • Super Moderator
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Cindrić
« : Studenoga 21, 2012, 19:29:29 »
Prezime vuće porijeklo od imenice citara(vrsta glazbala).Dodatkom,odnosno razvitkom -n ispred dentala nastala je rijeÄ cindra.Glagol glasi cindriti-udarati u citru.Tvorba prezimena je stoga jednostavna:ci(n)dra>Cindr(a)+ić.Prezime oznaÄava samo descedeniju,tj.potomstvo.
Koliko znam ima ih u Brinju.
Guests can not give points :(
point 0 Points

This topic did not receive points.

Offline Jura

  • Stariji LiÄan/ka
  • ***
  • Points: 182
  • Postova: 104
  • Karma: +8/-0
  • Spol: MuÅ¡ki
    • http://www.rakovica.com
Odg: Cindrić
« Odgovori #1 : Studenoga 21, 2012, 20:23:36 »
Ma ima ih svuda  ;lala
Prezime potjeÄe iz ogulinsko modruÅ¡kog kraja gdje ih je nekada bilo najviÅ¡e. Poslije naseljavaju podruÄje Slunja, Rakovice i Cetingrada te mislim da ih je danas najviÅ¡e u tom podruÄju. Daljnjim raseljavanjem tih krajeva nakon 2. svjetskog rata može ih se naći u okolici Bjelovara i po istoÄnoj Slavoniji.

Offline Draža

  • Super Moderator
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg: Cindrić
« Odgovori #2 : Studenoga 22, 2012, 11:19:51 »
Jura naÅ¡la ja o Cindrićima pa kaže da Cindrić nije starosjedilaÄko prezime.U Kompolju je porodica nastala  jednom ženidbom Cindrića koji potjeÄe od Slunja.Iz popisa 1712.god.svega se jedna porodica naselila na gospićko podruÄje iz Gorskog kotara,Å¡to će reći da Cindrići vjerovatno vuku goransko porijeklo.U isto vrime dvije porodice Cindrića žive u Ribniku meÄ‘u ostalim goranskim porodicama.Po popisu 1919/20.matiÄno naselje im je u Vagancu.NajviÅ¡e ih je iseljeno  na podruÄje GradiÅ¡ke,Vinkovaca i Slavonskog Broda,neÅ¡to manje na podrućje Vukovara,Županje i Hrvatske Kostajnice.Trenutno je u Kompolju jedna porodica.

 


Back to top