Autor Tema: Košnja i spravljanje sijena  (Posjeta: 405504 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mile

  • Admin
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 985
  • Postova: 1100
  • Karma: +67/-2
  • Spol: Muški
    • www.nasa-lika.com
Košnja i spravljanje sijena
« : Veljače 23, 2013, 01:52:33 »
I tako ja upišem u naj Gugl  "spremanje sijena" pa na sličice kad ono izbaci sve onije veličke okrugle, pa manje kvadratne  kažu "bale sijena", sve je to lipo složeno i povezano, čisto nema šta. Na skoro svakoj sličici traktor-kosa-čovik, traktor-grablje-čovik, traktor-balirka-čovik....... pa svud samo edan čovik to sve radi i to u vrlo kratkom vrimenu, ne treba mu pomoćnika, a ni susjeda, sve on to sam lipo obavi i ne umori se toliko, est da se malo izdrnda na nome traktoru i malo ga sunce ubije u čelenku, ma i ti traktori danas eno gledan, sve te kabine opremljeno, radio, CD, sunčane oćale.... a i klimaksovi uređaji možda ima ugrađeni pa čoviku baš čisto lipo unutri, e ali kad mora van pa ga onaj zvezdan grune, ma zamalo ča ne pane u no seno.

Ma ni to više no vrime kad je čovik se mučil sa Tomom Vinkovićem, Fergusonon......

ila_rendered
Košnja i spravljanje sijena
ila_rendered
Košnja i spravljanje sijena


po celi isusov dan na noj žegi i pri teploj pivi, ličkom biseru.... E, ali ča taj Gugl slabo izbacuje to ti je spravljanje sena u no vrime, ma ni to tako ni davno bilo kad se na slijedeći način spravljalo. Daklem tih 80-ih kosilo se na motorne kosilice "talijanke" marke bertolini,                          ali se još kosilo i sa konjskom kosilicom,

ila_rendered
Košnja i spravljanje sijena
   ila_rendered
Košnja i spravljanje sijena
              ila_rendered
Košnja i spravljanje sijena
ila_rendered
Košnja i spravljanje sijena
                                     

ručno i ni baš kod nas nego di se ni moglo prić sa ovima dvima prvo navedenima.

ila_rendered
Košnja i spravljanje sijena


E sad  to pokosit i nije bila neka stvar, ali onda je išlo ako je bila rodnija godina pa je više bilo i sijena,

ila_rendered
Košnja i spravljanje sijena


onda drž vraže rastresaj onije vakle da bude jednačije i tanje da se bolje suši, to odma za vrijeme ili iza košnje. Unda drugi dan ako bi sunce ugrijalo odma ujutro već oko podne ili rano popodne zavisi el' od debljine trave išlo bi se to okrićat, da ga sunce i zdruge strani prožgije,

ila_rendered
Košnja i spravljanje sijena


ako bi bilo suvo za u šajer1  onda bi se već  popodne ili kasnije predveče zavisi od veličine livade išlo spravljat. Najprije vilami se bacalo prema sredini livade, a zatim grabilo grabljama dok se ne metne u  zboj2  pa onda daj kola i konje ili traktor i kola, e onda jedno je trebalo bit gori na vozu da slaže ili gazi to sijeno, drugi je bacal sijeno na voz, treći je grabil iz voza da ostane čisto, koliko san nabrojil aha tri, e ta tri ili troje je bilo minimum,

                              ila_rendered
Košnja i spravljanje sijena
                                                                                   

ako bi se išlo konjima  onda ako su vrućine bile trebal je skoro uvik edan pazit na konje i branit ih od oni obadov3

ila_rendered
Košnja i spravljanje sijena


 ča su konjima krv pili ili kaj ča je meni sijeno svake godine krv pilo, jer inače kad konju ili konjima dopizdi klatit ili branit se sam, pa kad podivlja i da se u trku odeše i kola i seno i onaj ča gazi gori u tri PM (ovo se rijetko događalo ali bilo je slučajeva  i meni samom se jednom desilo, dok je pokojni ćaća bogetival i vikal pičkat' materina pazi na te konje, a ja crkaval od smija dok me nisu grablje stignale preko leđ. Dakle za izvodit te radnje bilo je potrebno minimum 3-4 čovika, a ako je njiva bila poveća unda je trebalo i više da se brže završi, er čovik poludi na nome zvezdanu4, em poludi od zvezdana, em pomunjeni od onije vruće rakijetine ča je prokuvala na nome suncu. Onda je bilo danas ti meni, jutra ja tebi i tako se susjedi pomagali pod uslovom da su imali dobrosusjedske odnose. Pa se ponesije ka piva i polić rakije, a i bocun ili dvolitra vode, ako je livada veća onda se ponesije ča i za pregrist u vidu slanine (bike) malo pršuta, onda se i kupi 20 dek onije onda čuvene "Gavrilovićke" (danas ni za niš, ni ukus ni sastojak), pa 2-3 mesna doručka (gledal san u nu salamu i naj mesni doručak onda kaj danas dica u Playstation 3)  i kapule te ljibinu kruva, pa to sve prokuva  i ocmari se na nome zvezdanu, ali se pilo i ilo, er livade su bile nerjetko podaleko od kuća. Ovo sve višlje upisano se događalo u dva dana, aliiii ako okrene vrime povragu, pa okrene kiša , e moj pobro pa zaglibi tako tri, četira dana,  e onda ni valjalo, em se čovik namuči svaki dan okrićat  vilami no seno i samome senu dodija, a kamoli neće čoviku, i na kraju nema niš od toga, pa je bila i uzrečica " Ja pokosi ono porosi, ja prevrni, a ono pocrni". E unda kad se zdene voz sijena pa se poveže sa timunon, vinkom, povezom5 ili kako ga sve ne zovedu, unda se krene kući  ako se voz lipo složil ni bilo problema.
Pa onda lipo se i malo utrkivalo ki će veći i lipši voz složit el', pa još ako su konji bili dobri i lipi za pogledat, pa kad ajde kroz selo onda se to gizdavo držalo, a ljudi sa strane divanili, a vidi lipi konji, a vidi kako su velik i lip voz složili,

ila_rendered
Košnja i spravljanje sijena


                                     
ali znalo se desit da se ujero složi da da se odvali ćošak na pol puta zato se uvik gledalo da ide na voz onaj ki ima pojma o tomu. Nekad se znal voz i prevrnut,

op, op odeeeeee

ila_rendered
Košnja i spravljanje sijena


ajmeeee kakove su to muke bile, rađe ga zapalit na mestu nego vadit i ponovo slagat, pa izmučiš se više nego da još dvi livade spraviš. E onda ako to dojde sve kako treba do štale ili šajera onda opet drž vraže, jedan baca iz voza na šajer, drugi gori čeka pa odbacuje treći baca četvrti gazi no seno, najgore jebilo gori kad se dojde u svisla ili u špicu krova gazit, em vruće, em prašina, em propadas kroz no seno još ako si ku trgnul  ajmeeee,  a koliko se izgazi i prebaci preko ruk nema na jadna marva ča ni ist osim ni štabrljic, ono sve ča je i malo kvalitetno otpane prilikom gaženja, bacanja prebacivanja......E tako je to bilo nekada ljudi se mučili na sve načine, na kraju bili sretni i zadovoljni družili se pa i zapivali naveče pokoju domaću. Danas toga nema nego sa početka priče jedan najviše dva čovika i to tamo gdje se još drži do toga, ali danas sve više i više zarastaju livade i polja u korov jer nema ki više da obrađuje zemlju, svi bi u grad.

Pa kaže pjesma:
Gledam s bolom moje selo malo,
neka tuga moju dušu slama
gledam njive i zarasla polja
koda žale što ostaše sama.......

Eto na ovu priču me ponukala jedna slika koja već godinama stoji u kompu i čeka da se napiše koja riječ o njoj.

Šajer1 - prostor nad štalom gdje se skladištilo sijeno
Zboj2 -  kupljenje sijena na livadi u jedan red
Obad3 -  kukci koji svoa rila zabadaju u tijelo konja, krave, čovjeka.... i sišu krv
Zvezdan4 -  sunce
Povez, Timun, Vinka5- ravno oblo drvo koje je služilo za povezivanje sijena na kolima (vozu)



Aoj Liko kamena državo,
tebe mi je ostaviti žao.
Guests can not give points :(
point 21 Points

Users who gave points in this topic » Vera (5) » Toni (15) 

Offline Jojica

  • Novi Ličan/ka
  • *
  • Points: 0
  • Postova: 2
  • Karma: +0/-0
Odg: Košnja i spravljanje sijena
« Odgovori #1 : Veljače 23, 2013, 12:57:48 »
špangle -mećale se na kola za vozit seno da više stane
nastavak- za produžit kola
vakal - ostaje otkos iza kosca pozz:



Offline Vera

  • Lektor Foruma
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 610
  • Postova: 1284
  • Karma: +25/-2
  • Spol: Ženski
Odg: Košnja i spravljanje sijena
« Odgovori #2 : Veljače 23, 2013, 19:09:02 »
 E Mile dobro si to sročio. Podsjetio si i mene na te dane. Vidim da Opti piše na fejsu da se kod njih (Moslavina) radilo tako šesdesetih a u njenom djetinjstu radili već sve strojevima. Ja sam njenih  godina i bome se kod mene (Slavonija _ Levinovac) još osamdesetih godina radilo na taj način kao i u Lici. Od košnje s konjskom koslicom, rijetki traktorskom, rastresanje ručno, okretanje ručno, skupljanje ručno a samo neki su imali konjske grablje. Pa slaganje stogova ili plastova na njivi ako se ne vozi odma....ma da ne nabrajam, sve si pomenio.
Najbolje se i sama sjećam oni dosadni obadi koje su grizle bome i mene ne samo konje.

Ovaj post zlata vrijedi....važno je da se ne zaboravi jer naša djeca ovo nemaju ni gdje vidit na slici a doživit ni u najluđim snovima.
Volim Liku a Lika daleko!!!

Offline Željko

  • Mladi Ličan/ka
  • **
  • Points: 20
  • Postova: 95
  • Karma: +4/-0
  • Spol: Muški
Odg: Košnja i spravljanje sijena
« Odgovori #3 : Veljače 23, 2013, 19:22:27 »
Da da lipo si mile to sročijo kak veli naša vera ;naklon ali ja sma na ruke kosijo sve do domovinskog rata nije se imalo za kosilicu a ni za bilo kakav stroj. pozz:

Offline Jadranka

  • Stariji Ličan/ka
  • ***
  • Points: 113
  • Postova: 130
  • Karma: +4/-0
  • ...Ličanka sam govor me odaje.......
Odg: Košnja i spravljanje sijena
« Odgovori #4 : Veljače 23, 2013, 19:38:08 »
Ajme dok sam ovo citala imala sam osjecaj da sam negdi upolju na zvizdanu  usred sena na + 35  tako si to lipo opisal.

Ovo mi je jako poznat posal i zato valjda i mrzim ljeto  kekek;  kekek;

Offline Draža

  • Super Moderator
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg: Košnja i spravljanje sijena
« Odgovori #5 : Veljače 23, 2013, 19:48:04 »
Bože kako starimo a da ne osjetimo, nije to tako davno bilo, ah Mile ne da sam jednom pročitala, pročitala sam više puta s užitkom kako si nam to dobro pripremio.
Ma kosilo se od sv.Ivana 24.6 pa cilo lito dok se ne pokosi sve. Obrastaju i livade, kosi se samo ono dok se more, a ostalo se ostavlja da raste korov, i tako nam nestaju livade.
U današnje vrime kose se više ne klepaju, koliko to ljudi još zna?

Offline Snježana

  • Stariji Ličan/ka
  • ***
  • Points: 105
  • Postova: 210
  • Karma: +10/-0
  • Spol: Ženski
Odg: Košnja i spravljanje sijena
« Odgovori #6 : Ožujka 07, 2013, 12:14:35 »
Žao mi je eto, što mi Vera ne vjeruješ kada kažem da se u mome djetinjstvu strojevima obavljalo sve od košnje do spremanja suhog sijena. Ali, eto tako je bilo u mom kraju - u dolini rijeke Ilove. To, eto, nije Moslavina. (U Moslavini živim sada.) Ja ne poričem da se u Lici radilo na ovaj način, a i vjerujem ti da je kod tebe bilo tako jer si odrasla ipak na geografski drukčijoj konfiguraciji tla. To što smo rasle u isto vrijeme, ne znači da smo rasle u istim životnim okolnostima. Ako mi ne vjeruješ možeš na mom profilu vidjeti fotografiju iz 1973. gdje se vidi odlazak po sijeno. Nije tako bilo samo u kućanstvu mojih roditelja, nego je velik postotak stanovništva sela tako obrađivalo svoja polja. Ne znam zašto se svi ljutite na mene ak sam rekla svoje iskustvo jer i svi ste ostali rekli svoje. ;sunce

A da je tema odlična i da je sve divno opisano - u potpunosti se slažem. Zaista današnja djeca, ovdje kod mene, a vjerujem i u Lici rijetka, imaju to prilike vidjeti u stvarnom životu. Nije da ja, pošto se kod nas nije ručno kosilo, ne znam kako je to zgrtati u štrajsu, okretati sjeno po najvećem suncu ili plastiti predveče kad navale obadovi, i nije da ne znam šta je kako se slaže voz, šta je pauzna ili kak izgleda ručna kosa i kako se klepa, kako izgledaju konjske grablje. Sve sam to vidjela  i doživjela, ali u vrlo rijetkim domaćinstvima gdje su živjeli ljudi starije životne dobi. 
 

...još nas ima....

Offline Vera

  • Lektor Foruma
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 610
  • Postova: 1284
  • Karma: +25/-2
  • Spol: Ženski
Odg: Košnja i spravljanje sijena
« Odgovori #7 : Ožujka 07, 2013, 12:42:36 »
Klasaoptimist22 ni jednom riječi nisam pomenula da ti ne vjerujem, nemam pojma gdje si ti to pročitala, samo sam napravila poredbu. I nitko nije izrazio ljutnju prema tebi i tvojem iskustvu. Svatko i ma pravo napisati i reći što misli.
Živimo na različitom geografskom teritoriju što je i razlog različitog razvoja, odnosno moje selo je slično ličkom teritoriju a i tako se je razvijalo (nije se razvijalo). Zbog tih razloga je i Lika ostala bez žitelja a tako sad i moj kraj.

A sijeno, košenje, konji i kola i sve ostalo neka ostane barem zapisano.
Volim Liku a Lika daleko!!!

Offline Toni

  • Novi Ličan/ka
  • *
  • Points: 0
  • Postova: 1
  • Karma: +0/-0
Odg: Košnja i spravljanje sijena
« Odgovori #8 : Listopada 05, 2013, 08:52:35 »
A dije ona tvoja kosilica ča je Pram vukal ča je nisi metnul u štivo da ljudi gljedadu!

Offline Mile

  • Admin
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 985
  • Postova: 1100
  • Karma: +67/-2
  • Spol: Muški
    • www.nasa-lika.com
Odg: Košnja i spravljanje sijena
« Odgovori #9 : Studenoga 05, 2016, 08:25:38 »
Eeeeeee, kosilica je prije 3-4 godine zavrsila u Metisu (otpadu metala), a Pram prije edno 30 godin u mesnici.

Kosilicu nemam, al evo Prama, slika je nastala krajem 70-ih mislim da je 79-te.

ila_rendered
Košnja i spravljanje sijena

Aoj Liko kamena državo,
tebe mi je ostaviti žao.

 


Back to top