Autor Tema: Košnja  (Posjeta: 13069 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sanja

  • Veteran Član
  • ******
  • Points: 21
  • Postova: 824
  • Karma: +62/-12
  • Spol: Ženski
  • Ličanka sam govor me odaje...
Košnja
« : Lipnja 12, 2007, 13:14:36 »
KOŠNJA

ila_rendered
Košnja


Lička domaćinstva su se prvenstveno bavila poljoprivredom i stočarstvom. Od poljoprivrednih kultura uglavnom su se uzgajale žitarice, kukuruz, krumpir i kupus. Da bi svu tu hranu proizveli umnogome su im pomagala krupna domaća grla, konji i volovi. Krave su svojim mlijekom hranile svu tu brojnu čeljad, a ovce darivale vunu od koje su vrijedne domaćice plele džempere, čarape, rukavice i ostale odjevne predmete.
Naravno, za svu tu stoku koja je pomagala Ličanima, i umnogome im olakšavala život, trebalo je pripremiti hranu za duge i oštre ličke zime.
Lika, bujna zelenilom i travom davala je izobilje hrane za stoku. Košnja je bila jedna od najtežih radova u poljoprivredi. Kosilo bi se od rane zore, do kasno uveče s pauzom za ručak. Nije bilo lako koscima biti nasred livade i boriti se sa velikim i teškim otkosima velike trave u doba podneva, kada sunce najjače grije.Bogatiji ljudi koji su imali brojne livade i mnogo grla u štali iznajmljivali su ljude koji bi im pomagali. Mada, u selu bi obično sve bilo organizirano između samih ljudi. Kosilo bi se u tzv. mobama (više kosaca). Svako bi pomagao svakome. Danas ja tebi, sutra ti meni.
Obično bi svako zauzeo svoju dionicu i kosio sve do podneva. Tada bi se sjelo u neku hladovinu, da se malo odmori i nešto prezalogaji. Domaćice su zato donosile od kuće korpe pune hrane. Jela bi se slanina, pršut, jaja, domaći kruh pečen ispod pekve, mlada kapula, češnjak, pilo kiselo mlijeko i varenika. Bilo je tu i šljivovice. I hladne vode za osvježenje. Malo bi se odmorilo, ispričala koja šala, ponegdje i zapjevalo, isklepala kosa i ponovo bi se prionulo na posao. Sve do četiri sata kada se išlo ručati. Vrijedne domaćice bi spremile juhu od mlade janjetine i pečenu janjetinu. Čuvala bi se za takve prilike najbolja hrana u kući. Jednom u godini se sprema sijeno za zimu. I dolaze ljudi da pomažu. Kada bi se lijepo pojelo, ko je imao pčele, znalo se na kraju malo i zasladiti medom. Domaćice bi se trudile da sve pripreme najbolje što umiju i da ničega ne fali.
Sad ću vam ispričati jednu istinitu priču.
U selu je bio jedan stari namćor Jole koga niko nije volio, ali je bio najbolji kosac pa su ga svi zvali. Nije mogao proći nijedan ručak, a da on pred svima ne osramoti neku mladu domaćicu.
„Neslana ti juva! Kruv ti je slabo pečen! Malo ti je ovog mesa! Nemaš šećera za kavu! ...“
Svi su već znali da je on takav, ali domaćinima nije bilo pravo što on tako govori. I smisle oni kako da mu vrate. Na dan kad je moba bila kod njega i kad se sjelo ručati, dogovore se najjači momci da će od svega uzeti po dva, tri zalogaja kako bi se sačuvali za med na kraju. Jole je imao najbolji med u selu. Njegova planinka donijela med u ćupu i stavila ga pred kosce. Oni, onako umorni i izgladnjeli, nagnuše onaj ćup i pij onaj med, pij .... Sve im se slivao niz bradu. Kad ugledaše dno ćupa ... zatražiše još. A, nije bilo veće sramote za domaćina nego ako nečega zafali. A, starom Joli zafalio.... med. Uhvati on psovati svoju domaćicu i slati je kući po još. Kosci se počeše smijati i dobacivati kako bi jeli još meda, a ono nema. Nikada više stari Jole nije prigovarao drugima.
Eto, svakakva su se dešavanja odvijala u košnji. Iako je to bio fizički vrlo naporan posao ljudi su ga voljeli, jer u društvu je lakše bilo raditi. Lijepo bi se jelo, popilo, zapjevalo, ispričalo, desila bi se neka zgoda o kojoj bi se znalo pričati do sljedeće košnje. Eto, ova zgoda i istinita priča o starom Joli preživjela je 50-ak godina. I ja vam je sada pričam. Nek se zna ... Poučna je!




Guests can not give points :(
point 0 Points

This topic did not receive points.

Offline Mile

  • Admin
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 985
  • Postova: 1100
  • Karma: +67/-2
  • Spol: Muški
    • www.nasa-lika.com
Odg: Košnja
« Odgovori #1 : Ožujka 23, 2009, 16:04:23 »

Ova slika stavljena je uz odobrenje Autora slike slikara  M.Kneževića

Aoj Liko kamena državo,
tebe mi je ostaviti žao.

Offline Draža

  • Super Moderator
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg: Košnja
« Odgovori #2 : Studenoga 18, 2010, 14:28:14 »
KOŠNJA,(kad se kosilo ovako se pjevalo)

Momci su primjerice pjevali :

Kosim travu  rušim  rosno cvijeće
Ljubim dragu ona mene neće.

Nemoj mala reći da si moja
Možda bi me ljubila još koja.

Nemoj mala kazivat tko je
Poljubio  lice bijelo tvoje.

Kaži mala koliko si puta
Poljubila mlađana regruta.

Kaži mala hoćeš ili nećeš
Da baraba ne dolazi đaba.

Oj curice kad bi moja bila
Moja bi se želja ispunila.

Bečari se ne  ženiju mladi
Samo kad im bečarit dojadi.

Stani mala na cipele moje
Da ne zebu bele noge tvoje.

Djevojke su pjevale:

Vene travak gdje sam s dragim stala
Gde  sam mu se krivo zaklinjala.

Vene travak vene djetelina
Veneš i ti curo materina.

Oj livado svakog leta mlada
A ja sada pa više nikada.

Mene majka poslala na livadu
Na livadi dragi bio pa me poljubio.

Moj dragane tvoj poljubac jedan
Više vrijedi nego drugih sedam.

Ljub me dragi usna ti otpala
Kad sam ti u ruke dopala.

Ljub me dragi ne šted me mladu
I moji me ne štade u radu.

Moj dragane jesi,nisi
Oženi se da vidim čiji si.

Nemoj dragi da ti žao bude
Kad te moji svatovi probude.


Nakon cijelodnevnog  druženja na livadi ,neki su jedva čekali  da padne mrak ,no ne uvijek da bi se odmorili-kroz smijeh  su govorili kazivači:Onda kad pokosi (….)uveče do 10,11(…) ko je ima merač na koju onda s njom okolo grmeća.Ko nije ,ide doma.A bilo mlado!



A da je noć bila za druženje  mladih ,potvrđuju i drugi bećarci:



Mjesečina uprla u grane
To je vrijeme za ašikovanje.

Mjesečino i ti puno znadeš
Kad me mome dragome odadeš.   

Zagrli me i poljubi diko
Samo pazi da ne vidi niko.

Alaj volim ljubit u šljivaku
Dole trava gore šljiva plava.


Lolo moja četiri su sata
Skidaj ruke sa mojega vrata.




Offline Vera

  • Lektor Foruma
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 610
  • Postova: 1284
  • Karma: +25/-2
  • Spol: Ženski
Odg: Košnja
« Odgovori #3 : Prosinca 08, 2010, 11:26:41 »
Lički kosci


Volim Liku a Lika daleko!!!

Offline Draža

  • Super Moderator
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg: Košnja
« Odgovori #4 : Prosinca 08, 2010, 14:43:07 »
Kosidba...



Offline Vera

  • Lektor Foruma
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 610
  • Postova: 1284
  • Karma: +25/-2
  • Spol: Ženski
Odg: Košnja
« Odgovori #5 : Prosinca 09, 2010, 20:27:52 »
Odlazak na košenje  trave znao je biti i u tri ujutro. Jutarnji sati bili su najbolji za košnju, jer je obično bila rosa, a vlažna trava lakše se kosi. Znalo se kositi i po nekoliko sati, dok se ne pokosi jedno polje.
Da bi kosac mogao lagano kositi kosa je trebala biti dobro naklepana. Za jednu kosu klepanje traje do jedan sat. Pritom je važno rub kose što više stanjiti i naoštriti, a treba paziti da se ne dobije iskrivljena kosa.
Svaki kosaca za pasom nosi tobalicu i u njoj brus da prilikom košenja može malo popraviti kosu.

Nekada su ti poslovi bili najbolja teretana i sauna a i solariji.

Slike kosaca iz Saborskog dobila sam od Tome Grdića koji živi sada u Austaliji. Na slikama je on sa svojim suseljanima uslikan negdje davne 1964. godine u mjestu koje se zvalo Medvidjar.
V.B.
Klik na slike
ila_rendered
Košnja
  ila_rendered
Košnja

Volim Liku a Lika daleko!!!

Offline Vera

  • Lektor Foruma
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 610
  • Postova: 1284
  • Karma: +25/-2
  • Spol: Ženski
Odg: Košnja
« Odgovori #6 : Prosinca 10, 2010, 18:22:14 »
KOSA

U večernjem satu klepka i odzvanja,
pocikuje klepac, kosa travu sanja.
Babica je ljubi dok je klepac stiska
da bi bila tanka i sa travom bliska.
I koda se smije, pali se i grije,
dok je kosac mladi odklepao nije.
Za rana će sata u travi da ljubi,
grlit će i rušit, grickat oštri zubi.
Travica će mlada u otkose lijegat,
zadovoljan s poslom kosac će je gledat.
V.B.


© by nasa-lika, all rights  reserved

Volim Liku a Lika daleko!!!

Offline Tomo

  • Novi Ličan/ka
  • *
  • Points: 0
  • Postova: 19
  • Karma: +0/-0
  • Spol: Muški
Odg: Košnja
« Odgovori #7 : Prosinca 11, 2010, 05:38:52 »
Da, tako je nekada bilo sad se spominjalo. Lipo je gledat Ličke kosce samo sada ih nema više, ma neki samo od dosade ili da se ne zaboravi malo manu kosom pa u hladovinu. Nemaju više Licani baš snagu kao što su prije imali. Prije su teško radili i bili su u dobroj kondiciji. Danas samo vire na TV ili kompjutere - laptop im je tava za pržiti jaja haa , ;vesel ;lala huhu;jj.

Offline Vera

  • Lektor Foruma
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 610
  • Postova: 1284
  • Karma: +25/-2
  • Spol: Ženski
Odg: Košnja
« Odgovori #8 : Prosinca 18, 2010, 15:53:16 »
Nakon košnje i sušenja sadivali su se stogovi.




Volim Liku a Lika daleko!!!

Offline Draža

  • Super Moderator
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg: Košnja
« Odgovori #9 : Prosinca 18, 2010, 16:17:07 »
Stog sijena,Melnice


ila_rendered
Košnja


 


Back to top