Autor Tema: Školska vremena između 1930. i 1938.g.  (Posjeta: 12608 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sanja

  • Veteran Član
  • ******
  • Points: 21
  • Postova: 824
  • Karma: +62/-12
  • Spol: Ženski
  • Ličanka sam govor me odaje...
Rapain Klanac
« Odgovori #10 : Veljače 13, 2008, 18:44:32 »
Rapain Klanac

U školi osnovanoj 1928.g. dakle desetak godina prije pisanja ovoga izvješća, bila je samo jedna učionica s ukupno 87 đaka, od kojih je bilo 87 posto srpske i 13 posto hrvatske narodnosti. Cjelodnevnu nastavu s iznimkom četvrtka, dan tjednog odbora, izvodio je učitelj Konstantin Ljubanski, dok su vjeronauk besplatno predavali Vukolja Skendžić, pravoslavnim đacima, i Ljubanski Bilježi u opaski da mu se jedan đak s roditeljima odselio ... u Pavliće, Zetska banovina. Broj nepismenih iznosio je tada na tom školskom području 293, što je u srazmjeru s brojem žitelja bilo vrlo mnogo. Osim đaka iz samog Rapain Klanac ovu su školu pohađali i učenici iz sela Žuta Lokva, te zaselaka Goljak, Grabar, Dobrica i Rapin Dol.


Izvor: Brinjski kraj prošlost i sadašnjost - Stjepan Krpan

Offline Sanja

  • Veteran Član
  • ******
  • Points: 21
  • Postova: 824
  • Karma: +62/-12
  • Spol: Ženski
  • Ličanka sam govor me odaje...
Glibodol
« Odgovori #11 : Veljače 13, 2008, 18:45:18 »
Glibodol

U vrijeme pisanja navedenih podataka Glibodol je pripadao općina Dabar i kotaru Otočac, no kako je to selo, danas u granicama općine Brinje, to ćemo ga stoga predstaviti. Škola je osnovana 1938.g. imala je pet razreda i svega 37 učenika koji su bili hrvatske ( 55 posto ) i srpske ( 45 posto ) narodnosti. Njih je poučavala Anka Rubeša, koji je po vlastitu navodu bila činovnička pripravnica, tj. učitaljica početnica. Jedina školska učionica bila je smještena u privatnoj kući. Ona je svoje đake poučavala cjelodnevno, a tjedni slobodan dan bila je srijeda. Svi školski obveznici, a bilo ih je 37, bili su upisani te su polazili nastavu. O dvojici V. razreda bilježi da. ..... školu ne polaze nikako jer su mnogo potrebni kod kuće za rad. Od 49 islaznih analfabeta 33 su ženskog spola.
Iz navedenih statističkih podataka i izvješća o stanju školstva u brinjskom kraju u desetljeću pred Drugi svjetki rat, možemo izvući neke skupne zaključke koji daju ne samo sliku o školstvu nego i o razni opće naobrazbe odnosno o raširenom analfabetizmu na tom prostoru. U devet predstavljenih škola bilo je svega 19 učenica u kojima je nastavu za nešto preko 1.400 učenika izvodilo 23 učitelja, ne računajući tu iskazne i neizkazne vjeroučitelje. Više od 500 obveznika nije bilo oduhvaćeno školovanjem. Broj analfabeta među približno tamošnjih 16.000 žitelja bio je veći od 1800.


Izvor: Brinjski kraj prošlost i sadašnjost - Stjepan Krpan

Offline Sanja

  • Veteran Član
  • ******
  • Points: 21
  • Postova: 824
  • Karma: +62/-12
  • Spol: Ženski
  • Ličanka sam govor me odaje...
Nakon II. Svijetskog Rata
« Odgovori #12 : Veljače 13, 2008, 18:47:01 »
Nakon II. Svijetskog Rata

1. Dio


U razdoblju 1941.-1945. radile su škole u Brinjskom kraju neredoviti, neke nikako, a neke školske zgrade bile su uslijed ratnih djelovanja djelomice oštećene ili posve srušene. Od jeseni 1945.g. u Brinju rade dva školska centra, Brinje I. i Brinje II., a nastava se zbog velike oštećenosti školske zgrade odvija u kućama Bosnić i Jurašić. Nakon obnove školske zgrade 1946.g. nastava se odvijala koliko - toliko normalno. U neposrednoj okolici osnovana je škola i u Draženovićima, te u Lučanima - ova posljednja u kući obitelji Ovčarić. U Brinje se u tom prvom poratnom vremenu, uz druge, učiteljevali Nada Petrinić, Nada Potkonjak, Grga Laktić, potom Franjo Srdoč, Marija Rup, Gabrijel Dumbović, Marko Šimunić i dr. Od školske godine 1948/49.g. djelovala je sedmogodišnja škola, koju je u V.-VII. razredu pohađalo 10 učenika. Školske godine 1951./52. u šest je učionica koje je podučavalo sedam učiteljica i dva nastavnika. Iz ovog podataka je uočljivo da je na početku djelomice obveznog sedmogodišnjeg školovanja kvalifikacijska struktura nastavnika bila nezadovoljavajuća što će se javljati i kasnije. Godine 1952. zabilježeno je da je u brinjskoj školi zabranjeno poučavanje vjeronauka. Bila je tu mladog naraštaja te postupno svih ili bar većine pučanstva. Broj odjela te učenika u idućim je godinama stalno rastao te je šk.g. 1958/59 bilo 406 učenika, smještenih u 11 odjela. Od sljedeće godine su đaci viših razreda, V.-VIII., nijh 70, iz Rapain Klanac , Županjdola i Prokika, te njih 40 iz Letinca i Prokike, pohađali nastavu u Brinju, kamo su prevoženi i kući odvoženi autobusnom. Od šk.god. 1964/65., u brinjsku školu s 13 odjela, kao Centralnu osnovnu školu, pohađa 506 učenika. Samo još u Letincu rade niži razredi koju pohađaju još i plašćički đaci. Iz svih naselja i dijelova naselja koja čine brinjsko školsko područje, pohađaju djeca brinjsku školu. Izuzeti su još uvijek đaci I.-IV. razreda iz Škalića, kao i tri odjela škole s I.-VIII. razreda u Vodoteču. Područnim školama postale su 1965.g. i one u Križpolju i Stajnici. Tako je brinjska škola posta središnjom za sljedeće sada njene područne škole: Križpolje s njenim I.-VIII. razredima, Jezerane s nastavom u razredima I.-IV, Letinac s razredima I.-IV. , Vodoteč s nastavom u razredima I.-VIII., te Škalić, koju su školu pohađali učenici iz I.-IV. razreda.


Izvor: Brinjski kraj prošlost i sadašnjost - Stjepan Krpan

Offline Sanja

  • Veteran Član
  • ******
  • Points: 21
  • Postova: 824
  • Karma: +62/-12
  • Spol: Ženski
  • Ličanka sam govor me odaje...
Nakon II. Svijetskog Rata
« Odgovori #13 : Veljače 13, 2008, 18:48:01 »
2. Dio



Školske godine 1965/66. Brinjska je škola nakon nepunih 200 godina svoga postojanja, dobila svoju drugu po redu zgradu, jednokatnicu s deset učionica i drugima potrebnim prostorijama. Sljedeće godine bilo je u samom Brinju 16 odjela, a 26 po područnim školama. Kad su 1968.g. ukinuti viši razredi u Vodoteču, te djeca usmjerena u Brinje, prevoze se iz Škalića, Tuževića i Vojvoduče svi učenici autobusom u školu u Brinje. Zabiljezeno je da je zima 1968/69.g. obilovala snjegom pa stoga vanjski đaci nisu mogli dolaziti na nastavu u Brinje punih osam dana.

Među ćeste organizacijske promjene osnovnog školstva spada i ona iz 1973.g. kad je osnovan Centar osnovnog obrazovanja << Narodni heroji Brinja >>  s tzv. osnovnim organizacijama udruženog rada << Srađan Uzelac >> Brinje, << Ljubica Gerovac >> Stajnica i << Ivica Lovinčić>> Križpolje. Bilo je to vrijeme kad su komunističke vlasti organizacijski izjednačavale proizvodne pogone i školske ustanove, što je dakako bilo pogrešno. Spomenimo da je škola u Stajnici imala svoju područnu školu u Jezeranama, a ona u Križpolju područne školu u Lipicama i Križ Kamenici.

Posljednjih godina prije domovinskog rata, npr. 1987/88., brinjska je škola u 18 odjela imala 253 đaka, u Letincu je pak znanje stjecalo u dva odjela svega 7 učenika, u Vodoteču, u jednom odjelu, učilo je svega 7 učenika. Uzroka tih pojava ima više, no svakako najvažniji je nizak natalitet, ali i iseljavanje.


Izvor: Brinjski kraj prošlost i sadašnjost - Stjepan Krpan

 


Back to top