Autor Tema: Križpolje »Križeva« 03.05.2008  (Posjeta: 10078 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jodevcic

• Senior Član
  • Spol: Muški
  • I od majke i od Boga sin sam roda,Hrvatskoga
    • PORTAL HRVATSKOG BOŠNJAČKOG ZAJEDNIŠTVA
Križpolje »Križeva« 03.05.2008
« : Svibnja 02, 2008, 09:30:02 »
Fešta iz Križpolja
Subota Križpolje - izvanredna emisija
03.05.2008. - živa glazba, gostuje Đuka Čaić i voditelj Mario Perković,možete slusati na Radio Banovini prijenos iz Križpolja.Zabavaljati ce band Oaza iz Slunja pratećim vokalom Draženom Bolješić iz Stutgarda
Guests can not give points :(
point 0 Points

This topic did not receive points.

Offline Danijel

• Stariji Ličan/ka
  • SEGRT!!!!!!
Dogadjaji u Lici
« Odgovori #1 : Svibnja 02, 2008, 22:18:49 »

Duka Caic - 01 - Nema mi do Licanke
Duka Caic - 02 - Iz kamena voda tece
Duka Caic - 03 - Licanka
Duka Caic - 04 - Ide zima licka duga
Duka Caic - 05 - Stric Mata se vratio u Liku
Duka Caic - 06 - Pozdravi mi Marijanu
Duka Caic - 07 - Suvo panje
Duka Caic - 08 - Ne cekaj me majko
Duka Caic - 09 - Licanine moja diko
Duka Caic - 10 - Imam dvije domovine

Ličani su gorom ogrnuti,
ne boje se vuka ni ajduka.

Offline Sanja

• Veteran Član
  • Spol: Ženski
  • Ličanka sam govor me odaje...
Dogadjaji u Lici
« Odgovori #2 : Svibnja 04, 2008, 00:07:08 »
Ove godine (03.05.) je u župi Križpolje slavljeno Našašće Svetoga Križa patron crkve Sv. Križa u Križpolju.
Ovaj blagdan, popularno zvan Križevo, se nije obilježavao dugi niz godina. Prema pričama starijih mještana Križevo se nekad slavilo i obilježavalo velikim feštama na kojima se okupljalo mnoštvo svijeta što iz Križpolja i okolnih župa što iz ostalih ličkih mjesta.

Dolaskom novog svećenika, vlč. Josipa Štefančića, vraćeni su stari običaji zborovanja u ličkim krajevima. Misno slavlje kojem su bili nazočni mnogi župljani i njihovi gosti je predvodio nekadašnji župnik križpoljski vlč. Josip Malnar.

Nakon mise okupljeni župljani su se još dugo zadržali ispred crkve u pjesmi i plesu ( zaplesalo se i kolo :)!) prisjećajući se nekadašnjih proslava ovog blagdana.

Offline Sanja

• Veteran Član
Dogadjaji u Lici
« Odgovori #3 : Svibnja 04, 2008, 00:13:19 »
Slusamo Radio banovina i zahvaljujici Radio Banovini moremo slusati i malo biti blize nasoj lici cak smo i zaplesai i razplakali se jer nemoremo biti uz nase Kamencare i Krizpoljce i da uzivo vidimo nase ljude kako nam slave.

Drazene super ca si pjevao i ca si nam Gornju Kamenicu i Letinac pozdravil bravo bravo bravo

Eto budu cak i slike i koje snimke na Forumu nadam se da makar vidimo nekoliko nasi poznati lica

Pozdrav i dogodine ja budem u Liki na Krizevo u Krizpolju

Offline Sanja

• Veteran Član
Dogadjaji u Lici
« Odgovori #4 : Svibnja 07, 2008, 11:14:17 »
Križevo 2008. 

Autor: Antonia J.     

Prošlogodišnja proslava, slavlje i svečanost u Križpolju, garantirali su novu epizodu iduće godine. Kada sve protekne u najboljem redu, s mnogo ljudi, plesa i pjesme, tko ne bi želio isto i nagodinu?!
Kako vrijeme leti vrlo brzo, nismo se ni okrenuli, već je došlo vrijeme za pripreme oko nove proslave Križeve. Povodom blagdana Sv. Križa organiziran je prigodni program koji je, kao i lani, trajao nekoliko dana. Prvo misno slavlje započelo je 30. travnja (srijeda) u 18 sati, kada je misu predvodio vlč. Ivica Miškulin (župnik Kosinja), idućeg dana u isto vrijeme u Križpolju je gostovao vlč. Draženko Tomić (tajnik Gospićko-senjske biskupije). U jutarnjim satima prvosvibanjskog praznika, odigran je i malonogometni turnir, na kojem su sudjelovale ekipe iz Slunja, Cetingrada, Brinja, Križpolja...

U petak, 2. svibnja, bila je posljednja misa trodnevnica a koju je predvodio vlč. Ivan Hodak (župnik Prozora i Kutereva). Nakon svete mise, organizirana je zabava ispred zgrade skladišta u Križpolju, uz bogatu ponudu hrane i pića, a okupljene je zabavljala grupa Alf. Prošle godine nije bilo «uvodne» fešte, ali pokazalo se da je ovo ispalo samo dobro zagrijavanje za glavno slavlje. Bilo je dosta ljudi bez obzira na nisku temperaturu koja se do ponoći spustila na jednoznamenkaste niske brojeve. Mise trodnevnice samo su uvod u misno slavlje koje se održava 3. svibnja, kada je glavna proslava sa svečanom misom koju je predvodio dekan monsinjor Mile Čančar-župnik Senja uz koncelebraciju više svećenika, a pjevanje je predvodio katedralni zbor iz Senja.

Za razliku od lani, vremenska prognoza je bila obećavajuća, uglavnom bez kiše i sunčano, a u večernjim satima, ispod vedrog neba bilo je hladnije nego prošle godine kada su se inatili ljudi s kišom koja je pokušavala omesti nezaboravnu zabavu. I ove godine za svih se moglo pronaći nešto; najmlađi su imali razonodu u lunaparku, uz igračke, trampolin i štošta prikladnog, oni koji vole dobro pojesti mogli su uživati u toploj janjetini, odojku ili kotlovini. Nakon dobrog obroka lakše je i zaplesati uz zvuke raznovrsne glazbe. Rasplet događaja ove proslave bio je u subotu, u večernjim satima, kada su proglašeni pobjednici malonogometnog turnira nakon čega je zapjevao i gost večeri, Đuka Čaić, a sve to, ponovno su mogli pratiti svi Ličani širom svijeta jer je bio prijenos uživo s radio Banovine u emisiji „Od naroda za narod“.

Ponovno je bilo mnogo ljudi, možda nešto manje nego lani, ali nezamjetno. Mnogi su prevalili kilometre kako bi došli i uživo zapjevali uz svoje najdraže pjesme. Svo ostalo nabrajanje bilo bi ponavljanje jer se zaista nema što dodati. Križpolje je ponovno vrvilo ljudima, kao da je to tradicija već desetljećima, organizatori su se potrudili, dali sve od sebe i još jednom ljudima priuštili veselicu u svome kraju.

Neki bi rekli kako to nije nikakav problem, sve se da srediti, samo kad ima volje i par entuzijasta, drugi bi rekli kako se ne isplati jer se ne zna kako će biti, hoće li uspjeti ili jednostavno- za to treba živaca, strpljenja i podosta timskog rada.
Da, i jedni i drugi su u pravu.
Sve treba - samo oni koji uvijek gledaju čašu napola praznu, uvijek brže i lakše odustanu i žive u uvjerenju kako ionako ne bi uspjeli. Za one kojima je čaša napola puna, neka tako i ostane jer će takvi uvijek nešto napraviti i ljudi će to znati prepoznati. Svibanj je lijepo započeo, bar što se Križpolja tiče.

Uskoro slijedi i proslava u Brinju, približava se Dan Općine što treba biti dobar razlog za slavlje. Uz proslavu koja se podrazumjeva, očekuje se ispunjenje obećanja koje se rodilo na humanitarnoj utakmici za Marija u Otočcu.
Petorica poznatih s estrade, ponudili su se pjevati u humanitarne svrhe, u Brinju, ponovno za ovog dječaka. Vidi se da ljudi imaju velika srca i već time su pola posla odradili. Oni su zeleno svjetlo dali, ostalo je sve u rukama vodećih ljudi Brinja.

Sada ćemo vidjeti je li čaša napola puna ili prazna, imamo li vjere, entuzijaznma i volje kao šaka ljudi u Križpolju koji su, obilježavanjem svog velikog blagdana, pokazali da mogu i znaju.
Još jednom pohvale župniku Josipu i svima koji su uložili truda oko ove lijepe manifestacije.

Izvor Zk Brinje

Offline jodevcic

• Senior Član
Dogadjaji u Lici
« Odgovori #5 : Svibnja 09, 2008, 08:18:22 »
Evo malo slika sa fešte iz Križpolja sa stranice što je stavio Mario Perkovic na stranici od Naroda za narod

Offline jodevcic

• Senior Član
Dogadjaji u Lici
« Odgovori #6 : Svibnja 09, 2008, 08:20:08 »

Offline jodevcic

• Senior Član