Autor Tema: Ličko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, Siječnja 2011.  (Posjeta: 4560 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Moje ognjište

• Stariji Ličan/ka
  • Spol: Ženski
Ličko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, Siječnja 2011.
« : Siječanj 24, 2011, 02:28:11 »
ila_rendered

Croatia; TRIDESET I PRVO LIČKO PRELO - 22. sijećnja 2011. Oakville, Ontario, Canada Croatia;

PROGRAM VODILI :     Nicholas Rupcich i Sandy Vrban.

Nicholas:
Dobra večer dragi gosti. Od sveg srca dobrodošlica i iskren pozdrav svima vama večeras ovdje okupljenima. Iskren pozdrav svim Ličanima i Ličankama, a isto tako pozdravljamo sve vaše drage prijatelje koji ste na bilo koji način povezani sa Likom i Ličanima, korjenima, rodbinski, brakom iliprijateljstvom. Svi ste vi veliki dio ovog našeg Ličkog Prela, jer bez vas ono ne bi bilo ovo što jest, i zato od srca Vam hvala i svi nam dobrodošli.

Sandy :     
Iskreni pozdrav i dobrodošlica svima vama , a posebno želimo pozdraviti naše Svećenike Fathera Iliju i Ivana, te Časne Sestre, i zahvaliti im se na potpori i dobroj suradnj. Upućujemo tople pozdrave  svim našim Ličanima i Ličankama širom svijeta, a posebno onima koji ostadoše na rodnoj grudi, sa koljena na koljeno čvrsto vezani uz Lička ognjišta naših očeva, djedova i pradjedova. Večeras smo ovdje da se proveselimo, ali i da se sjetimo i prisjetimo naših lijepih Lički i Hrvatski običaja. Ponosni smo što čuvamo ove naše Ličke običaje i kulturu i njegujemo svoje uzajamno prijateljstvo i hrvatstvo, a isto tako da vam približimo bar na kratko dio naše Like i domovinu. Našu tradiciju, običaje i povjest želimo predati i prenijeti na buduće generacije i pokoljenja na našu djecu, unučad i praunučad sa nadom i željom da buduće generacije ne zaborave da su hrvatskog roda, katoličke vjere i ličkih korjena. Dragi gosti ako vam se ukrade koja suzica iz oka, ne brinite samo je pustite jer to je suza sjećanja za ovim lijepim ličkim običajima kojega su nam ostavili naši djedovi i bake.     

Nicholas:            
Za zabavni dio večeri u ličkom stilu pobrinut će se naš poznati sastav Vis domovina a dobru Ličku večeru pripremila je naša vrijedna kuharica gospođa Marica Francuz sa svojim osobljem.

Sandy:             
A sada kao po običaju  odsvirat ćemo Canadsku i Hrvatsku himnu, a potom ostanite stajati te ćemo minutu šutnje odati počast svima onima koji su nas napustili iz naše sredine kao i onima koji su dali svoje živote braneći naša lička ognjišta i Lijepu Nasu. Sjetimo se svih naših poginuli branitelja, kao i za koje se nitko nema pomoliti. Neka im je vječna slava i hvala.

Nicholas:            
Nisu li svi naši životi, naše tuge i čežnja za rodnim krajem spjevale onolike pjesme . Nisu li sva naša okupljanja,  kao što je i ovo naše večerašnje, nisu li zov Domovine i želja naših očeva i majki da ne zaboravimo tko smo, što smo i odakle smo. Stoga vama očevi i majke mi djeca ovdje rođena zahvaljujemo što ste nas naučili riječ hrvatsku. Hvala vam što ste nas vodili na ognjišta gdje ste Vi rođeni, na zemlju koju su vaši očevi svojim težačkim rukama i znojem blagoslivljali. Pa poslušajmo jednu pjesmu koju je spjevao Ivan Svetic :

LIKA U SRCU   love;

U srcu nosim spomen rodnog kraja,
                                     Sjećanje živo, pozlaćenu sliku
                                     I vidim Vilu Velebita
                                     Što slavi pjesmom našu kršnu Liku.

Stoljeća duga izdržasmo hrabro
                                     Na škrtoj zemlji dragog zavičaja.
                                     Što ljubav čuva, ne uvene nikad
                                     U srcu cvjeta kao djelić raja.

Lika je opet u teškom času
                                     Bljesnula snagom pobjede oluje.
                                     Na sve strane otvoreni puti
                                     I Lička pjesma širom odjekuje.

Sandy:           
Poznata je ona poslovica - DOK JE LIKE BIT ĆE I LIČANA . Pa tako posebno nam je drago da imamo u naše društvu oko dvadesetero male djece koji će biti nadamo se budućnost ovog našeg Ličkog drustva. Čestitamo roditeljima a mi ćemo se potruditi da ovaj lijepi Lički običaj prenesemo na njih u nadi da  oni krenu stopama svojih roditelja. A sada bi prešli na sam program Ličkog Prela. Želimo vas bar na kratko vratiti u prošlost i običaje, kad su tambure, pjesma i šala krasile duge ličke noći do ranih jutarnjih sati. Tu su se sklapala nova  prijateljstva i poznanstva, rađale nove ljubavi. Tu je pjesma spajala ljude i pobjeđivala sve nevolje. I zato hvala našim izvođačima što čuvamo ovaj lijepi lički običaj od zaborava.
I što nas barem na kratko vrate  na ognjišta i običaje  naše kršne i ponosne LIKE.

smijem              IGROKAZ           smijem
                                                                                              -----------

Glavne uloge igraju - Baba, Did, Roza, Mare, Nikola, Sendy, Cure i Dečki.
                          ------------------------------------------------------------------------------------------

Mare:   Hajde cure, pročijat ćemo ovo malo perja za nove jastuke.

Sandy:   E Mare, spremaš ti nove jastuke, jeli cure, bit će nesto.

Cure:    Oh, oh oh !!!!!!

Baba:    Ja ću vam spremiti topal čaj da vas ugrije pa ćete bolje čijat.

Mare:     Zna baba što nam treba. Sjeća se ona svog vremena.

Baba:     E moje cure, nekad je u selu znalo biti po dva,tri prela istu večer. Selo puno cura i momaka, a evo sad jedvo da se sabere jedno prelo.

Mare:     E bako, neboj se, ima nas još, neće propasti ni selo ni prelo. Nego hajde cure da mi zapjevamo jednu .

LIVADICA I OKOLO ŽICAAAAAAAAAAAAAA

Sandy:   Dobro smo je odpjevale. Čut će nas dečki kad prođu selom. Nego Mare, di je Dida ?

Mare:     Dida je negdje po selu, sad će on doći.

Baba:     Did je ko Bojin-Bilov. Stalno je po selu, on mora znati sve sto se dogodi.

Dolazi baba Roza

Roza:     Dobra večer kumo moja.

Baba:     Dobra večer kumo, kud tebe bog nosi po ovoj zimi i mraku?

Roza:     Ah sama sam. Čula da je prelo kod vas pa dođe da se i sama malo zabavim sa vama.

Baba:     Rozo moja, kako se usudiš ići-noć je i mrak.

Roza:     A još slabo vidim, pa onako idem napamet. Upala sam u onu jamu kod Grgine pojate-jedva sam se izvukla iz nje.

Baba:     Vidim, vidim da si se sva jadna izgrebala....hajde da ti spremim čaj.

Dolazi Did

Dida:      Dobra večer cure....a vidi i Roza je tu.

Cure:      Dobra večer dide !!!

Dida:      Vidi lipi cura....sad se i sam sitim dobrih starih vremena. Eh, daj de baba didu jednu rakiju.

Baba:      Baba daj rakiju - a jesi li spremio konak, drva nacipo - ja moram sve !!!!!

Dida:      Baba pazi kako trošiš krmu, zima je duga! Nego baba znaš ti kad je tebi tvoj dida nekad zna zapivati
             onu lipu pismu?  DUGA NJIVA A ŠIROKA BRAZDA. NEDAM BABI DA MI BUDE GAZDA .

Roza:      Vidi vidi dida, kako on zna biti romantičan!

Baba:      A ne pitaj Roza moja.....ne vuci ga za jezik.

Dida:       E Roza moja, da ti još vidiš kad se did natuče gra-kupusa, i suvoga mesa, pa da tek ond čuješ romantiku! Nego Roza moja, kad ti stiže, što je? Nešto si sva izgrebana. Koda te je kroz gargaše provuklo. Što se dogodilo?

Roza:       E dide moj, mrak je a ja slabo vidim, pa sam upala u onu jamu kod Grgine pojate. Jedva sam se izvukla van.

Dida:       Prošo sam ja nema dugo-mrak-ali vidim nešto crno u jami se kobana. Ja pomisli da je medvid povalio neku životinju pa dere. Malo su mi se bile i kose digle. Da sam umisto ove moje šljake imao kakovu veću toljagu,
bio bi ga ja opalio-ali eto, bože fala ti, dobro da nisam. Mogao sam umjesto medvida ubiti babu.

Roza:       A sva šteta da jesi-i ovako nisam za ništa. Starost stigla moj dide.

Baba:       Rekla sam ti Roza moja ....mom didu ne može ništa u selu promaknuti da on vidi ili nezna. On zna di je vrag svoja kola satro.

Dida:        E, vidi ti vidi miji baba-ima -ima u njima još prkosa. Nego sad će did popiti jednu rakiju pa ću malo prileći uz peć da leđa ugrijem. A vi cure pisma da vas nebi momci prosli.

Baba:       Ajde ajde dide prilezi, umorija si se jadan od bazanja. Evo ti rakija.

Dida:         E baš tako baba moja, sad si prava.

Mare:         Ajmo cure zapivati! Evo i dečki dolaze!

Nikola:        Dobra večer cure, kako ste?

Mare:         Dobro večer momci, dobro smo. Hajde smješite se. Hoćete popiti jednu ljutu?

Nikola:        Hoćemo - samo potoci. Ja znam ima dida dobre rakije, a dobro će doći i komad slanine pod kajiš.

Nikola:         Mare di je dida? Mora da je negdje u selu.

Mare:          Bio je pa je valjda popio i ozebo, te je malo prilego uz peć.

Nikola:         (budi dida) Hajde dide popij sa nama jednu ljutu.

Dida:          Dobra večer svima, koliko god vas ima! Vidi cura i momaka. Nećete se ni vi večeras naspavati.
                 Vidi mojih Ličana-neće propasti ni selo ni prelo. Znate vi onu staru poslovicu - DOK JE LIKE BIT ĆE I
                 LIČANA
                            Hajde povedi pjesmu. O Javore, Javore

Nikola:           Dobro smo je odpjevali. Nego dide, ti si toga puno prošao,  uvijek nam kažeš nešto dobroga.
                    Pa reci nam nešto iz tvog iskustva - ŠTO JE ŽIVOT ?

Dida:         Dida malo duže razmišlja nego li obično, dečki i cure se hvataju u Ličko kolo i tako igrokaz završava.

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

ila_rendered

I NA KRAJU
                                            --------------

Nick:     Ovdje smo večeras da se proveselimo, družimo i sklapamo nova prijateljstva, pa tako neka bude i u buduće. Isto tako prihode sa ovih naših okupljanja želimo uputiti i pomoći onima kojima je pomoć potrebna. Tako sa zadovoljstvom želimo istaknuti da smo naše Hrvatsko Društvo iz Oakville-a zajedno u suradnji sa Društvom Hrvata Like Toronto-Mississauga, London St. Thomas i Windsorom organizirali u svibnju prošle  godine banket čiji ukupan prihod je uručen za pomoć izgradnji crkve Hrvatskih Mučenika na Udbini.
Što od banketa a što donacijama društva i pojedinaca prikupljena je vrlo lijepa svota od $ 48,100 dolara
i uručena našem Biskupu Mili Bogoviću za izgradnju crkve na Udbini.

Sandy:    Isto tako od prihoda sa ovog Ličkog Prela želimo odvojiti sumu od $ 3,200 dolara za invalidska kolica za gospođu Nadu Jakovljević sa Vaganca, da ne bi puzala po kući i oko kuće na rukama želimo joj bar koliko toliko olakšati njen život, vratiti osmjeh na lice njoj, njezinoj djeci i obitelji.

Nick:      Vjerovatno ste mnogi od vas čuli za porodicu Krmpotić, jednu od posljednih stanovnika Velebita koji žive u napuštenoj školi. Njih je za Božiž posjetio Gospićki Karitas i uručio im poklone. Na Hrvatskoj televiziji bilo je teško gledati tu šestočlanu obitelj kojima je otac umro prošle godine. Od petero djece starosti od prilike odčetrnajest do dvadeset godina samo jedna cura može govoriti. Svi ostali su gluhonjemi. Potaknuti tom tragedijom odlučili smo odvojiti i za njih $ 1,000 dolara sa ovog Ličkog Prela.

Guests can not give points :(
point 0 Points

This topic did not receive points.

Offline Vera

• Lektor Foruma
  • Lički/a sokol/ica
  • Spol: Ženski
Odg: Ličko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, Siječnja 2011.
« Odgovori #1 : Veljača 06, 2011, 16:01:09 »
Gledam i čitam, stvarno lijepo!
Moje Ognjište, zaista si si dala truda da nam pokažeš kako vi Ličani iako daleko od svoje Like, držite do običaja i trudite se da svoje mlade uputite u sve da ne zaborave od kuda potječu i gdje su im korijen, da ne zaborave zvuke Like i ličke pjesme, da ne zaborave svoj materinji jezik.
Samo tako neka i nastave, svaka čast!
Volim Liku a Lika daleko!!!

Offline Sevdah

• Novi Ličan/ka
  • *
Odg: Ličko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, Siječnja 2011.
« Odgovori #2 : Ožujak 28, 2011, 11:02:41 »

Fenomenalno.

Pozdrav svima u dalekoj zemlji a posebno Krizpoljcima. huhu;jj

Vidim da jimate bolji lebar i kobasic nego mi uovde. stid me je
Steta ca ste tako daleko. Dosal bi vam pomoc.
Ostajte u zdravlju i lipi pozdrav.

Back to top