« : Srpnja 04, 2011, 23:43:54 »
Pretražujući malo forum, primjetio sam da nigdje nije spomenut ovaj tamburaški sastav a to su ti glazbenici, Ličani, svakako zaslužili.
Riječima Mihaela Ferića, inače glazbenog pedagoga iz Slavonskog Broda:
"Opustrio ima u sastavu tri vrhunska glazbenika : primaša Zvonimra Tonkovića, bugarijaša Darka Kranjčevića i berdaša Marijana Kolaka. U sat i nešto programa izveli su veoma raznolik program kojeg pretežito čine obrade tradicijskih napjeva, uglavnom romskih i rumunjskih, metrički interesantne i raznovrsne južnoslavenske plesove (makedonski oro i vranjanski čoček) s izazovnim i temperamentnim ritmovima. Ukratko, odabrani program zahtijeva od svakog glazbenika maksimalnu usredotočenost na svoju dionicu i glazbalo jer sporednih rola u ovakvom sastavu i izboru nema!
Ovaj trio ima sve preduvjete i dobre izglede za još veću afirmaciju na hrvatskoj tamburaškoj i glazbenoj sceni uopće i opet iz više razloga :
-svaki je glazbenik ponaosob u potpunosti ovladao svojim glazbalom i sposoban je rješavati najveće sviračko-tehničke zahtjeve ;
-svoju svirku duboko doživljavaju unoseći u nju svu svoju energiju i radosne emocije;
-sami su obrađivači glazbe koju izvode pa ni ovisni o nikome, što je velika prednost.
Naposljetku, da bi uvježbali ovakav program treba mnogo dobre volje, strpljena i mukotrpnog vježbanja. A toga svega očito imaju na pretek!"
Mario Pleše, bivši član Najboljih hrvatskih tamburaša, aranžer i obrađivač folklorne glazbe i voditelj SKUD-a Ivan Goran Kovačić također je ima samo riječi hvale za naše Otočane:
"Sve u svemu, Opus trio iz Otočca je trio (što je zaista apsolutni minimum za tamburaški sastav) jer nemaju niti četvrtog niti petog u svojoj blizini, koji bi mogao ili htio zasvirati s njima. Zbog svojevrsne izolacije od panonskog tamburaškog mainstreama, nakon raznih pokušaja i razmišljanja kako riješiti problem, došlo se do ovog rezultata; problem je riješen onako kako je jedino moguće - minimalistički. Treba pri tome imati u vidu da je sviranje svakog instrumenta, pa tako i tambura toliko zahtjevnije za pojedinog svirača koliko je izvođački ansambl malobrojniji. Za sviranje u triu treba imati hrabrosti, znanja, vještine.
Treba znati nadoknaditi izostanak nekih instrumenata. Na svu sreću, ova tri glazbenika su svojom kvalitetom i sviračkom lucidnošću uspjeli izbjeći i nadići sve zamke i teškoće. Tu prednjači svirač na bugariji, koji iznalazi sjajna rješenja kako bi svojim instrumentom kompenzirao nedostatak bračeva. Uz pouzdanog i stabilnog basista, čini kvalitetan temelj na kojemu si njihov primaš - virtuoz može dati oduška i raspojasati se."
Više o ovoj trojici velikana hrvatske tamburaške glazbe i njihovom sastavu možete pročitati na njihovoj
stranici.