Autor Tema: Umivanje u "NOVOJ" vodi  (Posjeta: 3146 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Draža

  • Super Moderator
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Umivanje u "NOVOJ" vodi
« : Travnja 27, 2012, 16:43:55 »
Umivanje u „NOVOJ „vodi


 
Ovaj običaj  kojim je izražen kult štovanja izvora i vode, pomalo poetičan s elementom magije. Na Novu godinu, rano u zoru išlo se na Gacku i njene izvore. Svako selo i svaki zaselak ima na rijeci svoje mjesto otkuda se nosi voda i s tog mjesta se u Gacku baca kruh, jabuka i slično. Gacka se time daruje uz magijske pjesme:

„Ja tebe darivam licem božjim
A ti mene zdravljem i veseljem.
Vodo moja, tebe darivam kruhom,
A ti mene srećom svakom.“

Obavezno je bilo igranje kola, a potom umivanje u „novoj „ i „mladoj“vodi.
O tome svjedoče primjeri:
„Na Blagojavljanje, 19.siječnja neki ljudi prije dana po noći išli su na vrelo.Ljudi bi se skidali do gola i skakali u izvor.Tada bi voda uzela svaku bolest koja postoji.Isto jutro idu djevojke  i pjevaju pjesme.Nose vodu kući,pa se ukućani umivaju“(Dabar).

„Na božićne praznike plesalo se na bari uz Gacku.Ima prostora, ali nije igrala mladost, nego ljudi od pedesetak godina“(Prozor).

„U Otočcu se igralo  na zahvalnost Stare godine za konoplju.To je igra za zdravlje i veselje.“(Otočac).

„Na Novu godinu ujutro ,dok nebi došli muškarci,mi same igramo i komandiramo. Igrale smo kod vrela da donesemo mladu vodu kući. Odkada se nosi voda,tamo se koralo poigrati. Bacale smo kruha u vodu. Odnesemo kući pa se mijemo u novoj vodi.“(Čovići)
Nije slučajno  što su ovi ostaci  kultova i magije oko vode i izvora ovdje naročito izraženi:

„Još od Jopada, ilirskoga plemena s jakim keltskim kulturnim primjesama, koji su živjeli na ovim prostorima, bio je naročito istaknut kult Binda, božanstva vode i izvora. Jopadi su ga štovali i na taj način  što su izvorima i vodama žrtvovali jarce“.
Guests can not give points :(
point 0 Points

This topic did not receive points.

 


Back to top