« : Listopada 07, 2010, 19:00:27 »
JABLANAC Jablanac - Velebitsko primorje
je naselje smješteno 40 km južnije od Senja na obali Velebitskog kanala, te trajektna luka za otok Rab. Nekada je to bilo sjedište općine i trgovište za planinska sela. Srednjovjekovno naselje Ablana i crkva Sv. Nikole iz 1179.g. sa grobljem i tornjem, najreprezentativniji su primjeri povijesti Jablanca (11.-16.st). Stanovništvo se danas bavi pretežno ribolovom i turizmom. Južno od Jablanca nalazi prirodni fenomen i turistička atrakcija uvala Zavratnica.
Nalazi se na 44°43' sjeverne zemljopisne širine i 14°53' istočne zemljopisne dužine, na mjestu gdje se kontinentalna Hrvatska najviše približila otoku Rabu, a podno Velebita. ;
Prvi put se spominje
27. listopada 1179.. Romansko ime Ablana pod kojim se javlja u dokumentima je zapravo talijanizirani oblik hrvatskog imena Jablanac.
Kroz povijest su se za vlast nad Jablancem otimali knezovi
Frankapani, rapski knezovi, buški župani i Šubići.
1251. je ban Stjepan Gut-Keled odlučio podignuti o svom trošku u Jablancu "na brdu Jablaniću" utvrđeni grad i da će njegovi stanovnici imati sloboštine kao što ih ima Šibenik, Trogir i ini kraljevski gradovi na moru. U to vrijeme je Jablanac bio pod nadležnošću rapske biskupije. Stanovnici su, sudeći prema tekstovima iz povijesnih dokumenata pisanih glagoljicom, bili čakavci, iz iste skupine kojoj su pripadali lički, krbavski, pounjski i čakavci koji su živili uz rijeku Sanu.
Martolozi su kao prethodnica turskih osvajanja opustošili Podgorje (posebice Karlobag na poklade 1525.)), što je za posljedicu imalo raseljavanje domicilnog stanovništva. Jedno vrijeme se držala posada u Jablancu, koja je raspuštena nakon pogibije Petra Kružića. Potom se napustilo cijeli podgorski kraj zbog izloženosti prema turskim položajima.
Nakon oslobađanja od Turaka sredinom 17. stoljeća, vlasti su odlučile repopulirati ovaj kraj, a za nove naseljenike se izabralo bunjevačke Hrvate. Doselilo ih se u nekoliko valova. Prvi val iz 1645. (iz Jasenice i Pozrmanja) nije uspio, jer je nasilno ponašanje senjskog kapetana prouzročilo da su ti doseljenici produžili dalje na Pag, Rab i okolicu Ražanca i Vinjerca. 1655. dolaze Bunjevci iz okolice Obrovca, Zelengrada i Karina. Iako doseljavanje nije bilo potpuno uspješno, potaklo je Bunjevce iz Liča, Krmpota i Krivog Puta na preseljavanje u Podgorje, među ostalim i u Jablanac, tako da su do 1690. stanovnici jablanačkog kraja bili Bunjevci iz iz Liča i oni iz Pozrmanja, Ražanca i Posedarja.
Kultura
Jablanac je naselje i trajektna luka na obali Velebitskoga kanala, 38 km južno od Senja. Mjesto se nalazi u dnu duboko uvucene uvale, nasuprot otoku Rabu. Iznad Jablanca, na kamenoj litici, se nalazi planinarski dom na najnižoj nadmorskoj visini u Hrvatskoj (20 m). Podrucje oko Jablanca obiluje brakovima i podmorskim vruljama, pa je podrucje bogato ribom. S obje strane Jablanca se nalaze uvale prikladne za sidrenje manjih brodova. Uvala Zavratnica izgledom nalik fjordu posebno je turisticki privlacna jer more zalazi duboko u kopno a Velebit se strmo obrušava u more.