Autor Tema: LiÄki uÄitelji, pravnici, novinari, profesori, doktori....  (Posjeta: 45738 )

0 ÄŒlanova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Draža

  • Moderator
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg: LiÄki uÄitelji, pravnici, novinari, profesori, doktori....
« Odgovori #40 : Ožujka 16, 2012, 10:11:16 »
Dokument o rođenju i krštenju Nikole Tesle napisan savršeno uravnoteženim krasopisom njegova oca,smiljnskog paroha

ila_rendered
LiÄki uÄitelji, pravnici, novinari, profesori, doktori....

Prvi poznati pismeni kontakt izmeÄ‘u dva genija-genij elektrotehnike piÅ¡e geniju likovnog istraživanja u kamenu i metalu,poÄetak njihova prijateljstva

ila_rendered
LiÄki uÄitelji, pravnici, novinari, profesori, doktori....

Zamolba za izumiteljevu prvu putovnicu

ila_rendered
LiÄki uÄitelji, pravnici, novinari, profesori, doktori....

Prateći dokument kojim je PredsjedniÅ¡tvo kraljevske hrvatsko slavonske  dalmatinske zemaljske vlade dostavilo Gospiću Teslinu putovnicu

ila_rendered
LiÄki uÄitelji, pravnici, novinari, profesori, doktori....


Offline Draža

  • Moderator
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg: LiÄki uÄitelji, pravnici, novinari, profesori, doktori....
« Odgovori #41 : Ožujka 18, 2012, 18:47:20 »
Obiteljska kuća Karla Mirtha, i za danaÅ¡nje pojmove raskoÅ¡na, joÅ¡ uvjek stoji u srediÅ¡tu OtoÄca, uz Gacku, doduÅ¡e  izubijala gelerima  iz  zadnjeg domovinskog rata, prazna no stoiÄki isÄekujući svoju daljnju sudbunu, o toj kući Mirth piÅ¡e:


Kad sam u rujnu 1990.g.uÅ¡ao u rodnu kuću u OtoÄcu bio je to vrhunac jednistvenog dogaÄ‘aja u životu koji me je okupio i nosio od onoga Äasa kada sam ponovno, gotovo nakon pola stoljeća, stupio u Zagrebu na tlo Hrvatske. Posljednji put sam bio u toj kući 13. lipnja 1944., na Antunovo, roÄ‘endan moje majke koji smo uvjek sveÄano slavili. Pola godine prije toga, u sijeÄnju 1944.g. bio sam ranjen u Velikoj Kapeli. UspjeÅ¡nom operacijom izvaÄ‘eno mi je tane iz vrata. ÄŒim sam se oporavio, posjetio sam zabrinute roditelje i proveo desetak dana u roditeljskom domu. Monogo je toga preÅ¡lo preko OtoÄca, pa je onih dana izgledalo da je doÅ¡lo do predaha, iako se ratno okruženje osjeÄalo na svakom koraku. Ono se je poslije  oglasilo bombardiranjem talijanskih zrakoplova 1945.g. Neke su bombe pale oko naÅ¡e kuće, usmrtivÅ¡i naÅ¡u kućnu pomoćnicu Anku i ranivÅ¡i moju majku, koju sam posljednji put vido u Zagrebu na Rebru, u svibnju 1945.g. u bolnici ispunjenoj ranjenicima. Otac mi je umro 1947.g. Kada Sam živio kao izbjeglica u Rimu, naÅ¡ao sam u kući mnoge drage uspomene, koje je saÄuvala moja majka a poslije brižna rodbina, meÄ‘u njima i neke Älanke koje sam objavio u studentskim danima.

Offline Kiko

  • Novi LiÄan/ka
  • *
  • Points: 0
  • Postova: 7
  • Karma: +0/-0
Odg: LiÄki uÄitelji, pravnici, novinari, profesori, doktori....
« Odgovori #42 : Ožujka 21, 2012, 19:35:01 »
Obiteljska kuća Karla Mirtha, slikano 21.03.2012. 06:25



Offline Mile

  • Admin
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *
  • Points: 985
  • Postova: 1100
  • Karma: +67/-2
  • Spol: MuÅ¡ki
    • www.nasa-lika.com
Odg: LiÄki uÄitelji, pravnici, novinari, profesori, doktori....
« Odgovori #43 : Ožujka 22, 2012, 05:38:28 »
Neznam, dali tko joÅ¡ stanuje u ovoj kući, mada po izgledu se ne bi reklo. Ali bi bilo lijepo kuću obnovit, e sada dali vlasnik ne može, nije dostupan, neće, nema interesa, ako je tako dali ne bi grad mogao izdvojiti neku svotu novaca da se kuća obnovi, a poslije je koristiti kao recimo Å¡to se koristi "Stara bolnica", Zgrada pukovnije", nekadaÅ¡nji u onom sistemu "Dom JNA".....E, a da bi se to uradilo dolazi do problema nesreÄ‘enih imovinsko-pravnih odnosa. I tako graÄ‘evine propadaju, ne daju lijepu sliku gradu, pogotovo "Donji grad", novoureÄ‘eni prostor bi se mogao koristiti kao stambeni ili bilo u koje druge svrhe, graÄ‘evine oÄuvane, a grad bi dobio ljepÅ¡i imidž. Samo ću napomenuti kako se to ovdje kod nas radi,  recimo kad je zgrada otprilike stara 35-40 godina, općina "nareÄ‘uje" vlasniku da mora obnoviti vanjski izgled zgrade, da ne bi ružila okolinu. Znam da je kod nas drugaÄiji sistem, ali ipak bi se trebalo po tom pitanju malo povesti raÄuna.
Aoj Liko kamena državo,
tebe mi je ostaviti žao.

Offline Vera

  • Lektor Foruma
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 610
  • Postova: 1284
  • Karma: +25/-2
  • Spol: Ženski
Odg: LiÄki uÄitelji, pravnici, novinari, profesori, doktori....
« Odgovori #44 : Ožujka 22, 2012, 06:46:27 »
I ovdje si obavezan održaviti zgradu, samo što institucije reagiraju tek kada zgrada postene potencijalna opasnost za život i zdravlje ljudi koji se u njoj ili oko nje kreću.
Å to se tiÄe konkretne zgrade, nisam sigurna kako to ide ali mislim da bi vlasnik mogao se raspitati u Gradu ili županiji, ako je stara zgrada i joÅ¡ recimo ima vrijednost starine (meni izgleda drugaÄije nego obiÄne stare kuće) možda ima pravo na pomoć države za obnovu - restauraciju. U svakom sluÄaju netko bi se trebao raspitati o tome.
Volim Liku a Lika daleko!!!

Offline Draža

  • Moderator
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg: LiÄki uÄitelji, pravnici, novinari, profesori, doktori....
« Odgovori #45 : Rujna 04, 2012, 21:44:14 »

Trgovac Mate Rukavina (1865-1923),roÄ‘en u Trnovcu,sin BariÅ¡e Rukavine (1825.-1913.)i Franjice BrkljaÄić iz Trnovca.U Senju je posjedovao kuću s trgovinom  u blizini  žitnih magazina.Njegova kćer  Mila bila je udana za Jurja TiÄka(1892.-1992.),  koji je preuzeo trgovinu obitelji pok.Mate Rukavine.





Offline Mile

  • Admin
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *
  • Points: 985
  • Postova: 1100
  • Karma: +67/-2
  • Spol: MuÅ¡ki
    • www.nasa-lika.com
Odg: LiÄki uÄitelji, pravnici, novinari, profesori, doktori....
« Odgovori #46 : Rujna 13, 2014, 09:52:43 »
ila_rendered
LiÄki uÄitelji, pravnici, novinari, profesori, doktori....
U LiÄkom Lešću 01.06.1930. roÄ‘en je gospodarstvenik ing. Mate ÄŒop, umro je u Zagrebu 6. prosinca 2001. malu maturu zavrÅ¡io u OtoÄcu 1948. i upisuje srednju graÄ‘evinsku Å¡kolu u Zagrebu i stjeÄe zvanje graÄ‘evinskog tehniÄara. Nakon odsluženja vojnog roka, 1952. zapoÅ¡ljava se u GP Tempo Zagreb na izgradnji vojnih rezervoara u Ramljanima te u LiÄkom Osiku na izgradnji tvornice “Marko OreÅ¡ković†i stambenog naselja. Nakon tri godine prelazi u GP Lika u Gospiću i radi na izgradnji željezniÄkog Ävora u Kinu, 1958. prelazi u GP Vladimir Gortan Zagreb i kao rukovoditelj gradiliÅ¡ta radi na izgradnji pruge Sarajevo-Konjic, te tunela izmeÄ‘u Trogira i Splita. U GP Industrogradnja prelazi 1962. gdje rukovodi izgradnjom tvornice celuloze u PlaÅ¡kom. Oženio se 1964. i stekao petero djece.
Direktor Industrogradnje postaje 1966. koja je tada imala 800 zaposlenih. Tvrtka je 1980. imala 12.500 radnika. ÄŒop istovremeno i studira i stjeÄe zvanje graÄ‘evinskog inženjera. Razvio je poslove u zemlji i inozemstvu (SR NjemaÄka, Libija, Irak, SSSR) i gradi tvornice u Lici (vapnara u LiÄkom Lešću, pilana u Brinju, hotel Zagreb u Karlobagu, te hotel Velebno u BaÅ¡kim OÅ¡tarijama i hotelsko naselje u Dugoj Uvali kod Pule). Primio brojna priznanja i nagrade kao istaknuti gospodarstvenik. Uvijek je imao na umu svoju Liku.

Aoj Liko kamena državo,
tebe mi je ostaviti žao.

Offline Draža

  • Moderator
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg: LiÄki uÄitelji, pravnici, novinari, profesori, doktori....
« Odgovori #47 : SijeÄnja 28, 2017, 20:06:58 »
ANKA MESIĆ

ila_rendered
LiÄki uÄitelji, pravnici, novinari, profesori, doktori....







Operna pjevacica


Miljenica LiÄana


Anka Mesić rodom iz stare hrvatske liÄke obitelji Mesić iz MuÅ¡aluka.Otac zivot provodi kao umirovljeni pukovnik u BeÄu,a poznati kao vatreni hrvatski rodoljub.
Anka Mesic je nauÄila ljubiti svoju hrvatsku Liku i za nju je,kako nam rece ,najveća Äast i veselje moći pjevati svojoj braći liÄkim Hrvatima.MeÄ‘u najljepÅ¡e uspomene svoga zivota ubraja Mesić,ono vrijeme kada je zivjela u LiÄkom Osiku.


Nekada davno su se održavala zabavne Vesele liÄke noći u kojima je nastupila s nekoliko pjesamaÅ¡to strane a Å¡to domaće literature.

 


Back to top