« : Studenoga 15, 2010, 17:16:39 »
JURJEVO I OTOK LISACDanašnje Jurjevo značajnije je podvelebitsko naselje oko 9 km. Južno od Senja na Jadranskoj magistrali.Na južnoj strani mjesta uzdiže se neveliko brdo Gradina tako nazvano po mještanima prema ostacima neizgrađena bedema iz 17.st.,a također po ostacima materijalne kulture iz ilirska i rimska vremena.Sa jugozapadne strane brdo se blaže uzdiže od mora dok je sa sjeveroistočne sa strmih litica koje čine najvišu točku gradine (ravan) nepristupačnom. Na samom vrhu ,a tako i na sve četiri strane brda
Nalazi se obilje ilirske i i rimske keramike ,komada lijepe ,opeke ,žbuke, ugljena pepela, nagorena željeza, komadi kremenih nukleusa za izradu sitnog kamenog oruđa i oružja ,crne zemlje i životinjskih kostiju ,komada žrvnjeva: brusova ,gladilica i glinenih prošupljanih kolutova.
Prema svemu čini se da je Gradina ilirsko obalno naselje iz kasnog brončanog doba (krajem 2. milenija pr.n. e.) koje je pripadalo Jopadima.Tu je bila stara Jopsica koju kao značajnije mjesto sredinom 4. st.pr.n.e.
Ilirsko naselje na Gradini nije prestalo rimskom okupacijom .Ono se početkom nove ere tj. Uu rano carsko doba razvilo na sjevernim i zapadnim padinama gradinje na mjestu današnje gotske crkve Sv. Filipa i Jakova, ambulante , nove crkve ,tržnice i škole.Tragovi postojanosti tumačenja razvitka ,trajanja i propasti rimskog grada Lopsica proonađeni su ali nedovoljno istarženi za kompletnije tumačenje razvitka, trajanja i propasti rimskog grada krajem 6.st. Najmanje nam je poznato srednjovjekovna prošlost Jurjeva i njegove okolice.
Zapadno od mjesta Jurjeva i Grdaine (cc150m) nalazi se mali otočić poznat kao Lisac na kojemu su utvrđene neznatni ostaci od utvrđenja u suhozid te ilirske i rimske keramike uz nešto crne zemlje sačuvano u škrapama među kamenjem..Navedeni nalazi nam potvrđuju da se na ovom mjestu u predrimsko doba nalazilo drugo manje naselje-utvrđenje.
Čini se da je otočić Lisac u davno vrijeme bio spojen s kopnom , ali je taj dio obale nama iz nepoznatih razloga potonu u more.
Prema izjavi starih Jurjevčana pod morem se za lijepa vremena ,mogu vidjeti ostaci zidova kuća navodni ostaci starog potonulog broda Lisac..Samo ime navodno potonulog broda Lisac ne mora se odnositi i izvoditi od starijeg naziva naselja Lopsica,ali se na to može pomišljati.
Otočić je danas goli kamen s kojeg se stolječima voda i bura odnosila zemlju i brisala ostatke nekadašnjeg života .U moru između gradine i otočića za lijepa vremena može se vidjeti velika količina večih komada razbijenih amfora ,krovne opeke i cigle i nekih drugih predmeta koje potječu sa Gradine ili predgrađa u koje su bačeni ili su sami s vremenom spuznuli u ,more.
Prilikom uređenja ambulante , vodovoda i kanlizacije uz obalu(g.1962-1965) nailazilo se na stare zidove ,raznu ilirsku i rimsku keramiku ,crnu zemlju kosti i neke druge pretežno rimske starine.Prema nalazima kojim adanas raspolažemo sigurno je da je to današnje Jurjevo ,ilirska Lopsica postojalao pred više 3000 godina.