« : Prosinca 04, 2007, 22:02:12 »
Životni Običaji
Rođenje djeteta
Trudnicu je u prošlosti obvezivalo nekoliko organičavajućih pravila kojih je ispunjavanje bilo preduvjetom sretna rađanja te i sreće djeteta u budućnosti. Buduća majka nije se smjela ničemu rugati kako joj se ne bi rodilo dijete s tom sklonošću. Nije joj bilo dopušteno da kolje perad, a ni da gleda mrtvaca - ovo drugo stoga da joj se dijete kroz život ne bi plašilo. Dalje, ona nije smjela nedjeljom raditi teže poslove. Posebno su ju starije žene upozoravale da nije smije prekoračiti rudu neupregnutih kola, kad je taj dio kola spušten na zemlju. Trudnica nije smjela prijeći preko užeta da se djetetu ne bi omotala pupčana vrpca oko vrata.
Nakon rađanja porodilju posjećuju žene iz rodbine, donoseći joj darove, dolaze na
babinje, na rakiju - kako su se te posjete nazivale. Među donesenim darovima nalaze se jaja, rakija i kokoš zavezanih nogu, koje se odvežu kad donositeljica darova stupi u kuću. I nakon poroda rodilja se morala pridržati nekih pravila. Tako je djetetova glava, dok je ono sisalo, morala biti prekrivena srnom , maramom koja ga je branila od uroka. Isti pokrov bio je prebačen preko zipke noću. Majka je djetetu oko ruke (zapešća) stavljala crveni ili crni navez, tj. konac za ručni rad, također protiv uroka. U pogledu pranja dječijih pelena i odjeće vladalo je pravilo da se to nije smjelo raditi nedjeljom. Preporučavalo se, zapravo zahtjevalo, da se dječje rublje, tj. pelene, moraju u sušenju pokupiti prije mraka u protivnom, dijete bi moglo dobiti grčeve.
Od običaja u kome je subjekt dijete u ranoj dobi valja spomenuti
šišano kumstvo . Kad je dijete, bilo muško ili žensko, imalo godinu ili nešto više dana, dolazi k njemu njegov
nastrigani kum (kuma) da ga ( šiša ) , što mu dotad nije bilo činjeno. Kum sjeda na stolicu, posadi svoje kumče na krilo, prekriži se te mu škarama odreže četri pramena kose. Ta odrezana kosa ili se baca, dakle uništi se, ili sa pak zadjene za rožnicu na tavanu. Misli se da činom šišanja želi postići dobar rast kose, kako bi, naročito kod ženske djece, bila što bujnija, te da se, općenito uzevši, unaprijedi rast i razvoj tijela i da se kumčetu poželi dobro zdravlje.