Autor Tema: Jagodić  (Posjeta: 2136 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mile

• Admin
  • Lički/a sokol/ica
  • *
  • Spol: MuÅ¡ki
    • www.nasa-lika.com
Jagodić
« : Kolovoz 10, 2008, 17:13:00 »

ŠTIT - Vodoravno razdjeljen na zlatno i crveno polje. U zlatnom i crvenom polju stoji zlatno-crveni lav koji u lijevoj šapi drži cvijeće, a u desnoj srebrnu sablju krivošiju.
NAKIT - Iznad na okrunjenoj kacigi oklopljena ruka desnica drži dvorepu crvenu zastavu sa zlatnim križem, a iznad ruke zlatna šesterokraka zvijezda.
PLAÅ T - Crveno - zlatan

Grbovnicu o dodjeli plemstva i grba dodjelio je 04.ožujka,1714 go. car Karlo III. Franji i Jurju Jagodiću i Jurjevim sinovima Jurju i Emeriku.

Grbovnu povelju o dodjeli plemstva i grbadodjelio je car Franjo II. u beču 24. Listopada, 1806 god. graničarskom časniku Aleksi Jagodiću, njegovoj supruzi Rozaliji Bernard i djeci; Mihaelu, Franji, Aleksi i Josipu.

Jagodići su u Gacku po svoj prilici doselili iz sjeverne Dalmacije, iz okolice Klisa, a služili su kao graničarski časnici na granici prema Bosni i Hercegovini.
Danas nekoliko članova ove obitelji živi u Lešću

Danas poznati Ličanin Toma Jagodić - Tule

U ostalim djelovima Gacke i Like ovaj rod nije zabilježen.

Znam da je do prije par godina u Čoviću (moji malo daljnji susjedi)  Å¾ivjela jedna obitelj Jagodić točnije otac i sin koji su umrli i tako da je i ta kuća ostala pusta.
Aoj Liko kamena državo,
tebe mi je ostaviti žao.
Guests can not give points :(
point 0 Points

This topic did not receive points.

Back to top