« : Rujna 15, 2008, 14:48:36 »
Vukelić
Å tit: Å tit podijeljen na crveno i srebro polje. Na zelenom tlu stoji zlatan lav koji u prednjim Å¡apama drži za kosu odrezanu ljudsku (tursku) glavu, odostraga, na zelenom tlu, vojnik obuÄen u crveno sa zlatnim Äizama i crvenom odorom, u desnoj ruci sablju.
Nakit: Iz kacige raste isti vojnik kao i štitu.
Plašt: Zlatno-plavi i crveno-srebreni.
Kralj Karlo VI. U BeÄu 31.kolovoza 1714. God. Dodjeljuje plemenstvo i grb Hijeronimusu Vukeliću i njegovoj braći Georgu (Jurju), Eliasu, Pavlu (Paulo) i Petru, za osobite zasluge i revnosnu službu u obrani granica Carstva.
Postoje dvije veće rodovske zajednice ovoga prezimeba koje su nesrodne, a to su : Vukelići Bunjevici, nastanjeni zaleÄ‘u ( Alan, Jablanac, Krasno) i pravoslavni Vlasi koji su nastanjeni u Plašćanskom polju ( Zebić, Latin, PlaÅ¡ki) u DrežniÄkom polju ( Trbovići, Gornja Drežnica), te na Kordunu ( Tobolić).
Prvi put se spominju u povijesnim dokumentima 1627.godine u selu LiÄ (Gorski Kotar) .
Vukelići pripadaju bunjevaÄkom rodu, a naselili su se 17.stoljeću u LiÄ iz Dalmacije. Poslije su se raselili u Primorje, Posgorije, Ogulin, Gacku i Liku.
U Ogulindko-modruškoj udolini spominje se u ispravi Vuka Krste Frankopana iz 1630.godine gradanin Grubiša Vukelić, a popis vojnika iz 1699.god. bilježi u Oštarijama Tomu Vukelića.
U OÅ¡tarijama u zaselku Ravnice Vukelići su svoje matiÄno naselje.
Danas Vukelići žice u Podgorju, Oštarijama, Senju, Alanu, Krasnu, Kosinju, Kuterevu, Pazarištu i Gospiću, a dosta ih ima u raznim mjestima Slavonije in Podunavlja.
Mnogi Älanovi ove obitelji služili su kao graniÄarski Äasnici, a nekoliko njih bilo je odlikovano razliÄitim odlikovanjima.
Miroslav Vukelić Mesalov, psudonim Zyr Xapula, rođen 1851.god. u Karlobagu, a živio je u Senju, otac je hrvatskog zagonetaštva.[/color]