« : Listopada 15, 2008, 13:17:40 »
Holjevac
Klik na sliku će povećati istu.
Å TIT:
U plavom Å¡titu je konjanik obuÄen u crveno sa sabljom u desnoj ruci; na dnu Å¡tita nalazi se zeleno polje na kojem leži mrtav TurÄin.
NAKIT:
Iznad, iz zlatne okrunjene kacige raste vojnik obuÄen u crvenu odoru sa sabljom u desnoj ruci na koju je nabijena glava TurÄina. PLAÅ T:
Srebrno - plavi.Prezime potjeÄe od stare rijeÄi holjeva, Å¡to znaÄi Äarapa, nogavica ili hlaÄe.
Ovaj je rod uglavnom živio u Brinju - Jezeranski Holjevci. Holjevci su bili iskusni krajiÅ¡ki Äasnici koji su služili u razliÄitim dijelovima Vojne krajine.
Po popisu iz 1701. godine, vidi se da su Älanovi ove obitelji bili Äasnici i veliki posjednici. Iz Brinja su se, nakon osloboÄ‘enja od Turaka, naselili u dijelove Like, MuÅ¡aluk i Podlapac.
Potomci ovoga plemićkog roda i danas žive u brinju i drugim djelovima hrvatske.
Holjevci su zabilježeni 1645. godine tijekom djeljenja brinjskog podruÄja izmeÄ‘u Hrvata starosjedilaca i doseljenih Srba.
Zbog vojniÄkih zasluga rano su promaknuti u plemiće i dobili su svoj obiteljski grb. U plemićki stalež uvrÅ¡teni su 1630. godine i dobili su grbovnicu (plemićko pismo).
Hrvatsko-ugarsko plemstvo i grb podijeljeno je 16. listopada 1623. godine Vuku Holjevcu i njegovoj djeci: Matiji, Vlatku, Magdaleni i Margareti.
Izvorna povelja, tj. grbovnica o dodjeli plemstva i grba danas se nalazi u Arhivu HAZU u Zagrebu.
Jedan od Holjevaca bio je i Franjo Ksaver Holjevac, graniÄarski Äasnik, roÄ‘en u Brinju 15. rujna 1763. godine. Oženjen je bio Senjkinjom iz plemićke obitelji Zandonati. ZavrÅ¡io je kadetsku Å¡kolu i dosta brzo napredovao u vojniÄkoj službi, te stekao Äin austrijskog pukovnika. Godine 1809. preÅ¡ao je u Napoleonovu vojsku i promaknut u Äin bojnika. Godine 1810. postao je predsjednik Centralne direkcije Vojne Hrvatske, a službovao je u Ogulinu i Slunju. Umro je u Brinju, 10. ožujka 1850. godine.
U povijesnim dokumentima spominje se i porkulab - kaštelan Jurica Holjevac, koji je 1698. godine, nakon oslobođenja Like od Turaka, naselio u Udbinu nekoliko obitelji iz Brinja, Jezerana i Križpolja.
Uglavnom su obnaÅ¡ali vojniÄke službe i u 18. i 19. stoljeću stekli posjede u MuÅ¡aluku u Lici.
Pod vodstvom Nikole Holjevca poÄetkom 18. stoljeća naseljavani su Brinjaci i StajniÄani u osloboÄ‘enu Liku i Krbavu poÄetkom 17. st.
LITERATURA:
Dr. F D. Hrvatski Äasnici u vojsci Napoleona I. Velikog, u: "KarlovaÄki glasnik", Vl/br. 7., 19. lipnja 1937., Karlovac.