Autor Tema: Bunar "Pećina" u Založnici  (Posjeta: 2284 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mile

• Admin
  • Lički/a sokol/ica
  • Spol: MuÅ¡ki
    • www.nasa-lika.com
Bunar "Pećina" u Založnici
« : Lipnja 16, 2009, 06:40:27 »
Kada se krene cestom od Otočca prema Vrhovinama u selu Založnici s lijeve strane ceste desno od  pravoslavne crkve Sv. Petra nalazi se bunar "Pećina". Nije to bunar u klasičnom smislu, nego prije liči na ulaz u neku spilju, pećinu. Postoji joÅ¡ jedan takav bunar klikni Jama "Markovac", koja se nalazi nedaleko ove otprilike oko 2 km na cesti Otočac - Vrhovine na Markovcu s lijeve strane ceste udaljena nekih 50-ak metara. Za ovaj u Založnici nema pisanih dokumenata no naÅ¡ član Kisstina mi je poslala neÅ¡to texta koje joj je ispričao njen djed. Poslala je i neÅ¡to slika kad je "Pećina" puna vode, a ja sam slikao u ljeti za vrijeme suÅ¡e.

Prije su ljudi iz njega kao i iz ovog sa Markovca dovozili vodu za piće u svoje bunare. Ljeti kada se voda povuče ide se dosta dugo dok se strop ne spusti toliko da se mora leći dok se prođe kroz uski otvor, a onda se dolazi u veliki prostor s puno jezera sa čistom vodom. kažu da se prostire sve do plitvica i da odatle dolazi ta voda. Ta podzemna jezera su prazna kad je suša. Ima djelova gdje je mrak, ali se brzo naidje na osvjetljeni dio jer ima otvora gore u zemlji.

Ovdje pogledajte par slika od Kisstine kad je "Pećina" puna vode

Klikni na slike i povećaj

ila_rendered
ila_rendered

ila_rendered
ila_rendered

I od mene za vrijeme suše

Klikni na slike i povećaj

ila_rendered
ila_rendered
ila_rendered
ila_rendered
ila_rendered
ila_rendered
©

Aoj Liko kamena državo,
tebe mi je ostaviti žao.
Guests can not give points :(
point 15 Points

Users who gave points in this topic » hari (15) 

Back to top