Autor Tema: Stolac  (Posjeta: 10499 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Draža

  • Super Moderator
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Stolac
« : Listopada 06, 2010, 11:40:04 »
STOLAC je naselje u sustavu grada  SENJA.
Malo opširnije pročitajte u knjizi Mirka Raguža.
Do Stoca možete na 4 strane,kad dođete do Vratnika kod Motela ,pa u Senjskoj Dragi kod Perdasa,iz samog Senja preko
Trbušnjaka i sa onu stranu Jurjeva.
I sama vučem korijene sa Stoca.




 Na Stocu se  stoljećima rađalo, živjelo i umiralo slično ili isto kao u drugim  sesjednim selima,ali nažalost o tome ne znamo gotovo ništa.Nema  nikakvih pisanih tragova  o njima sve do kraja 20.st..Bio je stoljećima blizu  tu na dohvat svega što resi  ovaj kraj Hrvatskog  primorja,ali vrlo daleko zbog  prometne izoliranosti i mnogih drugih razloga  o čemu nešto više .
Naša saznanja se temelje  isključivo  na usmenom kazivanju starijih  osoba od kojih i danas neki žive na Stocu, a neki   su gotovo pol stoljeća van njega.Poneka sjećanja blijede , a neka su činjenična  i istinita da ih sa sigurnošću  možemo predstaviti javnosti.
U novije vrijeme Stolačani dijele istu ili sličnu sudbinu  sela i zaselaka,bliže i dalje okoline.Podgorje,Krivi Put,Vratnik i ostala susjedna  mjesta  ostaju posljednje desetljeće  bez svojih stanovnika.Tko i Stolac .I gotovo kad  se izgubila sva nada za bilo kakvu revitalizaciju ovoga kraja  nekim čudom ideje  mladih Stolačana  protpomognute  zagovorom senjskog župnika Mile Čnčara se  ostvaruju i pretvaraju u  realnost.Gradi se crkva Sv. Petra i Pavla na Stocu ,unatoč činjenici  da u selu živi više od desetak osoba .



ZEMLJOPISNO-POVIJESNE ODREDNICE PODRUČJA STOCA

Zapadni bronci Senjskog bila  obrasli su djelomićno šumom i niskim raslinjem.Kamenito  i škrto plodnim tlom,stolačko područje  ispresijecano je  škrapama ,vododerinama,s malo obrađive zemlje.Jedino Žukalj i Ljubežine  raspolažu s nešto  više plodnog tla  koje pruža veće mogučnosti  tamošnjem stanovništvu da se bavi poljoprivredom.
Mjestimice travnate  površine  omogućuju uzgoj  malog broja  krupne stoke.Ovdje se čovjek mukotrpnim  trudom  stvarao male obradive površine ,krčeći pedalj po pedalj  zemlje.Tako su nastajale  male livadske i obradive površine  koje neke od njih  i danas nose naziv krč,krčevina,krčić i sl.
Novosagrađena crkva  leži na 838 metara nadmorske visine , u samom središtu mjesta  i odatle se može za lijepa vremena  vidjeti cijeli Kvarner s otocima:Rabom Krkomi dijelom Cresai Paga.Stolac  čini sedam  zasebnih zaselaka  udaljenih jedan od drugoga i po nekoliko kilometara.Osim toga visinska razlika  pojedinih zaselaka viša je i od 300 metara.Državna šterna u Žuklju leži na 1000 m. nadmorske visine.
Veliki Stolac  kao zaselak , zauzima središnje   mjesto sela ,koje odnedavno krasi prelijepo  zdanje crkvice Sv.Petra i Pavla.U njemu žive obitelji Nekići Biondić.
U ljubežinama su Biondići ,Nekići i Rončevići ,U malom stocu  Biondići i Rončevići u Liskovcu Biondići,Turine i Margete te u Batinovcu  samo Margete.
Sjevernije  od Velikog Stoca  izdvoje su dvije obitelji  Biondića u Buljini I Alanu .U Stolačkoj Dulibi  živio je Petar Babić –Kukaš sa svojom obitelji .Danas tamo nema nikoga.
Do sada nije pronađen  niti jedean lokalitet  koji bi ukazivao da je ovo područje  bilo naseljeno u pradhistorijsko doba.Prije doseljenja sadašnjih žiteljaSenjsko bilo je bilo  naseljeno  starosjediocima koji su se bavili zemljoradnjom i stočarstvom.Međutim  tijekom turskog upada na ovo područje  doseljenim i  prebjezima,a i šire  največa briga im je bila obrana njihovih  ognjišta  i imovine.
Večim dijelo u tome nisu uspijevali.Neredovite turske čete ,lako naoružane ,plijenile su i robile sve pred sobom.Bile su strah i trepet u Podvelebitju,pa i u ovom  kraju zapadnog dijela Senjskog bila .Zvali su se martolozi.(Te  martološke čete  bile su sastavljene i po nekoliko  stotina ljudi ,koji su potjecali uglavnom iz kršćanskih sela iz bližih  turskih krajeva  gdje su neki narodi odmah bili pristali uz Turke ,ili gdje su Turci  ubrzo po osvojenju  bili naselili  svoje stočare  iz južnijihh krajeva  zaposjednutih  u ranije vrijeme.Treba odmah reći da su  ti turski  martolozi  bili u ratno vrijeme vrlo teška napast  koja je načinila mnoga zla  ,a protiv koje se bilo vrlo teško borit.Gdje su se oni pojavljivali  obično je taj kraj ubrzo ostak pust jer  je tu narod   nalazio svoj spas jedino u iseljenju..1522god.)Prema Pavičičevom iskazivanju  nakon 1522 god.  Kada su Turci iznenadili Karlobažane i velik broj žitelja  poubijali,kuće spalili i ostatak razorili.kraj je opustio  jer je preostalo stanovništvo pobjeglo na sigurnij a mjesta.Ovi Turski upadi  događali su se često  pa su čak nerijetko0 dolazili i do Senja.Turci su pljačkai ,robili i odvodili zdrave muškarce  i tamo ih prodavali po visokim cijenama .To je doba velikih imigracija  ovdašnjih žitelja. Neki su se sklanjali na otoke ,a neki kopnenim putem duž obale sve do Crikvenice i Rijeke pa i dalje.Kraj južnije od Senja je pogotovo potpuno opustio.Jedino su se zadržali  u nekim utvrđenim naseljima  poput Jablanca,Starigradai Karlobaga.Tih godina a i kasnije  sredinom 17. st. Zbog svoje sigurnosti  i Senjani su bili zaintersirani da se ovo pusto podrućje  naseli novim žiteljima,da Podvelebitje oživi.a time i ojača obrana od Turaka.
Od god. 1645 područje južno od Senja  naseljavaju mnogi  prebjezi područja Jasenice,Obrovca i Karina…a god.1677.prema  navodima Stjepana Pavičića i Ante Glavičića  velik dio uskoka useljava podrućje oko Sv.Jurja i sjevernije od njega.To su  bile obitelji Anić Amtić,Babić ,Bralić,Buljević, Devčić,Dujmešić,Glavaš,Katalinić,Lemić,Margeta,Miljević,Milošević,Miškulin,Modrić,Nekić,Popović,Rogić,Rončević,Samardžije,Tomaić,ŽarkovićŽukelja i Žunac.
Oni po dolasku u ovaj kraj  odmah osnivaju naselje po položaju  današnjih Oltara,Hrmotina,Stoca,preko Vratnika  sve do Melnica.Nedugo iza njih  od strane Krmpota i Krivog Puta  doseljuju uz ostale i Biondići .Prema Pavičiću  Biondići su porijeklom iz Novoga ,odakle su došli  u tijeku  druge polovice 17.st.  najprije u Melnice  pa u Podgorje  gdje su bili zauzeli zemlju na Stocu. Pavičići i  Glavičić kažu da su Biondići iz Gržeta kraj Dobrinja(Krk).Večina se njih doselila iz  Dalmacije i Hercegovine  bježeći pred Turcima.Svi su odreda to bili Hrvati katolici  čija je osnova privređivanja  bila stočarstvo i poljpoprivreda,kasnije  i poslovi koji su bili vezani i uz šumu.
Administrativno ,vojno i vjersko središte bio im je Sv.Juraj.

ŽIVOT NA STOCU NEKADA

U svojoj dugogodišnjoj izoliranoj povijesti Stolac je bio van  svih prometnica koje su povezivale veća naselja ili bliža i udaljenija gradska središta.Od pamtivjeka je bilo   nekoliko kolskih puteva  izgrađenih zajedničkim naporima  svih mještana.Jedna od njih je makademska  cesta  što je povezivala Stolac sa Senjkom Dragom  kroz Jarugu,drugi put vodio je prema Hrmotinama  i alje prema Sv. Jurju ,kojim se također moglo  prolaziti  samo uz veliki napor  i konjskom zapregom ,a reći onaj prema  Perdasima.Postoja jei onaj kolski put  od Alana kroz Gube  prema Vratniku.Drugih puteva nije bilo  osim pješačkih staza isprepletenih i povezanih s kućama i zaseocima diljem Stoca.
Obradive površine s pašnjacima  vlasnici su sami povezivali  kolskim stazama  i tako lakše odvozili  i dovozili godišnje plodove  svoga rada.Svaki metar pašnjaka  dobro je čuvan za ispašu ili za kosidbu  jer se ovdje moralo mnogo truda uložiti  da se osigura dovoljno stočne hrane za  vrijeme zime.Stolačke obitelji nisu držale velik broj stokeObitelji su najviše držale po jedni ili dvi krave ,par volova ili po jednog konja ali vrlo rijetko neka obitelj dva konja  koji su bili jako potrbni za obrađivanje zemlje i prijevoza tereta.Ona obitelj koja  je imala par volova  ili par konja u štali smatrali su se  imućnijim u selu.
Bavili su se sitnim stočarstvom ,najviše ovcama  i to u malom broju (20)Stanovalo se u malim prizemnim kućama  sagrađenim od kamena  i drvene građe  najviše pokrivena šindrom .Kuće su imale kuhinju s ognjištem  na podu ,a uz kunjinju i soba u kojoj su spavali svi članovi obitelji .Svaka obitelj  uz kuću je imala šternu .Zajedničke  dvije šterne  mještani su izgradili nakon Drugog svjetskog rata na Stocu i na Žuklju.To im je umnogome olakšalo  napajanje sitne i krupne stoke  tijekom cijele godine..Danas su obje državne šterne  nan uporabe,potpuno devastirane  u zapuštene.Zbog visoke namorske  visine u ovom se  području moglo uzgajati  samo rijetke kulture kao što su krumpir,ječam, zob,zelje, i neke povrtlarske biljke  potrebne za svakodnevnu prehranu;luk,salata, blitva, koraba,mahune i dr,,Od voća  uspijeva trešnja ,kruška,jabuka ,a u nižim djelovima i šljiva.U prehrani žitelja ovog  kraja važnu ulogu su imale i domaće životinja,kao i svinjsko ,kravlje i ovčije  meso,bili su značajan prilog boljoj kvaliteti prehrane.Z a obradu zelje ,oranje i kopanje  zemlje  mještani su se oduvuijek služili  priručnim alatima,oruđem  bez čega  nije bila ni jedna obitelj.Plug,ralo,motika  ,grablje sjekira i dr. alati  izrađivali su se u selu.Imali su svog kovača Gajo Nekić-Vapor i Marko Biondić-Grgin u LJubežinama.Kako su Stolačani poznati kao dobri šumski radnici ,povremeno su odlazili  i u slavonske šume i tamo radili kako bi prehranili svoju obiteljŽitelji ovoga kraja večinom su se međusobno  ženili i udavali Rijetko je neko od njih stvarao obitelj izvan Stoca  Stolačani su se crkveno vjenčali u crkvi Sv. Mihovila u Vratniku,crkvi Sv. Križ u Senjskoj Dragi iu crkvi Sv. Jurja  u Sv. Jurju.

Guests can not give points :(
point 1 Points

Users who gave points in this topic » markogrgursimunovic (1) 

Offline Draža

  • Super Moderator
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg: Stolac
« Odgovori #1 : Studenoga 06, 2010, 12:33:11 »
POLOVICA  KAMENE SJEKIRE IZ HRMOTINA

Prilokom kopanja  temelja  za novu školu u selu HRMOTINE
 Oko 6 km južnije od Senja,naišli su radnici (1956) među iskopanim materijalom na polovicu kamene sjekire.
Naknadno  pretraživajući  otkopani materijal  nije se pronašlo drugih nalaza  koje bi mogle rasvjetliti taj rijetki i vrlo značajan  nalaz na sjevernim obroncima Velebita.
Sjekira je izrađena  dugotrajnim glačanjem vulkanskog kamena (diabaze) kojeg ima podno Vratnika u Senjskoj Drazi.Sačuvana je donja polovica  sa sječivom i  rušpom za nasad.
Spomenuta sjekira  makar i fragmenatrna  predstavlja specijalizirano oružje-oruđe  prikladno za sječenje  i udaranje.
Ovakav tip sjekire  karakterističan je za neoliski  tip koji ide  u svršetak mlađeg  kamenog doba oko 2000.godine  pr. N. e.
Ova sjekira  i druge tri naknadno i nedavno  pronađene iz Cupine,Krasnai Hrmotina predstavljaju  relativno izoliranu pojavu  koja se za sada  ne može detaljnije  kulturno i kronološki osvijetliti jer nedostaju ostali popratni nalazi i podaci.
Iz senjskog kraja potječu dvije bakrene dvosjekle tzv. krstaske sjekire  koje su također slučajni i usamljeni nalazi  i to jedna iz Lukova,a druga iz Krmpota.Vremenski  te dvije bakrene sjekire  spadaju u eneolitsko tj. Kameno-bakreno doba(2100-1800 god.pr.n.e.)
Z ove dvije bakrene sjekire misli se da bi mogle biti import  iz panonskog kulturnog kruga.
One su mogle  služuiti kao oružje i kao oruđe koje je bilo daleko trajnije i funkcionalnije od
 Kamenog.Nalaz kamenih i bakrenih sjekira i (badeža?) moguće je da pripadaju Predinoevropljanima  te su, za sada jedini poznati   i najstariji nalazi  koji dokumentiraju život u senjskom kraju i govore  o prvim kontaktima koji su več tada  postojali između naroda  iz unutrašnjosti i onih sa mora,a koji su započekli pred  više od 3800godina.


Offline Draža

  • Super Moderator
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg: Stolac
« Odgovori #2 : Studenoga 13, 2010, 19:49:55 »
Evo malo slika na samom otvorenju crkve na Stocu 30.6.2007
Crkva nosi ime Sv. Petar i Pavao(Petrova) 29.6.

Offline Draža

  • Super Moderator
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg: Stolac
« Odgovori #3 : Veljače 20, 2011, 20:06:08 »

                          STOLAC-POMOĆ PRI IZGRADNJI CRKVE


Najprije je Župni ured Sv.Križa Senjska Draga uputio jednu zamolbu Poglavarstvu Grada Senja da financijski potpomogne  izgradnju planirane crkve u Stocu  uz temeljito  obrazloženje i priloženu dokumentaciju.
Grad Senj  je svesrdno prihvatio  traženu pomoć i dao novčanu potporu  ovome projektu.Isto tako je  zatražena  novčana pomoć  od Vijadukta d.o.o. u Zagrebu.Tom prilikom zatražena je  konkretna pomoću obliku  doniranja cigle ,za izgradnju objekta  veličine 101 četvornih metara.Velik broj privatnika ,pojedinaca  i udruga odazvalo  pomoći  što ju je inicijativni odbor tražio.Mnogi stolačani  koji ne žive više u svom selu ,pojedinci  i privatnici  su osobno dali pomoć u matreijalu,novcu i fizičkoj pomoći tijekom same gradnje.Evo kako je tekla sama gradnja crkve .Slike mnogo govore ,čak i više od riječi.
Nakon što je pripremljen teren na kome se  trebala početi graditi  ovaj sakralni objekat ,30.lipnja 2007,,u nazočnosti  brojnih mještana i stanovnika Grada Senja,održana je sv. Misa prvi put u povijesti  ovoga mjesta.Svečanost  je predvodio generalni vikar Gospićko-senjske  biskupije  mons.Tomislav Šporčić,uz senjskog dekana  i župnika Mile Čančara i gos.Silvestra Milina,župnika sv.Jurja.U okviru misnog slavlja  blagoslovljen je kamen temeljac  kojeg je isklesao Ivan Biondić—Mucega,a položio najstariji mještan Stoca  devedesetogodišnji Grgo Nekić iz zaseoca Žukalj,i povelju  desetogodišnji Martin Nekić ,kao jedan od najmlađih Stolačana  čiji roditelji žive u Senju.


Malo više slika pogledajte ovdje>>>




Offline Draža

  • Super Moderator
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg: Stolac
« Odgovori #4 : Studenoga 05, 2011, 17:49:15 »
Danas sam se uputila put Stoca. Ma sve me nešto vuče da idem gore da vidim ostatke ognjišta gdje je bivala moja mama Marija Nekić (Šimunović). Lagane vožnje od 20-tak minuta, vrijeme kao stvoreno za šetnju i obilaske. Ovo je jedan dio Stoca tj.Hrmotina, a da sam cijeli Stolac obišla imala bih cili dan šta  obilazit. Tako sam došla do bake Ane koja je rođena gdje i moja mama. Samom pričom kako je njima bilo, nekada davno, slušajući baku kako priča ma slušala bi je danima. Bakin sin Josip me odveo do ognjišta i šterne, pa mi i on uz šetnju pričao jer se sjeće svega gdje je sve bilo i kako im bilo.

Uhvatila sam par slika pa prosudite sami
>>>Stolac u jesen

Offline Jura

  • Stariji Ličan/ka
  • ***
  • Points: 182
  • Postova: 104
  • Karma: +8/-0
  • Spol: Muški
    • http://www.rakovica.com
Odg: Stolac
« Odgovori #5 : Ožujka 26, 2014, 19:48:22 »
Crkva



Pogled na Senjsku dragu i Vratarušu (vjetropark)



Pogled na Vratnik



Pogled na Velebitski kanal i Senj



Offline Draža

  • Super Moderator
  • Lički/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg: Stolac
« Odgovori #6 : Lipnja 30, 2014, 22:02:00 »
Dobila par slike crkve sa Stoca  Sv.Petra i Pavla


ila_rendered
Stolac
ila_rendered
Stolac
ila_rendered
Stolac


 


Back to top