Autor Tema: LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.  (Posjeta: 6859 )

0 ÄŒlanova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Moje ognjište

  • Stariji LiÄan/ka
  • ***
  • Points: 1
  • Postova: 152
  • Karma: +2/-1
  • Spol: Ženski
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.
« : SijeÄnja 24, 2011, 02:28:11 »
ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


                         
Croatia; TRIDESET I PRVO LIČKO PRELO - 22. sijećnja 2011. Oakville, Ontario, Canada Croatia;

   PROGRAM VODILI :     Nicholas Rupcich i Sandy Vrban.

Nicholas:
Dobra veÄer dragi gosti. Od sveg srca dobrodoÅ¡lica i iskren pozdrav svima vama veÄeras ovdje okupljenima. Iskren pozdrav svim LiÄanima i LiÄankama, a isto tako pozdravljamo sve vaÅ¡e drage prijatelje koji ste na bilo koji naÄin povezani sa Likom i LiÄanima, korjenima, rodbinski, brakom iliprijateljstvom. Svi ste vi veliki dio ovog naÅ¡eg LiÄkog Prela, jer bez vas ono ne bi bilo ovo Å¡to jest, i zato od srca Vam hvala i svi nam dobrodoÅ¡li.

Sandy :     
Iskreni pozdrav i dobrodoÅ¡lica svima vama , a posebno želimo pozdraviti naÅ¡e Svećenike Fathera Iliju i Ivana, te ÄŒasne Sestre, i zahvaliti im se na potpori i dobroj suradnj. Upućujemo tople pozdrave  svim naÅ¡im LiÄanima i LiÄankama Å¡irom svijeta, a posebno onima koji ostadoÅ¡e na rodnoj grudi, sa koljena na koljeno Ävrsto vezani uz LiÄka ognjiÅ¡ta naÅ¡ih oÄeva, djedova i pradjedova. VeÄeras smo ovdje da se proveselimo, ali i da se sjetimo i prisjetimo naÅ¡ih lijepih LiÄki i Hrvatski obiÄaja. Ponosni smo Å¡to Äuvamo ove naÅ¡e LiÄke obiÄaje i kulturu i njegujemo svoje uzajamno prijateljstvo i hrvatstvo, a isto tako da vam približimo bar na kratko dio naÅ¡e Like i domovinu. NaÅ¡u tradiciju, obiÄaje i povjest želimo predati i prenijeti na buduće generacije i pokoljenja na naÅ¡u djecu, unuÄad i praunuÄad sa nadom i željom da buduće generacije ne zaborave da su hrvatskog roda, katoliÄke vjere i liÄkih korjena. Dragi gosti ako vam se ukrade koja suzica iz oka, ne brinite samo je pustite jer to je suza sjećanja za ovim lijepim liÄkim obiÄajima kojega su nam ostavili naÅ¡i djedovi i bake.     


Nicholas:            
Za zabavni dio veÄeri u liÄkom stilu pobrinut će se naÅ¡ poznati sastav Vis domovina a dobru LiÄku veÄeru pripremila je naÅ¡a vrijedna kuharica gospoÄ‘a Marica Francuz sa svojim osobljem.

Sandy:             
A sada kao po obiÄaju  odsvirat ćemo Canadsku i Hrvatsku himnu, a potom ostanite stajati te ćemo minutu Å¡utnje odati poÄast svima onima koji su nas napustili iz naÅ¡e sredine kao i onima koji su dali svoje živote braneći naÅ¡a liÄka ognjiÅ¡ta i Lijepu Nasu. Sjetimo se svih naÅ¡ih poginuli branitelja, kao i za koje se nitko nema pomoliti. Neka im je vjeÄna slava i hvala.

Nicholas:            
Nisu li svi naÅ¡i životi, naÅ¡e tuge i Äežnja za rodnim krajem spjevale onolike pjesme . Nisu li sva naÅ¡a okupljanja,  kao Å¡to je i ovo naÅ¡e veÄeraÅ¡nje, nisu li zov Domovine i želja naÅ¡ih oÄeva i majki da ne zaboravimo tko smo, Å¡to smo i odakle smo. Stoga vama oÄevi i majke mi djeca ovdje roÄ‘ena zahvaljujemo Å¡to ste nas nauÄili rijeÄ hrvatsku. Hvala vam Å¡to ste nas vodili na ognjiÅ¡ta gdje ste Vi roÄ‘eni, na zemlju koju su vaÅ¡i oÄevi svojim težaÄkim rukama i znojem blagoslivljali. Pa posluÅ¡ajmo jednu pjesmu koju je spjevao Ivan Svetic :

                                  LIKA U SRCU   love;

                                     U srcu nosim spomen rodnog kraja,
                                     Sjećanje živo, pozlaćenu sliku
                                     I vidim Vilu Velebita
                                     Å to slavi pjesmom naÅ¡u krÅ¡nu Liku.

                                     Stoljeća duga izdržasmo hrabro
                                     Na Å¡krtoj zemlji dragog zaviÄaja.
                                     Å to ljubav Äuva, ne uvene nikad
                                     U srcu cvjeta kao djelić raja.

                                     Lika je opet u teÅ¡kom Äasu
                                     Bljesnula snagom pobjede oluje.
                                     Na sve strane otvoreni puti
                                     I LiÄka pjesma Å¡irom odjekuje.


 
Sandy:           
Poznata je ona poslovica - DOK JE LIKE BIT ĆE I LIÄŒANA . Pa tako posebno nam je drago da imamo u naÅ¡e druÅ¡tvu oko dvadesetero male djece koji će biti nadamo se budućnost ovog naÅ¡eg LiÄkog drustva. ÄŒestitamo roditeljima a mi ćemo se potruditi da ovaj lijepi LiÄki obiÄaj prenesemo na njih u nadi da  oni krenu stopama svojih roditelja. A sada bi preÅ¡li na sam program LiÄkog Prela. Želimo vas bar na kratko vratiti u proÅ¡lost i obiÄaje, kad su tambure, pjesma i Å¡ala krasile duge liÄke noći do ranih jutarnjih sati. Tu su se sklapala nova  prijateljstva i poznanstva, raÄ‘ale nove ljubavi. Tu je pjesma spajala ljude i pobjeÄ‘ivala sve nevolje. I zato hvala naÅ¡im izvoÄ‘aÄima Å¡to Äuvamo ovaj lijepi liÄki obiÄaj od zaborava.
I Å¡to nas barem na kratko vrate  na ognjiÅ¡ta i obiÄaje  naÅ¡e krÅ¡ne i ponosne LIKE.



                                                                     smijem              IGROKAZ           smijem
                                                                                              -----------
                                               
                          Glavne uloge igraju - Baba, Did, Roza, Mare, Nikola, Sendy, Cure i DeÄki.
                          ------------------------------------------------------------------------------------------

Mare:   Hajde cure, proÄijat ćemo ovo malo perja za nove jastuke.

Sandy:   E Mare, spremaÅ¡ ti nove jastuke, jeli cure, bit će nesto.

Cure:    Oh, oh oh !!!!!!

Baba:    Ja ću vam spremiti topal Äaj da vas ugrije pa ćete bolje Äijat.

Mare:     Zna baba Å¡to nam treba. Sjeća se ona svog vremena.

Baba:     E moje cure, nekad je u selu znalo biti po dva,tri prela istu veÄer. Selo puno cura i momaka, a evo sad jedvo da se sabere jedno prelo.

Mare:     E bako, neboj se, ima nas joÅ¡, neće propasti ni selo ni prelo. Nego hajde cure da mi zapjevamo jednu .

                         LIVADICA I OKOLO ŽICAAAAAAAAAAAAAA

Sandy:   Dobro smo je odpjevale. ÄŒut će nas deÄki kad proÄ‘u selom. Nego Mare, di je Dida ?

Mare:     Dida je negdje po selu, sad će on doći.

Baba:     Did je ko Bojin-Bilov. Stalno je po selu, on mora znati sve sto se dogodi.

                                               Dolazi baba Roza

Roza:     Dobra veÄer kumo moja.

Baba:     Dobra veÄer kumo, kud tebe bog nosi po ovoj zimi i mraku?

Roza:     Ah sama sam. ÄŒula da je prelo kod vas pa doÄ‘e da se i sama malo zabavim sa vama.

Baba:     Rozo moja, kako se usudiÅ¡ ići-noć je i mrak.

Roza:     A joÅ¡ slabo vidim, pa onako idem napamet. Upala sam u onu jamu kod Grgine pojate-jedva sam se izvukla iz nje.

Baba:     Vidim, vidim da si se sva jadna izgrebala....hajde da ti spremim Äaj.

                                        Dolazi Did

Dida:      Dobra veÄer cure....a vidi i Roza je tu.

Cure:      Dobra veÄer dide !!!

Dida:      Vidi lipi cura....sad se i sam sitim dobrih starih vremena. Eh, daj de baba didu jednu rakiju.

Baba:      Baba daj rakiju - a jesi li spremio konak, drva nacipo - ja moram sve !!!!!

Dida:      Baba pazi kako troÅ¡iÅ¡ krmu, zima je duga! Nego baba znaÅ¡ ti kad je tebi tvoj dida nekad zna zapivati
             onu lipu pismu?  DUGA NJIVA A Å IROKA BRAZDA. NEDAM BABI DA MI BUDE GAZDA .

Roza:      Vidi vidi dida, kako on zna biti romantiÄan!

Baba:      A ne pitaj Roza moja.....ne vuci ga za jezik.

Dida:       E Roza moja, da ti joÅ¡ vidiÅ¡ kad se did natuÄe gra-kupusa, i suvoga mesa, pa da tek ond ÄujeÅ¡ romantiku! Nego Roza moja, kad ti stiže, Å¡to je? NeÅ¡to si sva izgrebana. Koda te je kroz gargaÅ¡e provuklo. Å to se dogodilo?

Roza:       E dide moj, mrak je a ja slabo vidim, pa sam upala u onu jamu kod Grgine pojate. Jedva sam se izvukla van.

Dida:       ProÅ¡o sam ja nema dugo-mrak-ali vidim neÅ¡to crno u jami se kobana. Ja pomisli da je medvid povalio neku životinju pa dere. Malo su mi se bile i kose digle. Da sam umisto ove moje Å¡ljake imao kakovu veću toljagu,
bio bi ga ja opalio-ali eto, bože fala ti, dobro da nisam. Mogao sam umjesto medvida ubiti babu.

Roza:       A sva Å¡teta da jesi-i ovako nisam za niÅ¡ta. Starost stigla moj dide.

Baba:       Rekla sam ti Roza moja ....mom didu ne može niÅ¡ta u selu promaknuti da on vidi ili nezna. On zna di je vrag svoja kola satro.

Dida:        E, vidi ti vidi miji baba-ima -ima u njima joÅ¡ prkosa. Nego sad će did popiti jednu rakiju pa ću malo prileći uz peć da leÄ‘a ugrijem. A vi cure pisma da vas nebi momci prosli.

Baba:       Ajde ajde dide prilezi, umorija si se jadan od bazanja. Evo ti rakija.

Dida:         E baÅ¡ tako baba moja, sad si prava.

Mare:         Ajmo cure zapivati! Evo i deÄki dolaze!

Nikola:        Dobra veÄer cure, kako ste?

Mare:         Dobro veÄer momci, dobro smo. Hajde smjeÅ¡ite se. Hoćete popiti jednu ljutu?

Nikola:        Hoćemo - samo potoci. Ja znam ima dida dobre rakije, a dobro će doći i komad slanine pod kajiÅ¡.

Nikola:         Mare di je dida? Mora da je negdje u selu.

Mare:          Bio je pa je valjda popio i ozebo, te je malo prilego uz peć.

Nikola:         (budi dida) Hajde dide popij sa nama jednu ljutu.

Dida:          Dobra veÄer svima, koliko god vas ima! Vidi cura i momaka. Nećete se ni vi veÄeras naspavati.
                 Vidi mojih LiÄana-neće propasti ni selo ni prelo. Znate vi onu staru poslovicu - DOK JE LIKE BIT ĆE I
                 LIÄŒANA
                            Hajde povedi pjesmu. O Javore, Javore

Nikola:           Dobro smo je odpjevali. Nego dide, ti si toga puno proÅ¡ao,  uvijek nam kažeÅ¡ neÅ¡to dobroga.
                    Pa reci nam neÅ¡to iz tvog iskustva - Å TO JE ŽIVOT ?

Dida:         Dida malo duže razmiÅ¡lja nego li obiÄno, deÄki i cure se hvataju u LiÄko kolo i tako igrokaz zavrÅ¡ava.
                           
ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.

 
ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.




ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.

 
ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.




ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.
                                                                             


ila_rendered
LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.




                                            I NA KRAJU
                                            --------------

Nick:     Ovdje smo veÄeras da se proveselimo, družimo i sklapamo nova prijateljstva, pa tako neka bude i u buduće. Isto tako prihode sa ovih naÅ¡ih okupljanja želimo uputiti i pomoći onima kojima je pomoć potrebna. Tako sa zadovoljstvom želimo istaknuti da smo naÅ¡e Hrvatsko DruÅ¡tvo iz Oakville-a zajedno u suradnji sa DruÅ¡tvom Hrvata Like Toronto-Mississauga, London St. Thomas i Windsorom organizirali u svibnju proÅ¡le  godine banket Äiji ukupan prihod je uruÄen za pomoć izgradnji crkve Hrvatskih MuÄenika na Udbini.
Što od banketa a što donacijama društva i pojedinaca prikupljena je vrlo lijepa svota od $ 48,100 dolara
i uruÄena naÅ¡em Biskupu Mili Bogoviću za izgradnju crkve na Udbini.

Sandy:    Isto tako od prihoda sa ovog LiÄkog Prela želimo odvojiti sumu od $ 3,200 dolara za invalidska kolica za gospoÄ‘u Nadu Jakovljević sa Vaganca, da ne bi puzala po kući i oko kuće na rukama želimo joj bar koliko toliko olakÅ¡ati njen život, vratiti osmjeh na lice njoj, njezinoj djeci i obitelji.


Nick:      Vjerovatno ste mnogi od vas Äuli za porodicu Krmpotić, jednu od posljednih stanovnika Velebita koji žive u napuÅ¡tenoj Å¡koli. Njih je za Božiž posjetio Gospićki Karitas i uruÄio im poklone. Na Hrvatskoj televiziji bilo je teÅ¡ko gledati tu Å¡estoÄlanu obitelj kojima je otac umro proÅ¡le godine. Od petero djece starosti od prilike odÄetrnajest do dvadeset godina samo jedna cura može govoriti. Svi ostali su gluhonjemi. Potaknuti tom tragedijom odluÄili smo odvojiti i za njih $ 1,000 dolara sa ovog LiÄkog Prela.
                                                                                   
         
Guests can not give points :(
point 0 Points

This topic did not receive points.

Offline Vera

  • Lektor Foruma
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 610
  • Postova: 1284
  • Karma: +25/-2
  • Spol: Ženski
Odg: LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.
« Odgovori #1 : VeljaÄe 06, 2011, 16:01:09 »
Gledam i Äitam, stvarno lijepo!
Moje OgnjiÅ¡te, zaista si si dala truda da nam pokažeÅ¡ kako vi LiÄani iako daleko od svoje Like, držite do obiÄaja i trudite se da svoje mlade uputite u sve da ne zaborave od kuda potjeÄu i gdje su im korijen, da ne zaborave zvuke Like i liÄke pjesme, da ne zaborave svoj materinji jezik.
Samo tako neka i nastave, svaka Äast!
Volim Liku a Lika daleko!!!

Offline Sevdah

  • Novi LiÄan/ka
  • *
  • Points: 0
  • Postova: 16
  • Karma: +1/-0
Odg: LiÄko prelo, Oakville Ontario Canada. 22, SijeÄnja 2011.
« Odgovori #2 : Ožujka 28, 2011, 11:02:41 »

Fenomenalno.

Pozdrav svima u dalekoj zemlji a posebno Krizpoljcima. huhu;jj

Vidim da jimate bolji lebar i kobasic nego mi uovde. stid me je
Steta ca ste tako daleko. Dosal bi vam pomoc.
Ostajte u zdravlju i lipi pozdrav.

 


Back to top