« : Siječnja 04, 2012, 15:09:51 »
Dali se tko sjeća kako se to radilo, bilo bi jako interesantno da se malo piše o tome, paljenju japlenica, čak sam i sama prisustvovala kao dijete i sad mi je drago da sam sa svojima to radila, ali interesantno svega se sjećam kako se to plelo od pletera i kamenje slagalo. Voljela bi ako se tko sjeća da piše malo o tome, našla sam jedan isječak, ali svaki kraj je radio po svome. Vapno je jedno od najstarijih veziva, a kod nas je u širokoj primjeni od rimskog doba. Na selu ima mnogostruku primjenu: kao građevni materijal za mortove, za objeljivanje kuća i kao dezinfekcijsko sredstvo – dodatak modroj galici za zaštitu vinograda ili za suzbijanje smrada iz upojnih jama u koje se obavlja nužda. Negašeno ili živo vapno (kalcijev oksid, CaO), dobija se pečenjem kvalitetnog vapnenca sa što većim sadržajem kalcijevog karbonata
(CaCO3, 80-90%) u procesu:CaCO3 >> (temp. 800-1300°C) >> CaO + CO2
U predajnom graditeljstvu vapno se peče u blizini mjesta gradnje, na način da se od lokalnog vapnenca sazidaju objekti japlenice (vapnenice) unutar kojih se neprekidno loži vatra tijekom više dana, dok boja kamena od bijele ne prijeđe u sivkasto-žutu, a kamen pršti kada se poprska vodom. Tada je proces završen. Japlenice su građevine od suhozida, kružnog oblika s lažnim svodom:
po konstrukciji su gotovo identične poljskim kućicama bunjama (kažunima, ćemerima, poljaricama) s tom razlikom što imaju manji otvor ulaza i što u svojim zidovima imaju kanale za bolju cirkulaciju zraka, za potpunije pečenje vapna. Japjenica treba biti vrlo kvalitetno zidana, a može se opasati i lancima da se ne bi raspala prije završetka pečenja. Zidanje japlenice se povjerava najboljem majstoru u gradnji suhozida. Vatra se loži prosušenim grmljem i borovim granama ili cipljama, a drva treba biti dovoljno da se ne mora navrat-nanos brati zeleno grmlje u toku pečenja.
Živo vapno se nekad čuvalo u grumenima u posudama na suhom mjestu. Prije upotrebe se oprezno zalijeva, gasi vodom u posebnim posudama ili jamama u zemlji. Ponegdje su za to služili bazenčići, kamenice uz šterne. Pri gašenju vapna zbog topline koja se razvija nastaje burna reakcija kojom se dobiva gašeno vapno (kalcijev hidroksid)ili vapneno mlijeko.

Dobivanje vapna

Dobivanje vapna

Dobivanje vapna