Autor Tema: Ličko Lešće - Događanja u župi 2014  (Posjeta: 3680 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mile

  • Admin
  • Lički/a sokol/ica
  • *
  • Points: 985
  • Postova: 1100
  • Karma: +67/-2
  • Spol: Muški
    • www.nasa-lika.com
Ličko Lešće - Događanja u župi 2014
« : Veljače 15, 2015, 08:59:34 »
Župa Blažene Djevice Marije od svete Krunice - Ličko Lešće

Pastirski pohod  u župama Ličko Lešće i Prozor

   Dana 3. travnja 2014. godine u svoj redoviti Pastirski pohod našim župama stigao je  dr. Mile Bogović, biskup Gospićko – senjski. U našoj Biskupiji ovaj Pohod (Vizitacija) obavlja se svakih pet godina. Tako je ove godine na red došao naš Otočki dekanat.
   Što je to pastirski pohod?  Kao što je to govorio  i naš Biskup - to nije vizitacija u smislu strogih pregleda. Jest pregledavanje knjiga, župne kancelarije i objekata, ali je to u prvom redu Pastirski pohod, dakle, susret s vjernicima, ljudima i ustanovama na području određene župe.
   Od ustanova biskup Mile je najprije posjetio naše škole i to najveću u Ličkom Lešću. Okupljeni učenici i nastavnici pozdravili su ga kršćanskim pozdravom: Hvaljen Isus i pozdravnim govorom voditeljice škole prof. Marice Rubčić. Biskup se zahvalio i prozborio nekoliko riječi sa đacima i poslije u Zbornici s učiteljima. Dakako bili smo i počašćeni kavom i prigodnim pićem, po starom dobrom hrvatskom običaju.  Zatim smo se zaputili u četverogodišnju školu u Čoviće. Pet đaka i učiteljica Mira primili su nas veoma lijepo i ljubazno. Nakon kraćeg razgovora Biskup je podijelio đacima sličice naljepnice i uputili smo se prema župi Prozor. Učiteljice Vera i Ana-Marija primile su nas srdačno. Đaci, uz pomoć vjeroučitelja Darija Košćaka (koji je morao prije toga otići u drugu školu) otpjevali su nekoliko pjesama kao dobrodošlicu, a učenik i ministrant Tomislav Bunjevčević pozdravio je Oca biskupa i darovali su mu male darove pažnje. Biskup je i njih darovao kao i đake u Lešću. Tako je završen prvi dio Pastirskog pohoda.
   Zahvaljujući domaćici Marijani Jagodić jako smo se lijepo i zdravo nahranili da ne padnemo od umora. Nakon kraćeg razgledavanja knjiga (Matica krštenih, vjenčanih i umrlih i drugih) pošli smo do kapelice Sv. Franje u Vrilu. Pogledali je i brzo pošli ponovno do Prozora, gdje je Otac biskup imao Službu Riječi u župnoj crkvi zajedno s vjernicima. Nakon kratkog  i nadahnutog tumačenja Božje riječi pošli smo do groblja pomoliti se za naše pokojne. A onda su žene iz Molitvene zajednice inzistirale da se malo okrijepimo kolačima i pićem u župnom stanu. Nije nam to bilo teško, ali smo se morali žuriti u Lešće da možemo nastaviti  ostali program.
   Nakon susreta sa Župnim pastoralnim vijećem i Ekonomskim vijećem slijedila je Sv. Misa u župnoj crkvi. Po završetku Mise svi smo otišli i na lešćarsko groblje pomoliti se za pokojnu braću i sestre. Na grobu svećenika Franje Rajkovića pomolili smo se i za sve pokojne župnike.

                                                                                                                                                                                    Vlč. Ivica Miškulin, župnik


ila_rendered
Ličko Lešće - Događanja u župi 2014

Biskup msgr. dr. Mile Bogović u osnovnoj školi u Lešću


Prva pričest

Župa Blažene Djevice Marije od svete Krunice u Ličkom Lešću, na 4. Vazmenu nedjelju, 11. svibnja 2014. godine proslavila je prvu svetu pričest zajedno s trinaestero prvopričesnika: Andreom Bartulac, Mihaelom Jagodićem, Adrijanom Jambrešićem, Lucijom Ladišić, Josipom Marićem, Antoniom Oreškovićem, Filipom Oreškovićem, Vanessom Orešković, Marinom Ostović, Gabrijelom Pataran, Teom Rubčić, Karlom Tonkovićem i Danijelom Vašarevićem. Svečano misno slavlje prvopričesnici su uveličali svojim recitacijama koje su izveli Andrea Bartulac, Mihael Jagodić, Marina Ostović, Adrijano Jambrešić, Lucija Ladišić, Josip Marić, Tea Rubčić i Filip Orešković te pokajničkim činom kojeg su predvodili Gabrijela Pataran, Karlo Tonković i Vanessa Orešković.
Uz recitaciju Danijela Vašarevića, njegovi su roditelji, Ružica i Damir Vašarević, zapalili svijeće prvopričesnicima, a onda su prvopričesnici uz glazbenu pratnju Karla Kvaternika iz župe Prozor otpjevali pjesmu “Naša srca vatrom gore”.
   Kao i svake godine, uoči prve pričesti bila je mogućnost za svetu ispovijed u župnoj crkvi, a roditelji prvopričesnika pomogli su oko uređenja crkve za to slavlje. 

                                                                                                                                                                                   Valentina Rubčić

ila_rendered
Ličko Lešće - Događanja u župi 2014

Prvopričesnici 2014.


Svibanjski susreti kod sv. Franje u Vrilu

Kod kapelice sv. Franje u Vrilu 31. svibnja 2014. godine održani su 2. svibanjski susreti. Započeti prošle godine u povodu blagoslova novog zvona na kapelici sv. Franje, a na inicijativu mještanina Josipa Žanića i vlč. Miškulina, i ove su godine upriličeni opet u približno isto vrijeme, na kraju svibanjskih pobožnosti.
   Na euharistijskom slavlju koje je predvodio vlč. Stanko Smiljanić, župnik Sinca, Ramljana, Čanka i Vrhovina u suslavlju s vlč. Ivicom Miškulinom, župnikom Ličkog Lešća i Prozora, okupilo se 300-injak vjernika iz Lešća i okolice, a došlo je i 20 članova molitvene zajednice Šimun iz Zagreba, koji su podrijetlom praktički iz cijele Hrvatske i BIH te često hodočaste na slična vjerska okupljanja.
   U propovijedi se vlč. Smiljanić zapitao kakvi su nam to i u kakvom duhu svakodnevni međuljudski susreti i razgovori koji se temelje na psovci te naglasio da se trebamo zapitati je li baš ispravno, zatvoreni u vlastitu sebičnost, sumnjati u sve i svakoga i proglašavati unaprijed one koji žele iskreno pomoći koristoljubivcima i prevarantima, ne zapitavši se kakvi smo to onda mi sami kad u drugima vidimo samo zlo.

ila_rendered
Ličko Lešće - Događanja u župi 2014

Okupljeni vjernici na misi kod kapele sv. Franje u Vrilu

Nakon mise nastavljen je zabavni program uz iće i piće, a kako je vrijeme odmicalo, pristizalo je i sve više gostiju jer je mnogima subota radni dan. Nastupala je Kulturno-umjetnička udruga Gacka Ličko Lešće, a po prvi put upriličene su i selske sportske igre, nošenje vode u kabliću, potezanje štrika i umićanje (kamena s ramena).
   Na početku programa obratio se gostima Josip Žanić i zahvalio župljanima Ličkog Lešća i Čovića, mještanima Prozora i Otočca te cijele Gacke doline što su došli u tako velikom broju, iznad njegovih očekivanja.
- Svrha Svibanjskih susreta je da postanu tradicija, da se narod okupi, razveseli i zaboravi bar na trenutak turobnu i očajnu situaciju u ovoj našoj lijepoj bogomdanoj zemlji. Moramo obnoviti našu tradicijsku kulturu koju su nam ostavili naši preci, a to su upravo ovi selski sportovi, pjesme i plesovi značajni za naš kraj. Sljedeće godine naša KUU Gacka slavi 35. godina postojanja i njoj će pripasti čast i obaveza da organizira 3. svibanjske susrete, a svi mi drugi trebali bismo im pomoći. Zahvaljujem svim sponzorima koji su na bilo koji način pomogli da ovo slavlje uspije, hvala svim ženama koje su ispekle kolače i onima koji su pomagali da se ovaj teren uredi, kao i onima koji su donirali pomoć svojim strojevima i koji su bili ispružene ruke za novčana sredstva. Zahvaljujem se i onim „prijateljima“ koji su zdušno radili da se ovo danas ne dogodi ovdje, završio je Žanić uz smijeh i pljesak okupljenih.

ila_rendered
Ličko Lešće - Događanja u župi 2014

2. svibanjski susreti u Vrilu

                                                                                                                                                                           M.K.G


Hodočašće Gospi od Otoka i posjet staroj Saloni i Splitu

Ove godine župljani Ličkog Lešća i Prozora na svoje proljetno hodočašće krenuli su prema jugu Lijepe naše uz pjesmu i molitvu krunice, u posjet našem najstarijem marijanskom svetištu, Gospi od Otoka.
   Gospin otok, opkoljen rukavcima rijeke Jadro, u srednjem vijeku postaje prvo naselje Hrvata. Na njemu je u X. stoljeću na mjestu današnje crkve hrvatska kraljica Jelena dala sagraditi dvije crkve: Blažene Djevice Marije i sv. Stjepana. Vjeruje se da su u predvorju crkve sv. Stjepana pokapani hrvatski kraljevi. Kad se gradila današnja župna crkva graditelji su naišli na temelje stare crkve u čijem su predvorju pronašli dijelove sarkofaga u kojem je pokopana kraljica Jelena, majka kralja Stjepana, zaštitnica siromaha i udovica, omiljena u hrvatskom narodu. Dijelovi sarkofaga danas se nalaze u župnoj crkvi, a svetište je 2008. godine posjetio i Sveti otac Ivan Pavao II. gdje je održao susret s mladima. Svetištem upravlja don Vinko Sanader. Nakon upoznavanja sa poviješću svetišta služili smo svetu misu koju je predvodio naš velečasni Miškulin.
   Nakon mise i kratke šetnje po otoku krenuli smo u razgledavanje starog antičkog grada Salone čiji su ostaci dijelom otkopani i istraženi, a kako je rekao naš vodič prof. dr. Stjepan Lapenda ovim tempom biti će potrebno još 200 godina da se sve otkopa. Salona je bila metropola rimske provincije Dalmacije, a prvotno je bila obalno uporište i luka ilirskih Delmata. Nakon puno nemira i ratova na tim prostorima 48. god. pr. Kr. Salona dobiva status rimske kolonije, a nakon gušenja posljednje ilirske pobune nastupa razdoblje mira u kojem se Salona naglo razvija. Grade se gradske zidine utvrđene kulama, forum (središte javnog, političkog i vjerskog života), kazalište, amfiteatar (u kojem su se održavale borbe gladijatora), vodovod, terme i niz drugih građevina. U 3. stoljeću razvija se kršćanska zajednica, a prvi biskup Venancije dolazi iz Rima sa ciljem širenja kršćanstva u Dalmaciji. Za vladavine cara Dioklecijana kršćani su bili progonjeni i ubijani, a tek nakon što je 313. godine rimski car Konstantin izdao Milanski edikt kršćansvo dobiva slobodu te se počinje razvijati. Salona postaje središte kršćanstva te se u 5. stoljeću grade bazilike, krstionica i biskupska palača, a u to vrijeme grad ima 60 000 stanovnika. Grad je porušen od Avara i Slavena oko 614. godine, a preživjelo stanovništvo bježi na obližnje dalmatinske otoke i u Dioklecijanovu palaču koja je preteča današnjeg Splita u koji smo se uputili nakon obilaska velebne Salone.
   U Splitu smo prošetali starim gradom, posjetili ostatke Dioklecijanove palače s poznatim podrumima i peristilom te katedralu sv. Dujma. U Vestibulu, ulaznoj dvorani u Dioklecijanov stan, poslušali smo klapsko pjevanje, a nakon ugodne šetnje rivom popili kavu na toplom splitskom suncu.
   Puni radosti i energije vratili smo se u svoju Gacku dolinu željno iščekujući novo hodočašće.

ila_rendered
Ličko Lešće - Događanja u župi 2014
                                                                                                                                                                      
Hodočasnici u crkvi Gospe od Otoka u Solinu

  Đurđa Orešković


Lozarija

Kao i svake godine, na prvu nedjelju u mjesecu listopadu, naša župa proslavila je svoju zaštitnicu Blaženu Djevicu Mariju od svete Krunice koja je u narodu poznata i kao Lozarija. Tih dana uoči same proslave župne zaštitnice prethodila je trodnevnica koja je završila proslavom blagdana sv. Franje Asiškog u kapelici sv. Franje u Vrilu, a bila je omogućena i sveta ispovijed za sve župljane i vjernike iz drugih župa, no ono što je ovu Lozariju učinilo posebnom jest to da je misno slavlje predvodio vlč. Ljubo Planinić, župnik u mjestu Kruševu u Hercegovini koji je sa sobom doveo i mušku klapu „Studenac“, a koja je svojim pjevanjem oduševila sve prisutne vjernike i tako obogatila doživljaj same proslave, a sakramentom krštenja župa je primila u svoju zajednicu dječaka Marka Čarapinu, sina Maje i Tomija Čarapine. Uz vlč. Planinića i lešćarskog župnika Ivicu Miškulina, prisutni su bili i vlč. Jure Ladišić te Stanko Smiljanić, župnik iz Sinca.
   Vlč. Planinić u svojoj je propovijedi naglasio: „Bilo bi mi drago da danas svi skupa dopustite Mariji da Vas povede za ruku u svaku Vašu kuću i da se Vi preobražavate kao časne osobe, dostojanstvenoga hrvatskoga roda i poroda. Nemojte bacati krunicu u kut, nego krunicu u ruke, klekni pred Djevicu Mariju, izmoli krunicu i ona će ti pomoći. Molitva odgaja čovjeka kao karakternu, kulturnu i značajnu osobu. S molitvom možete doći kamo god hoćete, bit ćete ljudi. Dragi moj narode, nemojte da Vam crkve u Lici budu prazne. Nemojte se stidjeti biti blizu ovoga oltara. Ovo je srce inspiracije, izvorište tople, bistre, čiste vode hrvatskoga naroda“. Okupljeni puk ispred crkve, nakon svete mise, pjesmom i plesom  zabavljali su članovi KUU-e „Gacka“ iz Ličkog Lešća zajedno sa njihovim gostima KUD-om „Sladorana“ iz Županje.
   Na popodnevnoj svetoj misi već se nekoliko godina tradicionalno okupljaju mlade obitelji s djecom kako bi im se podario Božji blagoslov, a ove je godine misu predvodio vlč. Mile Rajković.
ila_rendered
Ličko Lešće - Događanja u župi 2014

Lozarija 2014.
Valentina Rubčić

Radovi u župi

Uz niz manjih stvari koje su se događale u župi, poput nabavke sitnog inventara, ove smo godine konačno dovršili unutrašnje uređenje naše župne crkve. Zbog  propuštanja pokrova  naše crkve kroz duži niz godina, strop crkve je bio „šaren“, tj. pojavile su se mrlje na stropu. Trebalo je to sanirati. No, prije toga smo morali čekati da se strop osuši. I konačno tijekom rujna mjeseca, pristupilo se bojanju crkve, a prije toga saniranju mrlja, za što danas postoje materijali koji blokiraju nastanak mrlja. Ovo je učinjeno prije „Lozarije“ našeg župnog blagdana. Tijekom listopada je cijela crkva okrečena, pukotine su popunjene materijalima za to  prikladnima i danas naša crkva izgleda kao nova. Radove su izveli građevinsko-ličilački obrt „DADO“ iz Ogulina, čiji je vlasnik Stipe Bašić. A oni su financirani velikim dijelom iz fonda naše Biskupije, na čemu smo im zahvalni.
   U župnom stanu smo promijenili prozor i to pet komada, što je financirano iz župne blagajne. Sada je stan bolje izoliran i nadamo se da se neće više gubiti previše energije u zimskom periodu. Još ostaje promijeniti dva prozora.

                              
vlč. Ivica Miškulin


Župna molitvena zajednica

U župi Ličko Lešće redovito se okuplja molitvena zajednica, a posebno joj je na srcu molitva krunice, prije svega zbog toga što je i sama župa stavljena pod nebesku zaštitu Blažene Djevice Marije od sv. Krunice. Molitvene nakane su različite: za osobne potrebe, za obraćenje, za mlade, za svećenička i redovnička zvanja i za duše u čistilištu. Krunica je molitva koja je biblijski utemeljena te je usredotočena na razmatranje spasenjskih događaja iz Kristova života s kojim je usko povezana Blažena Djevica Marija. Crkveno učiteljstvo je trajno preporučuje, a o njezinoj snazi govorili su  mnogobrojni sveci. Sestra Lucija iz Fatime za krunicu je rekla: „Blažena Djevica Marija je krunici podarila takvo djelovanje, da ne postoji nijedan materijalni, duhovni, nacionalni ili međunarodni problem, koji se putem nje i naše žrtve ne bi mogao riješiti”.
   Kako bi potaknuli dublje promišljanje i razmatranje otajstava krunice, članovi molitvene zajednice uvijek nastoje iznaći nove načine i obrasce ove molitve. Tako im je došla u ruke knjižica Andréa Pradela jednostavnog naziva "Krunica", koju je 1943. godine preveo zagrebački nadbiskup Alojzije Stepinac. On je, prevodeći ovu knjižicu, žarko želio učiniti molitvu krunice što dražom te potaknuti vjernike na što veću revnost u molitvi. Knjižica donosi četrdeset obrazaca molitve krunice na način sv. Dominika koji su prilagođeni različitim životnim okolnostima vjernika i njegovim posebnim potrebama. Djelo nastalo 1887. svjedoči o pučkom izrazu vjerničke pobožnosti i o jednom određenom razdoblju crkvene povijesti. Ipak i danas ima svoju neprocijenjivu vrijednost, jer da potiče vjernike na bolju povezanost molitve sa svakidašnjicom. Ovaj način razmatranja otajstava svete krunice oduševio je  članove ove molitvene zajednice te žarko žele da im se u molitvi pridruži što više župljana s posebnom  molitvenom nakanom bl. Alojzija Stepinca za očuvanje naše domovine od propasti u današnjem svjetskom kaosu. Kraljice svete krunice, moli za nas!

ila_rendered
Ličko Lešće - Događanja u župi 2014


Članovi molitvene zajednice na svibanjskim pobožnostima

                              
Silvija Vašarević


Svjedoci vjere

U župi Ličko Lešće kroz 72 godine mežnjarsku (sakristansku) službu obavljao je Tomo Dujmović - Jergović (21. 9. 1903. - 26. 6. 1990.). Njegova obitelj je kroz više generacija bila vezana uz crkvu i obavljala mežnjarsku službu. On je već sa 11 godina preuzeo tu službu od svoje majke Janje.
   U prilogu donosimo pismo zahvale pok. nadbiskupa riječko-senjskog msgr. Josipa Pavlišića u povodu dugogodišnje službe.


ila_rendered
Ličko Lešće - Događanja u župi 2014
ila_rendered
Ličko Lešće - Događanja u župi 2014

            
Aoj Liko kamena državo,
tebe mi je ostaviti žao.
Guests can not give points :(
point 0 Points

This topic did not receive points.

 


Back to top