Autor Tema: Nacionalni Park "PAKLENICA"  (Posjeta: 4868 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline velebitska-plava

  • Senior Član
  • ****
  • Points: 22
  • Postova: 362
  • Karma: +26/-26
  • Spol: Ženski
Nacionalni Park "PAKLENICA"
« : Listopada 14, 2007, 17:59:14 »
NP Paklenica je prostor neobičnog dodira mora i planine, bogat prirodnim šumama bukve, crnoga bora i bora krivulja.
Stanište je endemske biljčice hrvatskog naziva pljeskarica (Arenaria orbicularis) i drugih biljnih i životinjskih rariteta, prepun krških oblika.
Poznat je nadaleko po dijelovima Male i Velike Paklenice.

ila_rendered
Nacionalni Park "PAKLENICA"
ila_rendered
Nacionalni Park "PAKLENICA"


NP Paklenica zauzima površinu od 96 km2. Najviši vrhovi su Vaganski vrh (1757 m) i Sveto brdo (1753 m). Područje je proglašeno nacionalnim parkom 1949. godine.


Ulazni, kanjonski dijelovi Male i Velike Paklenice, jedan su od temeljnih fenomena zbog svojih geoloških, hidroloških, krških, florističkih i faunističkih osobitosti.


Potoci Velika i Mala Paklenica daju veliku vrijednost čitavom području, te ga značajnije obogaćuju, a u proljeće i jesen svojom bujičnom snagom i otapanjem vapnenca produbljuju kanjon.
Oba kanjona, Velika s 14 i Mala Paklenica s 12 km, duboko su urezani u masiv južnog Velebita.

Geološke osobitosti Nacionalnog parka vidljive su po ljutom kršu u području Bojinca, Vidakovog kuka i na platou između oba kanjona. Ovdje je obilje mnogobrojnih oblika krškog reljefa, kao što su škrape, žlibe, kamenice, rupe, pukotine i špilje koje nastaju intenzivnim djelovanjem vode, ali i velikim temperaturnim razlikama tijekom pojedinih godišnjih doba.

Kamenice sa škrapama i žlibama osobito lijepo su razvijene u području Bojinca, gdje su krški oblici nastali utjecajem glacijacije, što je vidljivo u obliku mnogobrojnih morenskih nanosa.

Na području parka zabilježeno je 70-ak špiljskih objekata, među kojima su najljepše špilja Manita peć i jama Vodarica. Za turistički posjet otvorena je samo špilja Manita peć.

ila_rendered
Nacionalni Park "PAKLENICA"
                                                         

Vode       
       
Vodonepropusni sedimenti su smješteni ispod dobropropusnih i jako okršenih naslaga karbonatnih stijena, u proširenom dijelu Velike Paklenice, Brezimenjače i u izvorišnim dijelovima Male Paklenice te povremenog toka Orljače. 

Zbog toga u Nacionalnom parku Paklenica postoji nekoliko stalnih ili povremenih tokova i mnogo stalnih izvora. Stalni izvori pitke vode, koja se odlikuje izvrsnom kvalitetom su Stražbenica, Kontinovo vrilo, Crno vrilo, Velika Močila i Pećica.
                                               
                                       

Najjači izvor Velike Paklenice je vrelo Ivine vodice, na nadmorskoj visini od oko 1200 m, zatim Kontinovo vrilo na 870 m, Crno vrilo na 780 m i Jukića vrilo na 600 m. Iznad Ramića je izvor Vratrovac, a izvor povremenog vodotoka Brezimenjače je na otprilike 1000 m. Na istoj je visini izvorište Suhe drage.
                                             

Potok Velika Paklenica obično ponire na području ispod Anića luke. Cijelom svojom duljinom protječe do ušća u more tijekom kišnog razdoblja u proljeće, jesen i zimu.

Vodotok Male Paklenice izvire iznad Vlaškogradske drage na oko 1000 m, manjeg je kapaciteta, a ovisi o godišnjem dobu i oborinama. Vodotok postupno ponire do sutoka Orljače, a u kanjonu je potok aktivan za kišnih jeseni, zime i ranog proljeća, kada mu se na koti od 484 m ulijeva bujični tok Orljače koja izvire ispod obronaka Svetog brda.

              

Na području Velikih Močila nalazi se ograđeni izvor Staro vrilo s još nekoliko cijednica. Njih ima i na lokalitetu Mala Močila, ali u vlažnijim dijelovima godine. U vršnoj zoni Velebita stalne nakupine vode su u jezerima ispod Malovana i u Babinu jezeru ispod Babina vrha.

                 
Guests can not give points :(
point 0 Points

This topic did not receive points.

Offline velebitska-plava

  • Senior Član
  • ****
  • Points: 22
  • Postova: 362
  • Karma: +26/-26
  • Spol: Ženski
Odg: Nacionalni Park "PAKLENICA"
« Odgovori #1 : Listopada 14, 2007, 18:35:18 »
Biljni svijet   
       
Na prostoru od morske obale pa do najviših vrhunaca Velebita raste oko 800 biljnih vrsta. Od toga je 40-ak endema, biljaka uske rasprostranje-nosti, većinom ograničene na Velebit ili Dinaride

Jedina vrsta koja raste samo u kanjonima Velike i male Paklenice i nigdje drugdje na svijetu je pjeskarica (Arenaria orbicularis).
Najpoznatiji endem u kanjonima Velike i Male Paklenice je prozorski zvončić (Campanula fenestrellata).

                               
Na prostoru nacionalnog parka raste nekoliko vrsta zvončića, kao i ovaj piramidalni zvončić (Campanula pyramidalis).
Na siparima kanjona česta vrsta je valdstajnov zvončić (Campanula waldsteiniana).

                 Od proljetnica među prvima je mirisava ljubica (Viola odorata).

Fenomen šuma je jedan od glavnih razloga zbog kojeg je prostor južnog Velebita proglašen nacionalnim parkom. Strme stijene unutrašnjosti parka obrasle su šumama crnog bora (Pinus nigra).

Zbog specifične klime i stjenovite podloge, drveće je patuljastog rasta pa je zanimljiva i neobična izgleda, kao primjerak ove divlje kruške (Pyrus sp.).
Rujevina (Cotinus coggygria) daje u proljeće krajoliku svojim cvijetom, a u jesen listovima prekrasnu crvenu boju.
Šmrika (Juniperus oxycedrus) u pojedinim dijelovima parka tvori čiste sastojine.

                 





 


Offline velebitska-plava

  • Senior Član
  • ****
  • Points: 22
  • Postova: 362
  • Karma: +26/-26
  • Spol: Ženski
Odg: Nacionalni Park "PAKLENICA"
« Odgovori #2 : Listopada 14, 2007, 19:50:00 »
Alpinizam i športsko penjanje         
           
Nacionalni park Paklenica je najznačajniji hrvatski penjački centar, poznat i izvan granica Hrvatske, po uređenosti i kvaliteti smjerova svrstava se u sam vrh europskih penjališta.
Posebnu draž ovom penjalištu daje i blizina morske obale, pa je Paklenička rivijera idealno mjesto za kombinaciju penjanja i sportova na vodi.
Povijest alpinizma u Paklenici započinje davne 1938. god. kada je Dragutin Brahm

ila_rendered
Nacionalni Park "PAKLENICA"


pokušao ispenjati Anića kuk.

ila_rendered
Nacionalni Park "PAKLENICA"


Na žalost, pri tome je smrtno stradao. Dvije godine kasnije, S. Brezovački i M. Dragman dovršavaju Brahmov smjer. Druga faza alpinizma započinje 1955. god. kada je u središnjem dijelu Anića kuka ispenjan najteži smjer, Mosoraški, ocijenjen s V+. Od 1960. god. pa do 1970. klasično su ispenjani mnogi smjerovi kao Velebitaški, Klin, Funkcija, Karabore i Ljubljanski. Danas na pakleničkim penjalištima postoji preko 400 opremljenih i uređenih smjerova različitih težina i dužina, pa svaki penjač može pronaći ponešto za svoj užitak.
Glavna penjačka sezona u Paklenici počinje u proljeće i traje do kasno u jesen.

Karta

ila_rendered
Nacionalni Park "PAKLENICA"


 


Back to top