Autor Tema: Krznari─ç  (Posjeta: 2441 )

0 ─îlanova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sanja

• Veteran ─îlan
  • Spol: ┼Żenski
  • Li─Źanka sam govor me odaje...
Krznari─ç
« : Sije─Źnja 14, 2008, 12:10:35 »

Krznari─ç

Stari Oto─Źki rod. Pripadaju starom rodu iz plemena Lap─Źana u Vasci, selu u Bu┼żanima. Najstarija rodovska zajednica Krznari─ça nastala je u 15. st. na podru─Źju Gacke. Prvi put se ovo prezime spominje god. 1508. u okolici Kosinja, u selu ┼á─çitari (Jandrija Krznari─ç).

U popisu porodica tvr─Ĺavnog naselja Oto─Źac i vojne posade tvr─Ĺave Oto─Źac, ova obitelj se spominje 1551. godine. Razvijaju rodovska naselja Lug i Varo┼í, a nekoliko obitelji iseljava u Gradi┼í─çe u Austriji. Odr┼żali su se sve do kraja 17. st. u tvr─Ĺavnom naselju Oto─Źac. U 17. st. Krznari─çi se iz Oto─Źca raseljavaju u Brinje, Kri┼żpolje, Letinac, Lipice i Stajnicu. U brinjskom tvr─Ĺavnom naselju imali su god. 1701. pet porodica. Krznari─çi su uglavnom slu┼żili kao grani─Źarski ─Źasnici, pa su zbog potrebe slu┼żbe naselili i druge dijelove Like, posebno u Udbinu.

Plemstvo i grb podijelio je kralj Leopold I. 8. o┼żujka 1668. godine Gregoru Krznari─çu. Hrvatski Sabor potvrdio je ovu odluku 6. studenog 1668.

Zemlji┼íne knjige Ogulinske regimente za Stajnicu iz 1780. sadr┼że podatke za dvije ku─çne zadruge.

Danas Krznari─ça kao li─Źkih starosjedilaca ima u Brinju, Dabru, Oto─Źcu, Ogulinsko-modru┼íkoj udolini, Slunju i okolici i Udbini. Tijekom povijesnih migracija u 19. i 20. stolje─çu zna─Źajnije se naseljavaju u Andrija┼íevce, Otok, Retkovce, Rokovce (sve u okolici Vinkovaca), Beli┼í─çe, Hrastelnicu, Buda┼íevo i Cerje (okolica Siska), Dalj, Daruvar, ─îazma i okolica, Husain, Ilova i Kutina s okolicom, ─Éakovo, ─Éur─Ĺevac, Gornje i Donje Plavnice (Bjelovar), Karlovac, Lipova─Źa (Slunj), Lomnica (Velika Gorica), okolica Slavonskog Broda, Molve (─Éur─Ĺevac), Osijek sa okolicom, Podvinje (Slavonski Brod), Po┼żega i okolica, Repa┼í (─Éur─Ĺevac), Sisak, Valenovac (Orahovica), Vara┼żdin, Vinkovce, Viroviticu, Vukovar, Zaluka (Karlovac) okolicu ┼Żupanje i Zagreba.

Na prostorima sjeverne Hrvatske rasprostranjeno je nekoliko obitelji istog prezimena za koji nisu u srodnosti sa Krznari─çima iz Gacke.

Guests can not give points :(
point 0 Points

This topic did not receive points.

Offline Sanja

• Veteran ─îlan
  • Spol: ┼Żenski
  • Li─Źanka sam govor me odaje...
Odg: Krznari─ç
« Odgovori #1 : Sije─Źnja 14, 2008, 12:21:00 »

Prezime: Krznari─ç

Mjesta:

Bla┼żanin Selo