Autor Tema: IzaÅ¡la zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić  (Posjeta: 17731 )

0 ÄŒlanova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mile

  • Admin
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *
  • Points: 985
  • Postova: 1100
  • Karma: +67/-2
  • Spol: MuÅ¡ki
    • www.nasa-lika.com
Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić
« : Ožujka 27, 2012, 21:01:57 »
ila_rendered
Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić
                 
                                                   

Već nekoliko godina naÅ¡ Älan, Vera Biondić piÅ¡e pjesme. Tematika im je razna od zaviÄajnih, pejzažnih, posvećenih, ljubavnih, sve zavisi od trenutka, vremena, okoline i dogaÄ‘anja. Ovih dana svjetlo dana ugledala je njena prva zbirka pjesma "Lika u srcu". Malo opÅ¡irnije proÄitajte u predgovoru  Dijane Klarić, prof. hrv. jezika i knjiž. i dipl. knjižniÄar koja je ujedno i lektorirala zbirku.

Promocija Zbirke održat će se 24.05.2012. godine u Gradskoj knjižnici Virovitica.

PREDGOVOR: Zbirka pjesmama "Lika u srcu" tematski je podijeljena na zaviÄajne, pejzažne, ljubavne i pjesme s posvetom.

U zaviÄajnim pjesmama, ali i u cijeloj zbirci, srediÅ¡nja je tema Lika, pri Äemu se tematizira izgled i ponaÅ¡anje LiÄana, ali i obiÄaji koji su se do danaÅ¡njih dana zadržali u Lici.

Od poÄetka, pa sve do druge polovice 20. st. jedan dio LiÄana, radi neimaÅ¡tine, odlazi u bogatije dijelove Hrvatske. Jedna takva regija svakako je bila i Slavonija, nekadaÅ¡nja plodonosna i obećana zemlja. I sama je autorica porijeklom slavonska LiÄanka, Äiji su se preci odselili iz Like kako bi u Slavoniji pronaÅ¡li bolji život, pa u pjesmama tematizira i vezu Like i Slavonije, a takoÄ‘er opisuje i put vlastite obitelji koju je život doveo u Slavoniju.

Posebno mjesto u zaviÄajnom dijelu zbirke zauzimaju Saborsko i Levinovac, dva autoriÄina doma, jedan dom je u Lici, dom iz kojega sežu korijeni, dom u kojem je roÄ‘en Verin djed, dom predaka, a drugi je dom onaj kojeg je Vera zatekla svojim prvim udisajem, dom kojeg Äine korijeni korijena jedne liÄkoslavonske obitelji.

S jednakom nježnošću, istovremeno i djetinjom i majÄinskom, kao i detaljnim, a opet jednostavnim i romantiÄnim opisima, Vera opisuje slavonsko ljeto i treÅ¡nju svog djetinjstva, ali i liÄku zimu i njen ponos Velebit; onomatopejom uljuljkava nas u ljetni popodnevni drijem, ali i u jesenju melankoliju, a s jednakom privrženošću i ponosom provodi nas kroz Saborsko i Levinovac, Krasno, Crni Kal, KruÅ¡Äicu, Gacku dolinu... Nije li i to dokaz kako je sve ono Å¡to je bitno - oÄima nevidljivo, te da ljubav nema granica i da je svemoćna?

Autorica evocira stara vremena u kojima su se njegovali stari obiÄaji i žali za tim vremenima jer danas, u 21. stoljeću, polako, ali sigurno zaboravljaju se tradicija i stari obiÄaji: prelo, spremanje zimnice, samica, dangubica, Äijalo, stara mlinica...

 Sve odvukla tuÄ‘ina je za boljim životom

A srce nam ostalo je tu za našim plotom!

Pjesnici slavonske provenijencije odlikuju se slikovitošću i minimalizmom u stihovima. Kroz nekoliko stihova, kratkih poteza kistom, autorica s jednakom ljupkošću opisuje i slavonske i liÄke prirodne ljepote, ali i svakodnevne prirodne pojave:

 Kaplja kiÅ¡e

Na prozorsko staklo

Kaplja kiše pala,

Prozirna je, blista,

Mokra je i mala.

Ljubi staklo nježno,

Klizi polagano,

Zagleda u sobu

Sve u njoj je strano.

I sve brže klizi

Što je kraju bliže,

A na njeno mjesto

Druga kaplja stiže.


Treći dio zbirke Äine stihovi s posvetom kroz koje autoricu intimnije upoznajemo kao majku, suprugu, dijete, unuku, sestru i prijateljicu, a posljednji dio zbirke Äine ljubavni stihovi. Stihovi s posvetom portretiraju lirske subjekte, te iÅ¡Äitavajući epitete gotovo možemo nacrtati subjekt o kojemu pjesnikinja piÅ¡e:

Moj tata

Pomalo svijen, tih i blijed,

Ispijen nabran, ćelav i sijed.

Tužnog pogleda, oÄiju sjetnih

Nekada toplih, veselih sretnih.

Bezvoljne priÄe, tužnoga glasa

U prošlosti živi i traži spasa.

Sa Å¡tapom u ruci hodi polako,

Gledam i znam da nije mu lako.

I stalno priÄa život svoj,

Takav je, sjetan, tata moj.


LiÄani su poznati kao jednostavni, vrijedni, poÅ¡teni, ponositi, krÅ¡ni, pravedni, hrabri i vjerni ljudi. U tom krÅ¡u, materijalnom minimalizmu, ali duhovnom carstvu, raÄ‘ali su se, i raÄ‘aju se, ljudi koji ljepotu pronalaze u jednostavnim stvarima. Bog je na jednom mjestu spojio dvije stvari koje se ne mijenjaju: ljepotu prirode i ljepotu Äovjeka. Svaki je LiÄanin povezan s prirodnim ljepotama, povezan je sa zemljom, teÅ¡kim radom, povezan je s vjerom i Bogom.

Bogobojazno LiÄanin pazi na darove Å¡to mu ih Bog dariva. TeÅ¡kim radom, u tiÅ¡ini, uzima oruÄ‘e i obraÄ‘uje teÅ¡ku zemlju, hrani mrÅ¡ave ovÄice, skuplja Å¡ljive za rakiju koja će ga grijati u hladnim liÄkim zimama, Å¡tedi Å¡umu, cijeni svako drvo, pa makar se i smrzavao, on se ne rasipa prirodnim bogatstvima, nego razmiÅ¡lja o svojoj djeci, unucima, o svima onima koji dolaze nakon njega, o svima onima koji će hodati po toj istoj tvrdoj zemlji, o svima onima koji će Äuvati svoje ovÄice, skupljati Å¡ljive, o svima onima koji će ostati, a ne otići, ali i o svima onima koji su otiÅ¡li, ali će se vratiti jer - takvi su LiÄani. Mogu otići i na kraj svijeta, ali Liku nose u srcu i Lika ih zove, mami, doziva.

Lika ne može bez LiÄana,niti LiÄani bez Like.

Dijana Klarić, prof. hrv. jezika i knjiž. i dipl. knjižniÄar
Aoj Liko kamena državo,
tebe mi je ostaviti žao.
Guests can not give points :(
point 11 Points

Users who gave points in this topic » kirijas (11) 

Offline Draža

  • Super Moderator
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 675
  • Postova: 1756
  • Karma: +68/-2
  • Spol: Ženski
  • Ljubi bližnjega svoga,kao samoga sebe..
Odg: Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić
« Odgovori #1 : Ožujka 28, 2012, 06:56:22 »

Draga Vera iskrene Äestitke tebi i svima koji su sudjelovali na predivnoj zbirci... ;ljubav ;ljubav ;ljubav ;ljubav 


Vera rijeÄi lete kao vjetar,samo zapisane ostaju!

 ;super ;super ;super

Offline Vera

  • Moderator
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 610
  • Postova: 1284
  • Karma: +25/-2
  • Spol: Ženski
Odg: Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić
« Odgovori #2 : Travnja 03, 2012, 19:46:53 »
Hvala ti Dražo na Äestitkama. Da nije bilo vas par nikada ova zbirka ne bi ugledala svjetlo dana. Vi ste mi bili podrÅ¡ka i to cijenim jako. Od srca vam hvala. Znam da ćete se prepoznati.  herz; cmok;
Volim Liku a Lika daleko!!!

Offline Dr@zen

  • Novi LiÄan/ka
  • *
  • Points: 0
  • Postova: 1
  • Karma: +0/-0
Odg: Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić
« Odgovori #3 : Travnja 08, 2012, 16:56:15 »
Vera, cestitam na objavljenoj zbirci pjesama! bravo


Offline Mile

  • Admin
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *
  • Points: 985
  • Postova: 1100
  • Karma: +67/-2
  • Spol: MuÅ¡ki
    • www.nasa-lika.com
Odg: Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić
« Odgovori #4 : Travnja 12, 2012, 05:30:53 »
Mala ispravka Promocija zbirke "Lika u srcu" će se održati u Četvrtak, 24.05.2012.
Aoj Liko kamena državo,
tebe mi je ostaviti žao.

Offline Vera

  • Moderator
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 610
  • Postova: 1284
  • Karma: +25/-2
  • Spol: Ženski
Odg: Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić
« Odgovori #5 : Svibnja 23, 2012, 09:08:06 »

Volim Liku a Lika daleko!!!

Offline Jadranka

  • Stariji LiÄan/ka
  • ***
  • Points: 113
  • Postova: 130
  • Karma: +4/-0
  • ...LiÄanka sam govor me odaje.......
Odg: Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić
« Odgovori #6 : Svibnja 24, 2012, 15:10:41 »
Jadranka Dragicevic
Draga nasa Vera! Evo stigao je i taj dan kojem se svi tako radujemo zajeno s tobom.Šta ds ti kažem osim jedno veliko hvala za svaki onaj stih kojim si opjevala svaki kamen,svaku stopu naše drage i ponosne Like.Budi danas ponosna i sretna na Promociji kao što smo i mi sretni što te imamo.Iako veceras neću biti pored tebe,znaj da sam u mislima s tobom uz želju da ti ovo bude prva Promocija u nizu. SRETNO I UŽIVAJ JER SI TO ZASLUŽILA!!!!

Marijana Žalac Jerbić
Pridružujem se Äestitkama ... i jedno veliko hvala
Vrijeme je da se Äuje za Liku i za LiÄane, a svi skupa smo u zadnje vrijem uÄinili dosta....i demo samo tako naprijed
Veliku pusu šalje ti naša KUU GACKA LIČKO LEŠĆE


Renata Janković
Pridružujem se Äestitkama ... ::))) Vericeeee

Željko-Albina KovaÄić
Samo se ti nama drži hrabro vericeeeeee


Snježana Farkaš
‎...i ja ću ti s ponosom stisnuti ruku! Neka ovo bude samo tvoje veÄe na Äas ti diku cijeloj Lici i svim LiÄanima, ma gdje bili!


Renata Janković
Pridružujem se Äestitkama ... ::))) Vericeeee


Offline Vera

  • Moderator
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 610
  • Postova: 1284
  • Karma: +25/-2
  • Spol: Ženski
Odg: Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić
« Odgovori #7 : Svibnja 24, 2012, 22:33:45 »
Od srca hvala svima. Kada se malo dojmovi srede napiÅ¡em koju rijeÄ.  ;ljubav ;ljubav ;ljubav ;ljubav
Volim Liku a Lika daleko!!!

Offline Vera

  • Moderator
  • LiÄki/a sokol/ica
  • *****
  • Points: 610
  • Postova: 1284
  • Karma: +25/-2
  • Spol: Ženski
Odg: Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić
« Odgovori #8 : Svibnja 25, 2012, 11:17:20 »
Evo par slikica sa same promocije a i kod mene doma. Naravno da će ljepše tek da dođu na red.

  ila_rendered
Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić


ila_rendered
Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić
  ila_rendered
Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić



Ovih par sliÄica su slikane kod mene doma.

ila_rendered
Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić
  ila_rendered
Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić


ila_rendered
Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić
   ila_rendered
Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić


Volim Liku a Lika daleko!!!

Offline Moje ognjište

  • Stariji LiÄan/ka
  • ***
  • Points: 1
  • Postova: 152
  • Karma: +2/-1
  • Spol: Ženski
Odg: Izašla zbirka pjesama "Lika u Srcu" Vere Biondić
« Odgovori #9 : Svibnja 26, 2012, 19:09:16 »
     DRAGA MOJA SLAVONKA LICKOG PORJEKLA,

     BRAVOOOOOOOOOOOOOOOOO CESTITAM !!!!

     It is very very nice, that our Sokol flew all the way  to Virovitica  bravo hrani g;

 


Back to top